eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2014

Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2014

2014-10-30 13:45

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2014


W obliczu trudności makrofinansowych i wstrząsów politycznych obniżono oceny Rosji, Turcji i Wenezueli


W odpowiedzi na ostatnie zmiany sytuacji politycznej i nastrojów, które miały wpływ na działalność przedsiębiorstw, Coface obniżył oceny trzech liczących się gospodarek.

Ocena Rosji została obniżona do C. Kryzys na Ukrainie bez wątpienia negatywnie wpłynął na wzrost gospodarczy w Rosji (prognoza na poziomie 0 proc. w 2014 r.), głównie ze względu na spadek inwestycji i spowolnienie konsumpcji. Od 2013 r. widoczne są także trudności Rosji z inwestycjami, co świadczyć może o braku zaufania rosyjskich graczy do klimatu biznesowego. Potwierdzeniem tej tezy jest poważny odpływ kapitału z Rosji, który trwa od 2008 roku. Spółki rosyjskie są ponadto wysoce zadłużone ze względu na kursy walut. Mając ograniczony dostęp do rynków z powodu nałożonych sankcji międzynarodowych, a w niektórych przypadkach ponosząc straty w wyniku spadku kursu rubla, przedsiębiorstwa rosyjskie muszą liczyć się ze spłatą poważnych zobowiązań już w przyszłym roku.

Ocena Turcji została obniżona do B. Choć wzrost gospodarczy w Turcji wykazuje pewną odporność (prognoza na poziomie 3,3 proc. za 2014 r.), to zadłużenie zagraniczne przedsiębiorstw utrzymuje się na wysokim poziomie, co dodatkowo zwiększa narażenie ich na ryzyko walutowe. Lira jest walutą niestabilną i gwałtownie reaguje na zmiany polityki pieniężnej amerykańskiego banku centralnego. Z politycznego punktu widzenia rosnące napięcie na granicach kraju prawdopodobnie odbije się negatywnie na stabilności wewnętrznej.

Wenezuela została zaliczona do kategorii D. Kraj pogrążył się w recesji (-2,5 proc.) i hiperinflacji (64 proc. w 2014 r.), do których przyczynia się deficyt towarów oraz napięcia polityczne i społeczne. Ryzyko nacjonalizacji, a przede wszystkim ograniczanie importu oraz kontrola cen i marż, kładą się cieniem na już i tak bardzo trudnej sytuacji przedsiębiorstw w tym kraju.

OCENY RYZYKA KRAJÓW prowadzone przez Coface określają średni poziom zaległości płatniczych przedsiębiorstw w danym kraju w ramach realizowanych przez nie krótkoterminowych transakcji handlowych. Ocena nie dotyczy długu publicz-nego. Aby określić ryzyko danego kraju, Coface analizuje łącznie perspektywy gospodarcze, polityczne i finansowe kraju, doświadczenia Coface nt. zachowań płatniczych firm oraz klimat dla biznesu. Ratingi są przedmiotem regularnej aktualizacji, co najmniej raz na kwartał, w trakcie komitetów ratingowych kraju, kiedy to specjaliści rozpatrują zmiany indywidualnie dla każdego przypadku. Oceny przyznawane są 7-stopniowej skali: A1, A2, A3, A4, B, C, D (zgodnie ze wzrostem ryzyka).

fot. mat. prasowe

Oceny

Najlepszą oceną z możliwych jest A1, która oznacza stabilną sytuację ekonomiczną i polityczną w kraju oraz niewielkie ryzyko niewypłacalności.


fot. mat. prasowe

Zmiany oceny ryzyka

Ze względu na problemy (hiperinflacja, recesja) Wenezuela została zaliczona do kategorii D.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: