eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bundesliga: rzut oka na finanse niemieckich klubów

Bundesliga: rzut oka na finanse niemieckich klubów

2014-12-07 00:59

Przeczytaj także: Jak polscy kibice typowali zwycięzcę Euro 2012?


Kontrolowany wzrost wydatków


Wśród niemieckich menedżerów jednoznacznie widać, że trzymają oni dyscyplinę budżetową. Mimo, że aż 71% spodziewa się wzrostu przychodów, to tylko 43% uważa, że wzrosną też koszty. 39% członków zarządów zadeklarowało, że wydadzą mniej więcej tyle samo, co rok wcześniej, a 18% stwierdziło, że zaciśnie pasa i ograniczy wydatki.

Redukcje wydatków mają nastąpić najczęściej w obszarze kosztów osobowych i kwot transferowych. W Bundeslidze średni wzrost kosztów planowany jest na 3% w porównaniu do sezonu poprzedniego (to o 0,3pp mniej niż wynosi planowany wzrost przychodów). W 2. Bundeslidze kluby mają wydać średnio o 1,1% mniej niż przed rokiem, a w 3 lidze o 2,2% więcej.

fot. mat. prasowe

Jak ocenia Pan/Pani zmiany poniższych źródeł wydatków w swoim klubie?

Szkolenie młodzieży to jeden z głównych celów reinwestycji dodatkowych przychodów.


Jeszcze więcej na młodzież


Szefowie klubów są zgodni co do 2 kluczowych źródeł wyższych kosztów. Pierwszym z nich będą pensje, w tym wynagrodzenia zawodników. Drugim natomiast szkolenie młodzieży. Zwiększenie wydatków w tym drugim zakresie planuje aż 57% ankietowanych, a na pensje więcej wydawać będzie co drugi badany klub. Wydatki na transfery zawodników planuje zwiększyć tylko co czwarty klub, a mniej więcej tyle samo ma zamiar je ograniczać.
- Niemcy, mimo że są Mistrzami Świata i powinni być swoim sukcesem „nasyceni”, nadal nie mają dość. Szkolenie młodzieży w klubach traktują jako zdecydowanie najwyższy priorytet i co ciekawe widać to zarówno na poziomie Bundesligi jak i 3. Ligi. Biorąc pod uwagę te deklaracje inwestycji w szkolenie, trzeba się spodziewać dalszej dominacji Niemców na arenie międzynarodowej. Zaangażowanie klubów w szkolenie młodzieży to zdecydowanie obszar, w którym wszystkie polskie kluby mogą brać przykład z tych niemieckich – nawet trzecioligowych – mówi Krzysztof Sachs.

Szkolenie młodzieży to, przynajmniej w Bundeslidze i 3. Lidze, jeden z głównych celów reinwestycji dodatkowych przychodów. W obu przypadkach potwierdza to 50% klubów. Tylko w 2. Bundesliga wydaje się bardziej powściągliwa w tym względzie. W tym przypadku taki kierunek działań deklaruje jedynie 20%. Środki trwałe i infrastruktura są ważne przede wszystkim w 3. Lidze: 75% ankietowanych klubów chce w ten sposób spożytkować część dodatkowych środków finansowych. Chodzi tu przede wszystkim o budowę nowych lub przebudowę starych stadionów i rozszerzenie działalności w zakresie wynajmu przestrzeni obiektów sportowych.

Informacje o raporcie „Piłki, bramki, finanse”
Raport „Piłki, bramki, finanse XI” (Baelle, Tore und Finanzen XI) został przygotowany przez ekspertów z niemieckiego oddziału EY metodą wywiadów (ankiet) online przeprowadzonych z członkami kadry zarządzającej klubami Bundesligi, 2. Bundesligi i 3. Ligi niemieckiej. Łącznie pozyskano dane z 94% największych klubów w Niemczech. W badaniu wzięły udział wszystkie kluby Bundesligi, 17 na 18 klubów 2. Bundesligi i 16 z 3. klasy rozgrywek (z badania wykluczono drugie drużyny klubów występujących w Bundeslidze).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: