eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena II kw. 2014 i prognoza III kw. 2014

Sektor MŚP: ocena II kw. 2014 i prognoza III kw. 2014

2014-07-31 11:17

Przeczytaj także: Sektor MSP umiarkowanie optymistyczny


WSKAŹNIK NASTROJÓW KERNA OBNIŻYŁ SIĘ DO 55,49 PKT.

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 55,49 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza spadek o 10,03 pkt., a wobec analogicznego okresu roku 2013 wartość KERNA jest wyższa o 4,59 pkt. Jak wskazywano w poprzednim raporcie, lepsze odczyty drugiego kwartału to efekt cyklu koniunkturalnego, któremu tym razem towarzyszyła eksplozja dobrych nastrojów, być może napędzana perspektywą dodatkowych zysków z faktu organizacji mundialu. Najwyraźniej lepsza sprzedaż spełniła się tylko w nielicznych branżach. Największy wpływ na spadek KERNA ma tym razem przekonanie firm, że trzeci kwartał będzie taki sam lub nawet gorszy niż poprzedni.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik nastrojów KERNA

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 55,49 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza spadek o 10,03 pkt


INDEX ZAIR OBNIŻYŁ SIĘ DO MINUS 66,7

Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR to 66,7 pkt. na minusie, co oznacza słabszą niż w poprzednim kwartale skłonność inwestycyjną firm MŚP (o 5,5 pkt. mniej wobec ubiegłego kwartału).

Warto wskazać, że wobec analogicznego okresu roku 2013, INDEX ZAIR jest korzystniejszy r/r. Aktualny odczyt tego faktora wskazuje, że przedsiębiorcy utrzymują inwestycje, choć należy podkreślić, że wciąż skala inwestowania, szczególnie, jeśli chodzi o ich kapitałochłonność, jest bardzo zachowawcza, a firmy z dużymi oporami decydują się na angażowanie w długoterminowe zobowiązania.

fot. mat. prasowe

Index ZAIR

W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR to 66,7 pkt. na minusie, co oznacza słabszą niż w poprzednim kwartale skłonność inwestycyjną firm MŚP


Informacje o badaniu

Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP; badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.

W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową (firmy niepaństwowe, nie w stanie likwidacji).

Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: lipiec 2014.


Izabella Młynarczyk, analityk rynku

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: