eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Centra handlowe: Polska w czołówce

Centra handlowe: Polska w czołówce

2014-12-03 11:29

Centra handlowe: Polska w czołówce

Polska w czołówce krajów, gdzie buduje się najwięcej galerii handlowych © Christian Müller - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czarny Piątek już za nami. W tym roku przypadł na 28 listopada. To właśnie tego dnia Amerykanie rozpoczęli szał przedświątecznych zakupów. Przy tej okazji firma doradcza Cushman & Wakefield opublikowała swój najnowszy raport poświęcony rozwojowi centrów handlowych w Polsce i w Europie. Czy w naszym kraju ma szanse przyjąć się tradycja oficjalnej inauguracji zakupowej gorączki?

Przeczytaj także: Powierzchnie handlowe w rozkwicie

Okazuje się, że Czarny Piątek ma szanse przyjąć się również na rodzimym gruncie.
„W Polsce pierwsze symptomy tego rodzaju promocji zaczynamy dostrzegać w branży e-commerce. Niektóre dostępne w Polsce sklepy internetowe, zwłaszcza te, które działają na skalę międzynarodową, niekiedy organizują na ten dzień specjalne krótkoterminowe wyprzedaże. W centrach handlowych w dalszym ciągu przeceny rozłożone są w czasie. Obniżki zaczynają się od progu ok. 20% i powoli, w miarę zbliżania się terminu zmiany asortymentu, rosną do ok. 70%. Nie ma u nas zwyczaju organizowania jednodniowych promocji, gdzie towary byłyby przecenione nawet o 90%, tak jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych. To się jednak może zmienić, bo jest to uzasadnione rynkowo i jestem przekonana, że również klienci w Polsce dobrze przyjęliby taki rodzaj zachęty do zakupów. Dla porównania w pierwszych dniach wyprzedaży sklepy w Stanach Zjednoczonych odwiedza blisko 250 mln klientów, którzy w ubiegłym roku wydali łącznie ponad 57 mld USD” – mówi Dorota Chomuntowska, Portfolio Menadżer Centrów Handlowych w dziale zarządzania nieruchomościami, Cushman & Wakefield.

Z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że Francja jest nadal największym rynkiem w Europie pod względem zasobów powierzchni handlowej wynoszącymi ok. 17,6 mln mkw. Na drugim miejscu, z tylko nieznacznie mniejszymi zasobami (17,5 mln mkw.), jest Rosja, która w tym roku wyprzedziła Wielką Brytanię (16,98 mln mkw.). Łączne zasoby powierzchni w centrach handlowych Europy mogą wynieść pod koniec bieżącego roku 161,4 mln mkw., co stanowiłoby wzrost o 4,5% w stosunku do poprzedniej edycji raportu.

fot. mat. prasowe

Europa Zachodnia

Francja, Niemcy i Włochy - to w tych krajach planowane jest powstanie największych zasobów powierzchni handlowej.


Polska w czołówce krajów, gdzie buduje się najwięcej galerii handlowych


Polska zajęła ważne miejsce w raporcie będąc sklasyfikowaną na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz piątym miejscu w Europie pod względem planowanej powierzchni handlowej w okresie od 2 połowy 2014 r do końca 2015 r.

fot. mat. prasowe

Europa Środkowo-Wschodnia

Najwięcej powierzchni handlowej powstanie na terenie Rosji, na drugim miejscu Turcja, a na trzecim Polska.


Na Europę Środkowo-Wschodnią przypadnie 81% nowej podaży – głównie za sprawą bardzo dużej aktywności deweloperskiej w Rosji i Turcji. Już w pierwszej połowie 2014 r. podaż w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 1,4 mln mkw., czyli ponad dwukrotnie więcej niż w Europie Zachodniej (637 000 mkw.).

fot. mat. prasowe

Rozwój centrów handlowych

Najwięcej powierzchni handlowe powstanie na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.


Na koniec trzeciego kwartału 2014 r. w Polsce istniały 432 obiekty handlowe o łącznej powierzchni 10 158 275 mkw. GLA. Obejmowały one 385 tradycyjnych i specjalistycznych centrów handlowych, 37 parków handlowych oraz 10 centrów wyprzedażowych (dwa kolejne są w budowie). W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. polski rynek wzbogacił się o 317 500 mkw. powierzchni w 14 nowych i 3 rozbudowanych obiektach, co oznacza wzrost o 42% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W bieżącym roku rozbudowy stanowiły ok. 5% nowej podaży powierzchni handlowej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: