eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy rodzinne w Polsce i Europie X 2014

Firmy rodzinne w Polsce i Europie X 2014

2015-01-22 13:18

Firmy rodzinne w Polsce i Europie X 2014

Pozycja firm rodzinnych na rynku coraz pewniejsza © SOMATUSCANI - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rosnące koszty pracy, wzrastająca konkurencja w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników, spadek rentowności, niestabilność polityczna, pogmatwane prawo oraz wyższe podatki to główne problemy polskich firm rodzinnych. Pomimo tych niedogodności ich przedstawiciele dobrze oceniają swoją sytuację ekonomiczną. To niektóre z wniosków płynących z trzeciej już edycji badania, które firma KPMG przeprowadziła w Polsce oraz siedemnastu innych krajach Starego Kontynentu.

Przeczytaj także: Firmy rodzinne w Polsce i Europie 2014

Stabilna sytuacja ekonomiczna i pewniejsze perspektywy firm rodzinnych


Grubo ponad połowa (57 procent) polskich firm rodzinnych deklaruje, że ich kondycja ekonomiczna w nadchodzących miesiącach będzie bardzo dobra lub dobra. W przypadku respondentów z pozostałych państw Europy odsetek optymistów jest jeszcze większy i sięga 70 procent.

Rezultaty badania wskazują również na stabilność sytuacji w sektorze firm rodzinnych - okazuje się bowiem, że odsetek przedsiębiorców, którzy pozytywnie oceniają stan firmowych finansów, utrzymał się w naszym kraju na takim samym poziomie, co w pozostałych 17 państwach w Europie. Ponadto, już po raz kolejny spadła ilość biznesów rodzinnych negatywnie oceniających swoje finanse. Pod koniec minionego roku odsetek malkontentów wyniósł 7% dla Polski i 5% dla krajów europejskich.

Podobnie sytuacja kształtuje się dla przychodów i zatrudnienia w sektorze firm rodzinnych. W odniesieniu do poprzedniej edycji badania zmalał udział firm, które zmniejszyły poziom przychodów i zatrudnienia na rzecz tych, które go zwiększyły lub utrzymały. W Polsce tylko 15% firm rodzinnych odnotowało spadek przychodów, podczas gdy pół roku temu wskazywała na to co czwarta firma. Redukcja zatrudnienia miała miejsce w co dziesiątym przedsiębiorstwie.
Tylko 45% polskich firm rodzinnych prowadzi działalność zagraniczną, podczas gdy w skali Europy odsetek ten wynosi aż 72%. To jeden z nielicznych parametrów, dla którego polskie przedsiębiorstwa tak znacznie odbiegają od średniej europejskiej. Można znaleźć wiele przyczyn tej sytuacji. Na pewno należą do nich brak odpowiedniej wiedzy na temat funkcjonowania rynków zagranicznych, czy możliwości i warunków sprzedaży konkretnych produktów i usług w innych państwach. Wiąże się to również z innymi obawami, które sprawiają, że przedsiębiorcy dużo pewniej czują się na rodzimym rynku i to właśnie w kraju chcą dalej rozwijać swoją działalność – komentuje Mirosław Grabarek, partner w dziale audytu w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Z jakimi kwestiami zmagają się obecnie firmy rodzinne?

Właściciele firm rodzinnych są świadomi problemów i zagrożeń, związanych głównie z szybkim wzrostem kosztów pracy i spadkiem rentowności, jednak przyszłość oceniają optymistycznie.


Sytuacja na rynku pracy największym wyzwaniem firm rodzinnych



Aż 63% polskich firm rodzinnych obawia się obecnie coraz wyższych kosztów pracy (8% więcej, niż w poprzedniej edycji badania). Największy wzrost zanotowała coraz większa konkurencja w pozyskaniu wykwalifikowanej kadry ze strony innych firm. To druga istotna kwestia zarówno w Polsce, jak i w Europie. Dla wszystkich krajów europejskich objętych badaniem, największym wyzwaniem pozostaje spadek rentowności firmy, jednak powoli traci on na znaczeniu.
Pozyskanie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami staje się coraz większym problemem w biznesie rodzinnym. Jest to odzwierciedleniem między innymi niekorzystnych zmian zachodzących na rynku pracy. Przy ograniczonej liczbie specjalistów z poszczególnych dziedzin, ich pozyskanie staje się dużym problemem, wpływającym na działalność biznesu rodzinnego – mówi Wojciech Stopka, partner w dziale audytu w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Którą z form finansowania firmy rodzinne uważają za najbardziej atrakcyjną?

Kapitał własny i kredyt bankowy to formy finansowania preferowane przez polskie firmy rodzinne.


W tym obszarze szczególnym wyzwaniem wydaje się być pozyskanie do firm rodzinnych menedżerów najwyższego szczebla. Ten problem staje się coraz istotniejszy, gdyż dziś wiele firm założonych na początku lat 90. XX wieku zbliża się do etapu sukcesji, tj. do przekazania zarządu w ręce młodego pokolenia. Z badania KPMG wynika, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy 39% firm rodzinnych w Polsce rozważa zmiany strategiczne, a najczęściej dotyczą one właśnie przekazania zarządzania firmą kolejnemu pokoleniu. Jednak 29% z nich planuje przekazać zarządzanie firmą osobie spoza rodziny, co może wskazywać na to, że młodzi ludzie niechętnie decydują się na przejęcie rodzinnego biznesu. Zatem wiele firm rodzinnych będzie zmuszone poszukiwać zarządów spoza rodziny. To szczególnie trudny problem, bo dostępni na rynku menedżerowie najczęściej nie zdają sobie sprawy z wartości, jakimi kierują się firmy rodzinne, ani też z wagi, jaką do tych wartości przykładają – komentuje Andrzej Blikle, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: