eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Badania i rozwój w Polsce 2014

Badania i rozwój w Polsce 2014

2014-07-22 09:55

Przeczytaj także: Badania i rozwój 2014 - światowy system zachęt



Wśród badanych w regionie firm rośnie także świadomość korzyści płynących z ochrony własności intelektualnej. Firmy najczęściej wykorzystują przyjęte zasady ochrony informacji poufnych do ochrony praw własności intelektualnej i know-how. Za najskuteczniejsze respondenci uznali jednak rozwiązania dostosowane do specyfiki danej firmy i sektora, opracowane na indywidualne zamówienie, obejmujące kilka form ochrony jednocześnie. Wciąż większość firm (76 proc. wskazań w Polsce i blisko 65 proc. w regionie) deklaruje, ze w ich firmie własność intelektualna chroniona jest tajemnicą przedsiębiorstwa. Na patenty wskazała tylko połowa badanych w Polsce (43 proc. w regionie), natomiast na prawa autorskie odpowiednio 40 i 30 proc. Eksperci Deloitte wskazują, że duży odsetek firm, które patentują swoje wynalazki lub stosują inne formy ochrony może być skutkiem wymogów stawianych projektom dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Tegoroczna ankieta daje również możliwość wglądu w politykę B+R stosowaną przez firmy. Wynika z niej, że większy nacisk kładzie się na zarządzanie kapitałem ludzkim, rekrutację i utrzymanie najbardziej wartościowych pracowników. Rośnie również zainteresowanie zarządzaniem portfelem B+R. - Kraje Europy Środkowej dopiero teraz przestawiają się z gospodarki będącej źródłem taniej siły roboczej na rynku globalnym na zarządzanie wiedzą. Z tego względu tak ważne jest porównanie polityki B+R stosowanej przez różne firmy oraz systemów zachęt stosowanych w regionie oraz wymiana informacji na temat najlepszych praktyk –.ocenia Magdalena Burnat Mikosz - Warunki do prowadzenia działalności B+R w Polsce poprawiają się, czego dowodem są sukcesywnie, aczkolwiek powoli, rosnące wydatki na ten cel. Korzystanie z doświadczeń sąsiadów i wprowadzenie efektywnych systemów zachęt niezależnych od funduszy UE przyspieszy proces unowocześniania polskiej gospodarki – podsumowuje wyniki badania.

Informacje o badaniu:
Celem badania była identyfikacja czynników decydujących w największym stopniu o wysokości wydatków przedsiębiorstw na badania, rozwój i innowacje (B+R+I) oraz porównanie opinii przedsiębiorców z krajów Europy Środkowej i wpływu systemów wsparcia w nich oferowanych na działalność B+R. Badanie przeprowadzone zostało w okresie przejściowym między dwiema perspektywami funduszy unijnych, skutkujący ograniczonymi możliwościami uzyskania wsparcia. Badanie przeprowadzono pomiędzy 21 marca a 21 maja 2014 roku, na próbie 330 firm działających w następujących krajach: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Raport jest podsumowaniem drugiej edycji badania, które corocznie będzie powtarzanie w celu umożliwienia obserwacji trendów w działalności B+R przedsiębiorców w Europie Środkowej.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: