eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Więcej ofert pracy. Pracownicy poszukiwani

Więcej ofert pracy. Pracownicy poszukiwani

2015-05-04 00:45

Więcej ofert pracy. Pracownicy poszukiwani

Więcej ofert pracy © gpointstudio - Fotolia.com

Po nieznacznym wyhamowaniu, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnim kwartale minionego roku, koniunktura na rynku pracy ponownie uległa ożywieniu. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku liczba ofert pracy wzrosła o 12 procent. Sytuacja polepszyła się niemal w każdej branży w każdym z województw -wskazuje licznik rynku infoPraca.

Przeczytaj także: Jesienią trudniej o oferty pracy

Szczegółowe statystyki dowodzą, że w w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku ogłoszeń o pracę było o 12 procent więcej. Największy wzrost zapotrzebowania na kadry dał się dostrzec w sprzedaży (tu przybyło aż 901 ofert pracy), IT (+677 ofert) i budownictwie (+291 ofert). Kolejne pozycje przypadły w udziale:
  • turystyce (+271 ofert),
  • zarządzaniu nieruchomościami (+266 ofert),
  • branży HR (+218 ofert),
  • ochronie zdrowia (+203 oferty)
  • księgowości (+197)
  • administracji (+179).

Gdzie po pracę?


Zobaczmy teraz, jak wygląda to w poszczególnych województwach. I tu mamy optymistyczne informacje, bo sytuacja na rynku pracy polepszyła się praktycznie wszędzie. Największy ilościowy przyrost ofert pracy odnotowano w województwach: mazowieckim (+ 798), dolnośląskim (+ 650), śląskim (+ 572) i małopolskim (+ 466). W ujęciu procentowym największe przyrosty w liczbie opublikowanych ofert pracy wystąpiły w województwach: warmińsko-mazurskim (+ 30 proc.), podkarpackim (+ 22 proc.) i dolnośląskim (+ 17 proc.). Jedynymi województwami, które odnotowały spadek liczby ofert pracy były: świętokrzyskie (- 26 proc.), lubelskie (- 4 proc.) i wielkopolskie (- 2 proc.).

fot. gpointstudio - Fotolia.com

Więcej ofert pracy

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku liczba ofert pracy wzrosła o 12 procent. Sytuacja polepszyła się niemal w każdej branży.


– Wzrost zapotrzebowania na pracowników w pierwszym kwartale bieżącego roku potwierdza ożywienie rynku pracy i zwiastuje kolejne przyrosty liczby ofert pracy. Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, największy popyt na pracowników wystąpił w sprzedaży i branży IT, i w najbliższych miesiącach wciąż będzie rósł – komentuje Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

Kto zatrudnia?


Obiektywnym wskaźnikiem kondycji konkretnej branży jest ilość opublikowanych ogłoszeń. Z Licznika rynku przygotowanego przez infoPracę wynika, że najwięcej ofert opublikowały firmy z branży HR, bo aż 13 918. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy z sektora IT z 2697 ogłoszeniami oraz administracja z 1622 ofertami.

W czołówce województw, w których opublikowano najwięcej ofert dla programistów i analityków IT, pozostają: mazowieckie (864), dolnośląskie (486) i małopolskie (434). Specjaliści ci byli też najbardziej poszukiwanymi pracownikami w województwie podlaskim. Z kolei w produkcji najwięcej ofert pojawiło się w województwach: śląskim (809), dolnośląskim (665) i mazowieckim (465). Ogłoszenia w tej kategorii były także najpopularniejszymi ogłoszeniami w województwach: łódzkim (410), wielkopolskim (382), kujawsko-pomorskim (207) i opolskim (108).

Kto szuka pracy?


W pierwszym kwartale najwięcej aplikacji napłynęło w odpowiedzi na oferty pracy w produkcji (119 424 aplikacji), administracji (76 450), budownictwie (53 839), nieruchomościach (43 619), sprzedaży (42 572) i na stanowiska sekretarek/asystentek (39 868).

Przydatne linki:
Oferty pracy


W mazowieckim, podobnie jak i w małopolskim i dolnośląskim, największym zainteresowaniem poszukujących pracy cieszyły się oferty pracy w administracji. W województwie śląskim, łódzkim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, była to praca w produkcji. Z kolei w województwach: świętokrzyskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim największą popularnością cieszyły się oferty w sprzedaży.
– W drugim kwartale tego roku spodziewamy się dodatniej dynamiki w przyroście ofert pracy w produkcji i budownictwie, co wiąże się z dobrą sytuacją gospodarczą Polski.
W związku z planowanym zwiększeniem zatrudnienia przez wiele polskich firm, spodziewamy się poprawy sytuacji na rynku pracy w prawie wszystkich województwach. To pozytywny sygnał dla szukających pracy – dodaje Marek Jurkiewicz, infoPraca.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: