eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Wyprawka szkolna 2015: miliony złotych na dofinansowanie podręczników

Wyprawka szkolna 2015: miliony złotych na dofinansowanie podręczników

2015-06-24 19:34

Wyprawka szkolna 2015: miliony złotych na dofinansowanie podręczników

Rząd podjął decyzję o finansowaniu wyprawki szkolnej na rok 2015/2016 © Elena Blokhina - Fotolia.com

Ponad 213 tysięcy uczniów skorzysta z rządowego programu "Wyprawka szkolna" 2015/2016, pozwalającego na dofinansowanie zakupu podręczników oraz materiałów dodatkowych dla uczniów, w tym niepełnosprawnych. Na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych z budżetu państwa będzie przeznaczone 51 mln złotych.

Przeczytaj także: NIK: "Wyprawka szkolna" nieefektywna. Za dużo biurokracji

Według rządowych szacunków, programem "Wyprawka szkolna"zostanie objęte ok. 213,3 tys. uczniów, w tym ok. 91,6 tys. posiadających orzeczenie o potrzebnie kształcenia specjalnego.

W nadchodzącym roku szkolnym (2015/2016) z pomocy będą mogli skorzystać uczniowie pochodzący z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (w roku szkolnym 2015/2016 dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 573 zł), uczniowie pochodzący z rodzin niespełniających kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z uwzględnieniem warunków ekonomiczne i społeczne (np. ciężka choroba, przemoc, alkoholizm lub narkomania w rodzinie). Z dofinansowania będą mogli ponadto skorzystać uczniowie niepełnosprawni uczęszczający do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w tym do szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do szkół artystycznych.

Wnioski o przyznanie dofinansowania na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych składa się do dyrektora szkoły, który przekazuje informację o uczniach uprawnionych do organu prowadzącego szkołę (na ogół jest to gmina). Gmina otrzymuje dotacje, a następnie przekazuje środki na rachunek bankowy szkoły, której dyrektor dokonuje zwrotu kosztów zakupu podręczników oraz materiałów edukacyjnych – rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniemu uczniowi. Zwrot pieniędzy następuje po przedłożeniu dowodu zakupu, np. faktury VAT lub oświadczenia o zakupie.

Wysokość dofinansowania na jednego ucznia wyniesie od 225 zł (np. dla ucznia III klasy szkoły podstawowej) do 450 zł, a w przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego – maksymalnie 770 zł na ucznia.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: