eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy: najdroższe lokalizacje 2015

Rynek biurowy: najdroższe lokalizacje 2015

2015-03-07 01:05

Przeczytaj także: Najdroższe powierzchnie biurowe III kw. 2014


RANKING REGIONALNY – AZJA I PACYFIK


John Siu, dyrektor zarządzający biura firmy Cushman & Wakefield w Hongkongu, powiedział:
„W regionie Azji i Pacyfiku rośnie liczba zawieranych transakcji najmu, aczkolwiek poziom aktywności na poszczególnych rynkach jest zróżnicowany. Niezaspokojony popyt na powierzchnię biurową w niektórych lokalizacjach i rozwój sektora usług to główne czynniki, które przyczynią się w tym roku do wzrostu czynszów w większości najważniejszych miast z dużymi węzłami komunikacyjnymi”.

Wskaźniki pustostanów na większości głównych rynków nie przekraczają 7%, co oznacza, że mogą zacząć powstawać na nich nowe obiekty biurowe, a czynsze utrzymają się co najmniej na dotychczasowym poziomie. Pod tym względem do wyjątków należy zaliczyć niektóre chińskie miasta na rynkach drugorzędnych i największe miasta Australii, w których czynsze znajdą się pod presją wskutek istniejącej podaży i realizacji nowych inwestycji.

Hongkong zajął w globalnym rankingu najdroższych lokalizacji biurowych miejsce drugie, ale pierwsze w regionalnym zestawieniu, przed dzielnicą Connaught Place w New Delhi oraz Tokio na trzecim. Natomiast na czwartej pozycji ponownie uplasował się Pekin. W regionie Azji i Pacyfiku koszty najmu najbardziej wzrosły w Manili, a szybki rozwój sektora usług outsourcingowych i offshoringowych w tym mieście będzie istotnym czynnikiem wzrostu zapotrzebowania na powierzchnię biurową.

Tempo wzrostu gospodarczego w Chinach spowalnia, co przekłada się na osłabienie popytu wewnętrznego, ale wciąż jest znacznie wyższe od odnotowywanego w większości innych gospodarek świata. Pomimo spadku czynszów w ubiegłym roku Pekin utrzymał 4. pozycję w rankingu regionalnym jako najważniejsza lokalizacja biurowa Chin.

RANKING REGIONALNY – AMERYKA PÓŁNOCNA I POŁUDNIOWA


Ron Lo Russo, prezes firmy Cushman & Wakefield w regionie stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut, powiedział:
„Przyspieszenie ożywienia gospodarczego w USA sprawia, że szybko zanika równowaga na rynku biurowym Manhattanu, który staje się coraz bardziej rynkiem wynajmującego. Zmniejsza się dostępność powierzchni wysokiej jakości, co ostatecznie powinno przełożyć się w bieżącym roku na znaczny wzrost czynszów”.

Środkowy Manhattan (Aleje Madisona i Piąta) w Nowym Jorku jest najdroższym rynkiem biurowym obu Ameryk, przed Rio de Janeiro i Sao Paulo w Brazylii. W porównaniu z 2013 r. w ubiegłym roku nie wystąpiły żadne zmiany w pierwszej trójce rankingu.

Zarówno w całym okresie ożywienia gospodarczego w USA, jak i w ubiegłym roku tempo wzrostu zatrudnienia utrzymało się w Nowym Jorku na wysokim poziomie. Wiele nowych miejsc pracy na stanowiskach biurowych powstało w firmach technologicznych, reklamowych, medialnych i informatycznych.

W 2014 r. wolumen najmu na nowojorskim rynku powierzchni biurowej wyniósł ponad 3 mln mkw. - najwięcej od ponad 15 lat - przy czym największy w tym udział miały bardzo duże transakcje. W ubiegłym roku zawarto 28 nowych umów najmu na ponad 9 tys. mkw. każda, a wskutek dużej aktywności najemców wskaźniki pustostanów zmniejszyły się do poziomu jednocyfrowego po raz pierwszy od lipca 2012 r.

Na szczególną uwagę zasługuje Houston ze względu na duże znaczenie sektora naftowego dla tego rynku. Gwałtowny spadek cen ropy w ostatnich miesiącach nie wpłynął na wysokość czynszów w 2014 r., ale skutki niższych cen mogą się uwidocznić w bieżącym roku i zależeć będą od strategii firm wobec tempa i skali ożywienia. Zmniejszy się zarówno popyt na nową powierzchnię biurową, jak i wolumen nowych inwestycji deweloperskich. Jednak w Houston będą powstawać nowe miejsca pracy, aczkolwiek w wolniejszym tempie niż w poprzednich latach, a obecną sytuację gospodarczą można określić raczej jako przejściowe spowolnienie niż stagnację.

Spośród rynków Ameryki Północnej i Południowej koszty najmu najbardziej wzrosły w Bogocie (o 26,2%), która awansowała w regionalnym zestawieniu opracowanym przez firmę Cushman & Wakefield z 14. miejsca w 2013 r. na 6. pozycję w ubiegłym roku.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: