eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 46/2005 (14-20.11.2005)

Tydzień 46/2005 (14-20.11.2005)

2005-11-20 18:00

Przeczytaj także: Tydzień 44/2005 (31.10-06.11.2005)

  • Trzeci kwartał był wyjątkowo dobry dla krajów strefy euro. Najlepszy wynik uzyskała Hiszpania i Grecja-3,5%, najgorszy Włochy-blisko zera. Lokomotywą gospodarczą tego kwartału były Niemcy ze wzrostem 0,6% kw/kw i 1,4% w ostatnich czterech kwartałach. W Unii najszybciej rozwija sie Litwa, która w III kwartale uzyskała wzrost na poziomie 2,3% kw/kw i 8,2% r/r.
  • Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 2 tygodni wzrośnie stopa procentowa w strefie euro. Od 2,5 roku jest ona na poziomie 2%. Spodziewany jest wzrost rynkowej wartości europejskiej waluty.
  • Październikowa inflacja w strefie euro wyniosła 2,5% r/r (we wrześniu 2,6% r/r). W "25" była na poziomie 2,4% (we wrześniu wyniosła 2,5% r/r).
  • Przyszły rząd wielkiej koalicji w Niemczech uzgodnił projekt reformy gospodarczej. Jej celem jest ograniczenie deficytu i wzrost gospodarczy. Na razie znane są decyzje związane z ograniczeniem deficytu o 35 mld euro ( poprzez: podwyżkę VAT z 16% do 19%, oraz przez redukcję wydatków). Przewiduje się też podniesienie górnej granicy wieku emerytalnego z 65 do 67 roku życia i likwidację szeregu dopłat i subwencji.
  • Według ekspertów EBC rośnie ryzyko inflacji w strefie euro. Przewidują oni rychłe podjęcie działań prewencyjnych, w tym przewidują wzrost stóp procentowych (obecnie są na poziomie 2%).
  • Rosja przyjęła budżet na 2006 rok. Przyjęto w nim nadwyżkę budżetową w wysokości 3,2% PKB.
  • W trzecim kwartale Słowacja miała wzrost gospodarczy na poziomie 6,2% r/r. Produkcja przemysłowa wzrosła o 5,7%, a bezrobocie wyniosło 16% (najniższy poziom od 6 lat). Deficyt finansów publicznych jest na poziomie 3,85%, a inflacja wynosi 2,8%. Przewiduje się przyszłoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 5,4%.
  • W opinii banku centralnego deficyt budżetowy Węgier może nawet przekroczyć 10% PKB w 2008 roku, jeśli nie zostaną wdrożone reformy finansów publicznych.
  • W październiku inflacja na Łotwie wyniosła 7,6%. Maleją więc szanse na wejście tego kraju do strefy euro. Według planów rządowych miało to nastąpić w 2008 roku.
  • Trwają rozmowy pomiędzy Rosją i Ukrainą w sprawie dostaw gazu i jego tranzytu przez Ukrainę w 2006 roku. To próba renegocjacji umowy z 2004 roku, która jest aktualna do 2009 roku. Dotąd obowiązywała umowa, że za tranzyt gazu płacono w naturze dostawami gazu. Po politycznych zmianach na Ukrainie rosyjski Gazprom zamierza podnieść ceny dostaw gazu z 50 USD do cen światowych, które są teraz na poziomie ponad 150USD/1000 m³. Taka zmiana rujnowałaby budżet Ukrainy.
  • Przeciętne wynagrodzenie w Rosji wynosi dziś ok. 300 USD.
  • W całej Europie sprzedaż samochodów osobowych zmalała w październiku o 2,6% m/m i była najniższa od 1966 roku. Po 10 miesiącach roku sprzedaż samochodów zmalała o 0,3% r/r. Wyjątkiem są Niemcy (wzrost o 3%) i Włochy (wzrost o 4,5%).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PASCAL LAMY I ŚWIATOWA ORGANIZACJA HANDLU (WTO) PRZED SZCZYTEM W HONGKONGU

Pascal LAMY w okresie, kiedy był jeszcze komisarzem w Unii Europejskiej był uznawany za znakomitego negocjatora. Dlatego powierzenie mu funkcji szefa Światowej Organizacji Handlu w 2005 roku uznano za bardzo dobry pomysł, szczególnie dlatego, że po czteroletnich negocjacjach w ramach katarskiej rundy w sprawie liberalizacji światowego handlu trzeba było wypracować propozycje możliwe do przyjęcia przez 148 członkowskich krajów.

Od tego momentu minęło kilka miesięcy. Rozmowy prowadzone w genewskiej siedzibie WTO nie pozwalają na optymizm, bo mimo postępu i mimo przyjęcia szeregu rozwiązań, dziś różnice poglądów w istotnych sprawach są jeszcze bardzo duże. Nic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się, że planowany grudniowy szczyt w Hongkongu może się nie odbyć. Zdaniem P. LAMY spotykanie się tylko dla spotkania się nie ma sensu, a fiasko kolejnego szczytu (po Seatle i Cancun) jeszcze bardziej odsunęłoby szanse porozumienia.

Różnice pomiędzy krajami bogatymi i rozwijającymi się sprowadzają się do stopnia i harmonogramu otwarcia rynków. Pod presją są główni gracze światowej sceny (Stany Zjednoczone, Unia i Japonia). Ze strony biednych krajów są naciski, by zredukowały swój system subwencji rolnych. Lecz naciski są wywierane także na Brazylię oraz Indie, by ustąpiły w sprawie ceł na produkty przemysłowe i usługi.

Wygląda na to, że w Hongkongu będzie tylko ustalony program działań na rok następny. Marzeniem P. LAMY jest dziś to, by do końca roku zostały ustalone wszystkie punkty przyszłego porozumienia handlowego.

Stawka negocjacji jest wysoka, bo to dla świata 174 mld USD, w tym 90 mld dla krajów rozwijających się (według OECD).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: