eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › MON wybrało: śmigłowce z Francji, rakiety z USA

MON wybrało: śmigłowce z Francji, rakiety z USA

2015-04-21 22:13

MON wybrało: śmigłowce z Francji, rakiety z USA

MON rozstrzygnęło dwa duże przetargi na dostawę uzbrojenia © Arkadiusz Komski - Fotolia.com

W postępowaniu na śmigłowce wielozadaniowe dla Sił Zbrojnych RP, ministerstwo obrony narodowej zakwalifikowało do testów francuski śmigłowiec EC-725 Caracal, oferowany przez ferowany przez Airbus Helicopters. Za 50 śmigłowców Polska zapłaci ok. 13 mld złotych. Zestawy rakietowe do obrony przeciwlotniczej dostarczy z kolei amerykański Raytheon. Będzie to 8 zestawów systemu Patriot.

Przeczytaj także: Fed ograniczy skup obligacji?

W przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy ministerstwo obrony narodowej dokonało oceny formalnej i merytorycznej złożonych ofert dostawy, natomiast ministerstwo gospodarki dokonało oceny ofert offsetowych złożonych w tym postępowaniu. Oferty złożone przez WSK PZL Świdnik oraz konsorcjum Sikorsky International Operations Incorporation, Sikorsky Aircraft Corporations, wraz z PZL Mielec nie spełniły wymogów formalnych i wymagań technicznych dotyczących m.in. terminu dostaw, wyposażenia śmigłowców w systemy walki, ustanowienia zdolności do serwisowania w WZL-1 Łódź.

Wojsko teraz przeprowadzi testy śmigłowców Caracal. Testy mają być przeprowadzone w Polsce na przełomie maja i czerwca. Armia zdecydowała się na zakup 50 śmigłowców, zamiast planowanych wcześniej 70. Z ogólnej liczy 50 helikopterów, 16 będzie w wersji transportowo-wielozadaniowej, 8 - zwalczania okrętów podwodnych, 8 - dla Wojsk Specjalnych, 5 - do ewakuacji medycznej i 13 do poszukiwania i ratownictwa (dla Wojsk Specjalnych oraz Marynarki Wojennej). Jeśli śmigłowiec przejdzie pozytywnie testy, umowa zostanie podpisana jesienią 2015 roku, a pierwsze maszyny maszyny trafią do polskiego wojska dwa lata później.

System obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej dostarczy z kolei amerykański koncern Raytheon, będzie to system Patriot. Rząd upoważnił już ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka do udzielenia rządowi USA zamówienia na dostawę zestawów i wynegocjowanie warunków.

MON planuje zakupić 8 baterii Patriot do roku 2025, w tym 2 baterie w ciągu 3 lat od podpisania umowy. Oferta Stanów Zjednoczonych została uznana za najkorzystniejszą z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski i realizacji zobowiązań sojuszniczych. Zestawy Patriot są używane w kilkunastu krajach i przeszły już chrzest bojowy w kilku konfliktach.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: MON, uzbrojenie, śmigłowce, rakiety, Francja, USA

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: