eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Internet Rzeczy: nadchodzi kolejna rewolucja w komunikacji?

Internet Rzeczy: nadchodzi kolejna rewolucja w komunikacji?

2015-02-10 12:01

Przeczytaj także: Internet Rzeczy - kłopotów ciąg dalszy


Z punktu widzenia przedsiębiorcy:


Rozwój Internetu rzeczy dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych jest wyzwaniem, ponieważ jest to rynek z perspektywami, który w dłuższym okresie może być eksploatowany przez dostawców usług telekomunikacyjnych. Kluczowe dla rozwoju Internetu rzeczy jest znalezienie odpowiedniego modelu prowadzenia działalności, uwzględniającego wiele rynków wertykalnych jak: inteligentne miasta, domy, transport, systemy energetyczne oraz opiekę zdrowotną. Internet rzeczy ma potencjał, aby w sposób znaczący poprawić sposób życia, uczenia się, pracowania, bawienia się. Rozwój Internetu rzeczy spowoduje wprowadzenie inteligentnych urządzeń, począwszy od lodówki, przez czujniki w pojazdach, a nawet w ciałach ludzkich. Możemy wyróżnić trzy najważniejsze kategorie użytkowników: poszczególni obywatele, wspólnota obywateli, przedsiębiorstwa. Internet rzeczy to nowe możliwości, musimy pamiętać o ryzyku jakie powoduje dla ludzi i społeczeństwa, kluczowy aspekt to zarządzanie danymi. Nowe zastosowanie Internetu przedmiotów musi gwarantować bezpieczeństwo informacji generowanych w sieci, bez zaufania obywateli potencjał systemu nie będzie wykorzystany. Internet rzeczy pomimo, że dopiero się rozwija pozostaje niejasny, musimy zastanowić się co stanie się kiedy rzeczy i całe miasta zaczną funkcjonować inteligentnie bez ludzkiej ingerencji. Trudno w tym momencie wyróżnić granice tej koncepcji, ponieważ pojęcie Internetu rzeczy nie jest dokładnie sprecyzowane.

Obecnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie Internetem rzeczy przez przedsiębiorstwa globalne, które widzą potencjał w tej koncepcji i źródło dodatkowych przychodów. Samsung przeznaczy 100 mln dolarów na badania w zakresie technologii Internetu rzeczy oraz zapewnia, że w najbliższych latach cały sprzęt komputerowy będzie gotowy do działania w ramach tej koncepcji. Google dokonał zakupu za 3,2 mld dolarów firmy Nest Labs, tym ruchem firma pokazała, że jej ambicje to również inteligentne domy. Prognozuje się, że do 2017 r. inwestycje w Internet rzeczy mogą wynieść około 1,4 biliona dolarów na co składa się: oprogramowanie i usługi, osprzęt sieciowy, urządzenia, usługi i moduły.

Inwestycje w tworzenie nowego oprogramowania, które przełoży się na bogatszą ofertę usługową to kluczowy czynnik odniesienia sukcesu przez firmy w kilkuletnim horyzoncie czasowym. Prognozuje się, że Internet rzeczy przedefiniuje otaczającą nas rzeczywistość, inteligentne domy, auta i inne sprzęty będą codziennością. Ogromny wolumen urządzeń połączonych ze sobą, a tym samym obsługujących je aplikacji, rośnie w zaskakującym tempie.

Nie od dziś wiemy, iż Polska innowacyjność, budowa społeczeństwa informacyjnego oraz cyfryzacja potrzebuje zmian oraz sprawnej koordynacji i wsparcia. Jeżeli Polska ma wykorzystać potencjał gospodarczy oraz szansę, jaką daje pojawianie się nowych trendów – w tym przypadku Internetu rzeczy – niezbędne jest proaktywne stanowisko polityczne, wspierające długoterminowo politykę w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego oraz sprawna koordynacja tego procesu – na co BCC zwraca uwagę już od lat.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: