eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalizacja wg Europejczyków

Globalizacja wg Europejczyków

2005-11-08 11:02

Globalizacja wg Europejczyków

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Prawie czterech z dziesięciu Europejczyków (38%) uważa, że najważniejszym następstwem globalizacji jest "relokacja firm do krajów, w których jest tańsza siła robocza". Opinie mieszkańców poszczególnych państw UE o skutkach globalizacji są jednak bardzo zróżnicowane - wynika z badania Eurobarometr przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion & Social.

Przeczytaj także: Czy gospodarka Chin daje nadzieje na lepsze jutro światowego handlu?

Z badania Eurobarometr wynika, że co piąty (18%) respondent z krajów UE postrzega globalizację jako przyczynę wzmożonej konkurencji pomiędzy firmami na ich lokalnych rynkach. Niewiele mniej (16%) Europejczyków uważa, że globalizacja sprzyja pozyskiwaniu nowych rynków zbytu. Co dziesiąty obywatel Wspólnoty (12%) postrzega ją jako szansę swojego lokalnego rynku na zagraniczne inwestycje.

Wyniki badania wskazują na wyraźną różnicę poglądów na temat globalizacji pomiędzy obywatelami nowych (w tym Polski) i 15 starych krajów członkowskich UE. W krajach piętnastki aż 40% jej członków postrzega relokację firm na tańsze rynki pracy jako efekt globalizacji. Wśród nowych członków Unii tylko co czwarty (26%) respondent podziela ten pogląd. Podobna różnica opinii występuje w kwestii postrzegania inwestycji zagranicznych jako pozytywnego efektu globalizacji. Wśród nowych państw Wspólnoty blisko co piąty (18%) obywatel jest tego zdania, podczas gdy w krajach starej Unii tylko co dziesiąty (10%).

”Ocena globalizacji wśród obywateli starych i nowych krajów członkowskich UE jest zupełnie inna. Zdecydowanie częściej negatywne oceny o globalizacji deklarowali członkowie społeczeństw dobrze ugruntowanych w Unii. W tych krajach proces ten jest utożsamiany ze spadkiem produktywności i utratą miejsc pracy na lokalnych rynkach” - wyjaśnia Teresa Szczurowska z TNS OBOP – koordynator polskiej części badań. „W Polsce - nowym kraju w strukturach Unii - również dominuje negatywna ocena następstw globalizacji. W najbliższym czasie, wraz z nasilaniem się tendencji do przenoszenia działalności gospodarczej do państw, gdzie praca jest tańsza, pogląd ten może się jeszcze umocnić” – dodaje Teresa Szczurowska.

Relokacja firm jest efektem globalizacji zdaniem większości: Francuzów (59%), Belgów (56%) oraz Niemców (51%). Zdecydowanie rzadziej twierdzą tak obywatele Holandii (13%), Litwy (14%) oraz Łotwy (14%). Znaczna cześć obywateli spoza UE uznaje inwestycje zagraniczne za skutek globalizacji. Twierdzi tak co trzeci mieszkaniec Rumunii (32%) oraz Turcji (30%). Z kolei Holendrzy (35%) a także Skandynawowie (średnio ok. 25%) dostrzegają w globalizacji źródło nowych możliwości rozwoju dla firm. Odsetek ten jest zdecydowanie wyższy niż wynosi średnia w Europie (16%).

Z badania Eurobarometr wynika ponadto, że oceny powodów przenoszenia działalności gospodarczej za granice są spójne zarówno wśród starych, jak i nowych członków Wspólnoty. Zdecydowana większość Europejczyków uważa, że celem relokacji jest przede wszystkim dążenie firm do zwiększania zysków. Opinia taka jest podzielana przez ponad dwie trzecie członków starej (68%) i blisko trzy czwarte mieszkańców nowej (71%) Unii. Podobnie myślą Polacy – 72%. Zdaniem co piątego obywatela tak starej (21%), jak i nowej Unii (19%), a także Polski (18%) firmy lokują swoją działalność za granicą, by uniknąć upadłości. Podobnie przedstawia się ocena relokacji firm ze względu na dążenie do zwiększania zysków.

Badanie zostało przeprowadzone metodą face-to-face w okresie od 9 maja do 14 czerwca 2005 r. na próbie 30 348 osób z 25 krajów UE

Auta z Niemiec wciąż modne

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: