eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Rodzicielskie dla wszystkich: tysiąc złotych miesięcznie przez rok

Rodzicielskie dla wszystkich: tysiąc złotych miesięcznie przez rok

2015-06-27 19:47

Rodzicielskie dla wszystkich: tysiąc złotych miesięcznie przez rok

W roku 2016 rodzice każdego urodzonego dziecka dostaną przez rok tysiąc złotych miesięcznie © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Tysiąc złotych miesięcznie przez cały rok dla rodziców bez prawa do zasiłku macierzyńskiego, którym urodzi się dziecko – przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pieniądze będą otrzymywać przez rok po urodzeniu dziecka bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło. Wsparciem zostaną objęci wszyscy rodzice.

Przeczytaj także: Świadczenie rodzicielskie: od 1 stycznia 1000 zł przez rok

Z urlopów rodzicielskich obecnie mogą korzystać jedynie osoby opłacające składki, czyli matki i ojcowie zatrudnieni na umowach o pracę oraz na zleceniach (tylko opłacający dobrowolne składki). Od przyszłego roku wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. To blisko 125 tys. osób.

Nowelizacja wprowadza świadczenie rodzicielskie dla rodzin, które do tej pory nie mogły z niego skorzystać. Ma ono przysługiwać osobom, które urodziły lub adoptowały dziecko, ale nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Oznacza to, że ze świadczenia rodzicielskiego będą mogły skorzystać bezrobotni, rolnicy, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Świadczenie będzie wypłacane także osobom, które samotnie wychowują dziecko i rezygnują z zasiłku macierzyńskiego.

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje, że – począwszy od roku 2016 – rodzice przez rok od urodzenia dziecka (lub przyjęcia na wychowanie dziecka) będą dostawać na rękę 1 tys. zł nowego świadczenia rodzicielskiego. Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu.

W przypadku urodzenia bliźniąt lub przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci świadczenie będzie przysługiwać przez 65 tygodni, przy trojaczkach (lub przyjęciu trójki dzieci) przez 67 tygodni, przy czworaczkach – 69 tygodni, a 71 tygodni – w przypadku pięcioraczków i większej liczby dzieci.

Tysiąc złotych miesięcznie będzie również przysługiwać również tym rodzicom, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2016 r., a od urodzenia jednego dziecka nie minęły 52 tygodnie (w przypadku ciąży mnogiej – 71 tygodni). Nowelizacja pozwala ponadto gminom na wypłacanie z własnych środków dodatkowych świadczeń dla rodzin.

Nowelizacja na wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku, a jej szacowany koszt w samym tylko 2016 roku to 1,2 mld zł.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Zasiłek macierzyński 2016

    Nemilia1 / 2015-09-01 12:45:32

    Dzień dobry,
    Czy ktoś z Państwa jest w stanie mi odpowiedzieć czy skoro jestem zatrudniona na 1/8 etatu, po porodzie mój "zasiłek macierzyński niższy niż kwota świadczenia rodzicielskiego zostanie podwyższony do 1000 zł. Dotyczyć to będzie wszystkich ubezpieczonych, których wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie niższa niż 1000 zł netto"? Nie jest w stanie mi na to odpowiedzieć ani Pani z ZUS, ani z Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej :/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: