eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy i nie dają zarobić

Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy i nie dają zarobić

2015-02-23 12:15

Przeczytaj także: BARP 2012: sytuacja na rynku pracy


Wykorzystują pracowników bo… płacą za mało


Jednym z funkcjonujących stereotypów jest przekonanie, że u „prywaciarza się nie dorobisz”, a jak pokazuje wynik aktualnego sondażu Rzetelnej Firmy, takie myślenie wciąż jest powszechne. Jest to pokłosie możliwości legalnej pracy za granicą i częstym porównywaniem poziomu zarobków w Polsce do zarobków w innych krajach Unii Europejskiej. Takie analizy nie uwzględniają jednak różnicy porównania kosztów życia, przez co ta dysproporcja jest jeszcze większa. Polacy często porównują zalety pracy w budżetówce, korporacji i u prywaciarza i jak się okazuje, jedną z wad pracy u prywatnego przedsiębiorcy jest niepewność zarobków.

fot. mat. prasowe

Podatki płacone przez przedsiębiorców utrzymują wiele sfer życia publicznego

Niemal 3/4 respondentów przyznaje, że utrzymanie wielu sfer życia publicznego zależy od przedsiębiorców.


Wizerunek można zmienić


Zaprezentowany przez Rzetelną Firmę raport pokazuje, że wizerunek przedsiębiorców jest pełen sprzeczności. Polskie firmy dają miejsca pracy, ale płacą za mało. Budują siłę polskiej gospodarki, ale nie są konkurencyjne wobec firm zza granicy. Płacą podatki, dzięki którym finansowane jest wiele dziedzin życia publicznego, ale wcale im na tym nie zależy, bo gdyby była taka sposobność wielu z nich chciałaby oszukać system.
– To, jaki wizerunek mają przedsiębiorcy w opinii publicznej ma duże znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki. Ogólne nastroje i opinie znajdują odzwierciedlenie także w sposobie traktowania przedsiębiorców przez administrację rządową i samorządową. Przedsiębiorcy często narzekają na to, że urzędnicy z zasady traktują ich jak oszustów. Na szczęście obserwujemy korzystne zmiany legislacyjne, jak m.in. podpisany przez prezydenta Komorowskiego projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, zakładający rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika, czy proponowane przez Ministerstwo Gospodarki domniemanie uczciwości i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców zawarte w projekcie założeń projektu ustawy tzw. „konstytucji gospodarczej”. Niemniej jednak zmiany w prawie mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie pójdzie za nimi zmiana mentalności. Stąd nasze działania, jako Rzetelnej Firmy, które nie tylko promują rzetelność w biznesie, ale także uczą przedsiębiorców tego, aby zmieniać wizerunek przedsiębiorców – dodaje Waldemar Sokołowski.

fot. mat. prasowe

Polscy przedsiębiorcy starają się oszukać system i płacić mniejsze podatki

O nieuczciwości polskich przedsiębiorców przekonanych jest aż 62 procent respondentów.


Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane w styczniu 2015 przez TNS metodą CAPI na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 15+ o charakterze losowo-kwotowym (N=1000).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: