eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dobra luksusowe: powolny wzrost napędzany turystyką

Dobra luksusowe: powolny wzrost napędzany turystyką

2015-02-13 10:26

Dobra luksusowe: powolny wzrost napędzany turystyką

Rośnie segment hoteli luksusowych © Pixel & Création - Fotolia.com

Ani wahania na rynkach walut ani osłabienie gospodarcze w Europie, ani też kryzys ukraiński i protesty w Hong Kongu nie były w stanie zepsuć koniunktury na rynku dóbr luksusowych - czytamy w raporcie z globalnego badania Światowy Rynek Towarów Luksusowych. Z opracowania przygotowanego przez Bain & Company wynika również, że niemal wszędzie popyt na dobra luksusowe napędzany jest turystyką. Wyjątkiem są jedynie Chiny, Japonia oraz Stany Zjednoczone.

Przeczytaj także: Dobra luksusowe łapią oddech po pandemii. Przychody wzrosły o 21 proc.

Raport wskazuje, że na rynku dóbr luksusowych mamy do czynienia z powolnym, ale stabilnym wzrostem. Szacunki mówią, że w minionym roku wartość globalnego rynku mogła sięgnąć nawet 223 miliardów euro, co byłoby wynikiem o 5 procent lepszym od osiągniętego w poprzednim roku.

Najbardziej dynamicznie rosnącą grupą konsumentów są Chińczycy, którzy dobra luksusowe kupują przeważnie poza granicami swojego kraju. Z kolei Japończycy większość towarów z górnej półki zakupują u siebie, co związane jest z obecnymi notowaniami jedna, o 30 procent niższymi niż kw 2012 roku. Turystyka coraz bardziej kształtuje rynek towarów luksusowych w obydwu Amerykach, w przeciwieństwie do Europy, gdzie zaobserwować można pewne spowolnienie oraz ciekawe zachowania klientów pochodzących z różnych krajów. Konsumpcja dóbr luksusowych u Europie przez Chińczyków wzrosła o 10% w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2014r. Obywatele Państwa Środka poszukiwali zwykle towarów z segmentu “Accessible” (ang. dostępny - czyli produkty luksusowe łatwo dostępne) oraz z segment “Absolute” (towary niszowe, trudno dostępne). W porównaniu z rokiem 2013, mniej turystów z Rosji odwiedziło Europę w celach turystycznych, co zaowocowało 3% spadkiem. Jednak zakupy, które były dokonywane przez Rosjan, dotyczą w głównej mierze najwyższego segmentu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku turystów z Japonii, którzy generalnie wydali mniej (spadek o 15%), ale sięgali po produkty z najwyższej półki.

fot. Pixel & Création - Fotolia.com

Rośnie segment hoteli luksusowych

Coraz wyższe oczekiwania dotyczące noclegów mają przedstawiciele młodszego pokolenia (30+).


Wg Bain, turystyka międzynarodowa kreuje potrzebę doświadczenia luksusu w ujęciu 360 stopni. Turyści oczekują najwyższej jakości usług transportowych oraz tego, by samochody i jachty odpowiadały gustom i potrzebom indywidualnych klientów. Chcą również korzystać z usług luksusowych hoteli, podróżować najwygodniejszymi statkami, pić najlepsze wina oraz jeść wykwintne dania.

Główne wnioski z badania:


  • Rynek samochodów luksusowych może poszczycić się 10% wzrostem w porównaniu do 2013 roku. Jest to efekt tego, że na rynkach wschodzących samochody nadal są symbolem wysokiego statusu społecznego. Wysoki stopień personalizacji aut i usługi posprzedażowe umożliwiają podwojenie lub nawet potrojenie ceny wyjściowej.
  • Stale rośnie segment hoteli luksusowych – nawet o 9% w skali roku. Coraz wyższe oczekiwania dotyczące noclegów mają przedstawiciele młodszego pokolenia (30+).
  • Rynek rejsów luksusowym statkiem w 2014r. osiągnął dość wysoki, bo 5% wzrost.
  • O ile wino zawsze było synonimem luksusu, obecnie także napoje bezalkoholowe nabierają coraz większego prestiżu. Eksperci obserwują niesłabnący popyt na bardzo dobre jedzenie i napoje, które zaczynają pełnić funkcję pamiątki z wakacji lub oryginalnego prezentu.
  • Na rynku jachtów zaobserwować można stały, niewielki wzrost (w 2014 o 2%), a na rynku prywatnych odrzutowców aż o 9%. Największy popyt na nie w 2014r. można było zaobserwować w Brazylii.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: