eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 52/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 52/2014

2014-12-27 12:36

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 49/2014

  • Według Ministerstwa Handlu produkt krajowy brutto USA wzrósł w III kwartale br. o 5,0 proc. r/r. Ostatnio tak wysoki wzrost gospodarczy zanotowano w III kwartale 2003 roku.
  • Według Departamentu Handlu dochody osobiste w USA wzrosły o 0,4% m/m w listopadzie br., (tj. o 42,4 mld USD, podał Departament Handlu).
  • Kraje OPEC poinformowały, że nie zmniejszą produkcji ropy naftowej, nawet jeśli cena surowca spadnie do 20 USD! Główną rolę w polityce OPEC odgrywa Arabia Saudyjska, której minister ds. ropy naftowej Ali ibn an-Naimi. Saudyjski minister ds. ropy naftowej Ali an-Naimi powiedział, że "w interesie krajów producentów OPEC nie leży obniżenie produkcji". Ropa naftowa straciła od połowy czerwca straciła ok. 50 proc. wartości. OPEC dostarcza na światowy rynek jedną trzecią produkcji ropy i do dziś utrzymuje produkcję na poziomie 30 milionów baryłek dziennie.
  • Shinzo Abego został wybrany na kolejną kadencję na stanowisku premiera. Przewiduje się kontynuację polityki gospodarczej, a więc strategia ożywienia gospodarki zwanej abenomiką. Planowane są zmiany w obronnej polityce kraju oraz powrót do energetyki jądrowej (jak wiadomo po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku wyłączono wszystkie elektrownie atomowe). Przewiduje się zwiększanie podaży pieniądza (luzowanie ilościowe), podnoszenie wydatków budżetowych i wprowadzanie reform strukturalnych. Prawdopodobnie rząd będzie odchodził od dotychczasowej interpretacji pacyfistycznej konstytucji japońskiej, która dotychczas zezwalała na ich użycie jedynie w samoobronie.
  • Rosja i cztery inne państwa poradzieckie sfinalizowały utworzenie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) . Ma ona umocnić współpracę gospodarczą i spowodować wzrost konkurencyjności krajów członkowskich. UG, która powstała na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, ma koordynować wolny handel, systemy finansowe i regulować politykę przemysłową i rolną wraz z rynkami pracy i transportem. Jej członkowie mają też prowadzić wspólną politykę w dziedzinie energetyki. UG, która powstała na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Prezydent Rosji W. Putin podpisał dokumenty dotyczące przyłączenia się Armenii i Kirgistanu do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
  • Rozpoczęto budowę kanału konkurencyjnego do Kanału Panamskiego. Ma on być oddany do eksploatacji za 5 lat. Budowę sfinansują Chiny, a koszty inwestycji szacuje się na ok. 50 mld USD. To kolejny dowód na ekspansje Chin w Ameryce Środkowej, gdzie największe wpływy miały do tej pory Stany Zjednoczone.
  • Według analityków od początku starć milicji islamskich z siłami rządowymi w Libii (w rejonie najważniejszych dla eksportu libijskiej ropy terminali Al-Sidra, Ras Lanouf i Brega) wydobycie ropy spadło z ok. 800 tys. baryłek dziennie do 350 tys. baryłek. Niestabilna politycznie sytuacja w Libii panuje od 2011 roku, kiedy zginął M. Kadafi. W kraju funkcjonują dziś dwa rządy i dwa parlamenty...
  • Na rynku pojawił się konkurent Dreamlinera, a jest nim airbus A350-900XWB. To dziś najbardziej nowoczesnym samolotem. Europejski koncern lotniczy liczy na to, że model A350 XWB pozwoli mu odzyskać pozycję na opanowanym przez Boeinga tym segmencie rynku. Amerykański konkurent w klasie samolotów szerokokadłubowych modele 777 i 787.
  • Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 56,85 USD. Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 75 centów do 60,86 USD za baryłkę. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zadeklarowały, że podtrzymają produkcję na obecnym, wysokim poziomie. Również Irak zamierza zwiększyć produkcję ropy o 4 mln baryłek dziennie od 2015 r.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Z 1 STYCZNIA ROZPOCZNIE DZIAŁALNOŚĆ EURAZJATYCKA UNIA GOSPODARCZA

Rosja i cztery inne państwa poradzieckie sfinalizowały utworzenie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Ma ona umocnić współpracę gospodarczą i spowodować wzrost konkurencyjności krajów członkowskich. EUG, która powstała na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, ma koordynować wolny handel, systemy finansowe i regulować politykę przemysłową i rolną wraz z rynkami pracy i transportem.

Jej członkowie mają też prowadzić wspólną politykę w dziedzinie energetyki. UG, która powstała na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Prezydent Rosji W. Putin podpisał dokumenty dotyczące przyłączenia się Armenii i Kirgistanu do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Nie ulega wątpliwości, że koncepcja EUG jest wzorowana na rozwiązaniach sprawdzonych w ramach UE. Potencjał nowej organizacji jest szacowany na 4,5 bln USD i jest zamieszkały przez 170 mln ludzi.

Koncepcja ta nie została zrealizowana we wcześniej planowanym wariancie, wraz z Ukrainą. Na przeszkodzie stanęła jednak polityka Rosji wobec Ukrainy i zajęcie Krymu.

Uzasadnionym jest dodanie informacji, że spotkanie w sprawie EUA poprzedził szczyt przywódców państw związanych w ramach Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Nie bez znaczenia jest też komunikat ogłoszony po tym szczycie mówiący, że kraje ODKB wypowiadają się przeciw bliskowschodniemu terroryzmowi i zapowiadają przeciwdziałanie ekspansji ekstremizmu religijnego na tereny państw ODKB.W komunikacie zapowiedziano też wspólne działania przeciwdziałające cyberprzestępstwom.

Henryk S.TUSZYŃSKI

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: