eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestracja REGON V 2015

Rejestracja REGON V 2015

2015-06-16 13:43

Przeczytaj także: Rejestracja REGON IV 2015


Również Ministerstwo Finansów widzi poprawę w sytuacji osób prowadzących działalność gospodarczą. W założeniach do projektu budżetu na rok 2016, przyjętych niedawno przez rząd, w części poświęconej prognozie na lata 2015-16 czytamy: „W horyzoncie prognozy wsparciem dla dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych będzie oczekiwany relatywnie szybki wzrost nadwyżki operacyjnej w tym sektorze, czyli dochodu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, którego zmiany w większym stopniu powinny być powiązane z dynamiką rozwoju sektora rynkowego niż z dynamiką całego PKB”.

Innymi słowy, wzrost dochodów osób prowadzących działalność gospodarczą ma przekroczyć tempo wzrostu PKB nie tylko w roku 2015 (resort finansów oczekuje wzrost PKB w tym roku na poziomie 3,4%), ale także w roku przyszłym (wzrost PKB, jak wynika z założeń do projektu budżetu, ma wynieść 3,8%).

Dobre prognozy dla najmniejszych przedsiębiorstw


Nic dziwnego, że pomimo relatywnie niższej skłonności do otwierania nowych firm, co widać w spadkowym trendzie dwunastomiesięcznej średniej, ogólna liczba wpisanych do rejestru jednoosobowych działalności gospodarczych rośnie. Na koniec maja było ich 2 962 597, a więc o ponad 4 tys. więcej niż w kwietniu i aż o 8,7 tys. więcej niż w marcu.

fot. mat. prasowe

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

Na koniec maja wpisanych do rejestru jednoosobowych działalności gospodarczych było 2 962 597 podmiotów


Jest spora szansa, że istniejących firm będzie przybywać nadal. Wprawdzie mikroprzedsiębiorcy są w ograniczonym stopniu zależni od koniunktury, ale w założeniach do projektu budżetu można znaleźć prognozy, które powinny pozytywnie działać na rozwój lokalnych rynków. A to właśnie sytuacja na lokalnych rynkach decyduje i o sytuacji finansowej mikrofirm, i o ich planach rozwojowych.

Resort finansów spodziewa się i wzrostu przeciętnego zatrudnienia w gospodarce (o 0,9% w 2015 r. i o 0,8% w roku 2016), i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (nominalnie o 3,5% w roku bieżącym i o 3,6% w roku przyszłym), a także zwiększenia spożycia prywatnego (do 3,4% w tym i 3,7% w kolejnym roku).

Wzrost zatrudnienia i płac oznacza, że klienci na lokalnych rynkach będą dysponowali większymi środkami, które też będą chętniej wydawać dzięki zwiększonemu zatrudnieniu. Dla przedsiębiorców oznacza to szanse na zwiększenie przychodów oraz na inwestycje, służące dostosowaniu się do tego rosnącego popytu.

Marek Siudaj,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: