eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Więcej ataków na OS X i iOS

Więcej ataków na OS X i iOS

2014-12-30 12:54

Więcej ataków na OS X i iOS

Użytkownicy komputerów Mac celem cyberprzestępców © fot. mat. prasowe

Produkty Apple zyskują coraz większą popularność. Także wśród cyberprzestępców - statystyki udostępnione przez Kaspersky Lab wskazują, że w minionym roku na szkodliwe oprogramowanie natrafiło aż 25 procent użytkowników komputerów Mac.

Przeczytaj także: 5 sposobów na skuteczną ochronę komputera Mac

Ze wspólnego badania Kaspersky Lab i B2B International wynika również, że co piąty z tych cyberataków łączył się ze stratami finansowymi, w tym z kosztami wynikającymi z konieczności zakupu oprogramowania przywracającego system do działania lub wynajęcia specjalistów IT w celu wyleczenia maszyny.

Jednym z cyberzagrożeń "dedykowanych" użytkownikom urządzeń z Cupertino jest niedawno wykryty trojan o nazwie Wirelurker. W ciągu 6 miesięcy poprzedzających jego wykrycie został pobrany ponad 356 000 razy, dzięki czemu był w stanie zainfekować znaczną liczbę maszyn. Wyjątkowość Wirelurkera polega na tym, że wykorzystywał on nieznaną wcześniej lukę do rozprzestrzeniania się na urządzenia z systemem Apple iOS, które były połączone z zainfekowanym komputerem. Trojan ten potrafił nawet infekować urządzenia, które nie zostały złamane metodą jailbreak, otwierając je na pobieranie aplikacji ze źródeł osób trzecich. W efekcie, użytkownicy OS X – systemu operacyjnego uznawanego za bezpieczny jeśli chodzi o szkodliwe oprogramowanie – nieumyślnie infekowali urządzenia działające pod kontrolą iOS, innego rzekomo bezpiecznego systemu.

Jednak wirusy i inne rodzaje szkodliwego oprogramowania to nie jedyne zagrożenia dla użytkowników Maków. Ataki sieciowe i oszustwa online nie wymagają zainstalowania szkodliwego oprogramowania na urządzeniu ofiary. Jednym z takich zagrożeń jest phishing. Co ciekawe, odsetek użytkowników systemu OS X, którzy stali się celem zagrożenia finansowego w ciągu roku, jest bardzo wysoki – 51%. Dla wszystkich użytkowników – niezależnie od platformy – odsetek ten wyniósł 43%. Potwierdzeniem tych statystyk są dane pochodzące z chmury Kaspersky Security Network: spośród wszystkich ataków phishingowych na system OS X wykrytych przez Kaspersky Lab w okresie od listopada 2013 r. do października 2014 r., celem 44% była kradzież danych finansowych. W innych środowiskach udział ataków z kategorii phishing finansowy wynosił 26%.

Użytkownicy systemu OS X powinni również uważać na inne zagrożenia wieloplatformowe, takie jak luki w zabezpieczeniach oprogramowania zainstalowanego na innych urządzeniach. Na przykład luka ShellShock, o której poinformowano we wrześniu 2014 r., pozwala cyberprzestępcy na wykonanie na komputerze dowolnego, także szkodliwego, kodu. Jeśli cyberprzestępcy wykryją te dziury w zabezpieczeniach, zanim zrobi to ktoś inny, zdobędą czas, w którym będą mogli wykorzystać je do szkodliwych celów, zanim producent systemu operacyjnego naprawi problem.

fot. mat. prasowe

Użytkownicy komputerów Mac celem cyberprzestępców

Cyberprzestępcy wykazują coraz większe zainteresowanie komputerami z Cupertino.


Innymi słowy, żaden system nie może zostać uznany za całkowicie bezpieczny jeśli chodzi o cyberzagrożenia. Dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa online wymaga stosowania dodatkowych narzędzi. Kaspersky Internet Security for Mac, wchodzący w skład pakietu Kaspersky Internet Security — multi-device, zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, blokuje ataki sieciowe i phishingowe i zawiera technologię Bezpieczne pieniądze – dodatkowy moduł, który zabezpiecza transakcje finansowe online.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: