eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy w Polsce: kontynuacja dobrej passy

Rynek magazynowy w Polsce: kontynuacja dobrej passy

2015-05-05 11:02

Rynek magazynowy w Polsce: kontynuacja dobrej passy

Trwa dobra passa na rynku magazynowym w Polsce © arsdigital - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rynek magazynowy ma się bardzo dobrze. Z najnowszego raportu sporządzonego przez JLL wynika, że pod względem wolumenu umów najmu mieliśmy do czynienia z najlepszym otwarciem roku w historii. Ciągle widoczna jest wysoka aktywność deweloperów. Zauważalny jest również wzrost udziału powierzchni budowanej na zasadach spekulacyjnych oraz rosnące znaczenie mniejszych rynków.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy z rekordem

O kontynuacji bardzo dobrej passy są przekonani również eksperci. Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych w Europie Środkowo – Wschodniej JLL. mówi:
„Początek roku na rynku magazynowym należał do niezwykle udanych. Całkowity popyt na powierzchnie magazynowo – przemysłowe sięgnął 585 000 mkw.. Tak dobrego otwarcia roku nie mieliśmy jeszcze nigdy w historii. Świetne wyniki notuje również podaż komercyjnych powierzchni magazynowych i przemysłowych, która przekroczyła w naszym kraju 9 mln mkw. Wysoka pozostaje również aktywność deweloperów – w budowie znajduje się prawie 593 000 mkw.”

Popyt


W I kw. 2015 r. wysoka dynamika rynku powierzchni magazynowych została utrzymana, a całkowity popyt wyniósł 585 000 mkw. Największą aktywność najemców w I kw. zarejestrowano w Polsce Centralnej (popyt brutto 141 000 mkw.), a następnie w regionie Poznania (92 000 mkw.) i Górnego Śląska (86 000 mkw.).

Jan Jakub Zombirt, Starszy Analityk Rynku JLL, komentuje:
„W I kw. popyt netto, czyli nie obejmujący odnowień umów, wyniósł 380 000 mkw. Warto również zauważyć, że znaczący wolumen powierzchni został wynajęty w mniej oczywistych lokalizacjach, takich jak m.in. Szczecin, Toruń i Podkarpacie. Łącznie, poza pięcioma kluczowymi regionami podpisano nowe umowy najmu na 107 000 mkw., co stanowi 28% krajowego popytu netto. Można to uznać za bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że udział wszystkich tych regionów w krajowej podaży wynosi jedynie 8%”.

Co ciekawe, popyt netto w Polsce Centralnej sięgnął 70 000 mkw., z czego aż 50 000 mkw. przypadło na Piotrków Trybunalski, co jest najmocniejszym wynikiem w tym mieście od lat i spowodowało znaczny spadek dostępności w tej lokalizacji.

Największą umowę najmu w I kw. podpisał Jysk na 40 000 mkw. w Logistic City w Piotrkowie Trybunalskim.

fot. mat. prasowe

Największe transakcje najmu zawarte w I kw. 2015 r.

Największą transakcją było podpisanie przez Jysk umowy najmu na 40 000 mkw. w Logistic City w Piotrkowie Trybunalskim.


Podaż


Pod koniec I kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowych w Polsce wynosiła 9,02 miliona mkw. . Pod względem struktury właścicielskiej polskiego rynku, ponad połowa istniejącej podaży jest obecnie w rękach czterech największych graczy oraz ich partnerów (Prologis, SEGRO, Logicor i Goodman).

W ciągu kwartału oddano do użytku 298 000 mkw. nowych magazynów. Największy wolumen trafił na rynek w Poznaniu (189 000 mkw.), w Okolicach Warszawy (28 000 mkw.) oraz w Trójmieście (27 000 mkw.).

Aktywność deweloperów pozostaje wysoka – obecnie w fazie realizacji jest niemal 593 000 mkw. Najwięcej powierzchni powstaje w regionie Wrocławia (101 000 mkw.), na Górnym Śląsku (92 000 mkw.) i w Poznaniu (63 000 mkw.). Obecnie prace budowlane o mniejszej lub większej skali trwają niemal w każdym regionie kraju.
„Obserwujemy dalszy wzrost udziału projektów spekulacyjnych. Pod koniec I kw. 2015 r. w budowie znajdowało się 215 000 mkw. powierzchni niezabezpieczonej umowami najmu, co stanowi 36% całej powstającej obecnie podaży”, dodał Tomasz Olszewski.

Współczynnik powierzchni niewynajętej w dół


Jak podaje portal magazyny.pl, pod koniec I kw. wskaźnik pustostanów wynosił 7,3%, co oznaczało spadek wobec 9,8% na koniec 2014 r. Spośród pięciu głównych regionów , największy udział powierzchni bez najemcy charakteryzował rynek Warszawy (13,9% w strefie Warszawa Miasto oraz 10,3% w Okolicach Warszawy). Największy spadek udziału powierzchni niewynajętej odnotowano w Polsce Centralnej, gdzie - także dzięki dużym transakcjom w Piotrkowie - wskaźnik pustostanów spadł z 15,8% do 6,1%.

Czynsze


W I kw. zarejestrowano niewielki spadek czynszów bazowych na Górnym Śląsku, gdzie wynoszą one obecnie 2,9 – 3,6 euro za mkw. miesięcznie oraz w Poznaniu (2,8 - 3,5 euro za mkw. miesięcznie). Czynsze w pozostałych regionach były stabilne i nie zmieniły się wobec IV kw. 2014 r.

fot. mat. prasowe

Czynsze bazowe (euro za mkw. miesięcznie)

W większości lokalizacji czynsze są stabilne i utrzymują poziom notowany w IV kw. 2014 r.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: