eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 25/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 25/2014

2014-06-21 23:00

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 24/2014

  • NERA Economic Consulting - międzynarodową firmę zajmującą się doradztwem gospodarczym tylko ropa dała europejskim rządom ponad 330 mld euro przychodów budżetowych, a przychody generowane przez przemysł gazowy są szacowane na 100 miliardów euro; przemysł związany z węglem przyniósł rządom w Europie 36 mld euro, ale nie można zapominać, że otrzymał z budżetów 4 mld euro dotacji;energia odnawialna przyniosła budżetom europejskich państw straty; z tytułu energii wiatrowej do budżetów państw UE i Norwegii wpłynęło łącznie 8 mld euro, ale przemysł związany z wiatrakami dostał jednocześnie 9 mld dotacji; energia słoneczna dostarczyła do budżetów państw Europy ok. 2 mld euro, ale jednocześnie europejskie państwa wsparły przemysł związany z wytwarzaniem tego rodzaju energii kwotą 17 mld euro.
  • Portugalia wprowadza ułatwienia dla imigrantów poszukujących pracy. Umożliwią one zdobywanie szybkiej nostryfikacji wykształcenia i mają one dotyczyć przede wszystkim obywateli państw nienależących do Unii Europejskiej. Ma to służyć pokryciu niedoborów pracowników na portugalskim rynku pracy w efekcie narastającej w ostatnich latach fali emigracji zarobkowej.Tylko w minionym roku z ponad 10-milionowej Portugalii w poszukiwaniu pracy wyjechało 128 tys. obywateli, w tym głównie młodzieży.W Portugalii mieszka około 500 tys. imigrantów. Największą wśród nich grupę narodowościową stanowią Brazylijczycy – ponad 110 tys. W Portugalii żyje też 45 tys. pracowników zarobkowych z Ukrainy, 42 tys. z Wysp Zielonego Przylądka, 40 tys. Rumunów oraz 21 tys. Angolczyków.
  • Według EBC na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w kwietniu wyniosła 21,5 mld euro (wobec nadwyżki 19,6 mld euro w marcu).
  • Z inicjatywy Węgier odbyło się forum w Budapeszcie dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego. Było to spotkanie przedstawicieli rządów "głównych krajów europejskich", krajów Europy Środkowej oraz członków Komisji Europejskiej. Uczestniczył w nim także amerykański dyplomata Carlos Pascual, wysłannik Waszyngtonu w kwestiach energetyki międzynarodowej. W Budapeszcie był także minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan. Przedmiotem rozmów było opracowanie wspólnej strategii dotyczącej kryzysu gazowego.Omówiono też sprawę dostaw gazu na Ukrainę z terytorium Węgier oraz jak najszybsze podpisanie deklaracji ukraińsko-węgiersko-chorwackiej o projekcie budowy Adriatyckiego korytarza gazowego.
  • Rząd Ukrainy przyjął w środę projekt ustawy o stanie wyjątkowym w sferze energetycznej. Projekt został przesłany do Rady Najwyższej (parlamentu). Projekt ustawy o stanie wyjątkowym w sferze energetycznej ma określać mechanizmy kontroli zużycia nośników energii i sposoby na podwyższenie efektywności energetycznej gospodarki ukraińskiej.Rząd przyjął również projekt ustawy przewidujący eksploatację i modernizację ukraińskiego systemu gazociągów wspólnie z inwestorami europejskimi i amerykańskimi.
  • Gazprom przeszedł na system przedpłat w dostawach gazu na Ukrainę. Powodem jest nieuregulowanie w terminie przez stronę ukraińską długów za dotąd odebrany surowiec mimo wielokrotnych wezwań. Zadłużenie ukraińskiego koncernu za dostarczony rosyjski gaz wynosi 4,458 mld USD przy czym : 1,451 USD za listopad-grudzień 2013 roku i 3,007 mld USD za kwiecień-maj 2014 roku" - przekazał Gazprom.
  • Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zabiega o wznowienie przed połową lipca rozmów UE, Rosji i Ukrainy w sprawie gazu.Dotychczasowe rozmowy załamały się.Czekanie na rozstrzygnięcie sporu przez komisję arbitrażową jest nie do przyjęcia ze względów czasowych. Według unijnych planów kolejna runda rozmów trójstronnych winna odbyć się przed połową lipca.G. Oetinger zaproponował rozwiązanie kompromisowe, które przewiduje wprowadzenie "widełek cenowych" dla Ukrainy. W sezonie letnim kraj ten płaciłby ok. 300 USD za 1000 metrów sześciennych gazu, a w okresie zimowym - 385 USD. Zaproponował też, aby Kijów uregulował połowę blisko 2-miliardowego długu za 2013 rok, a drugą połowę spłaciłby do końca 2014 roku w sześciu ratach. Rosja odrzuciła tę propozycję, proponując cenę 385 USD niezależnie od pory roku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Ostatnio Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ropy i Gazu Ziemnego (OGP) opublikowało wyniki badań na temat opodatkowania energii na rzecz budżetu oraz systemów budżetowej dotacji energii w Europie. Ten raport został przygotowany przez NERA Economic Consulting - międzynarodową firmę zajmującą się doradztwem gospodarczym. Jest on na tyle interesujący, że postanowiliśmy przedstawić naszym czytelnikom główne jego tezy...

Raport prezentuje podstawowe informacje dotyczące związków z państwowymi budżetami gospodarczej działalności przemysłu związanego z produkcją i wykorzystaniem ropy naftowej, gazu ziemnego, a także węgla oraz energii z wiatru i słońca. Nie jest moim zamiarem bezkrytyczne przyjęcie wszystkich wniosków tego raportu za swoje i zarekomendowanie ich moim czytelnikom. Znam bowiem powiedzenie, że "każda pliszka swój ogonek chwali". Tak też w pierwszym przybliżeniu można byłoby powiedzieć o tym raporcie, bo został on przygotowany na zlecenie przemysłu ropy naftowej i gazu ziemnego. Myślę jednak, że byłby to wniosek nieuprawniony i aby uniknąć takiej opinii postanowiłem przedstawić przede wszystkim cyfry i podstawowe oceny z tego raportu, zostawiając czytelnikowi wyrobienie sobie poglądu, a nawet finalnej opinii na ten temat...

Z omawianego raportu wynika generalny wniosek, że przemysł ropy naftowej i gazu ziemnego przynosi rządom w Europie setki miliardów euro przychodów budżetowych rocznie, natomiast dotowana energia odnawialna przynosi straty (dotyczy to zwłaszcza energii słonecznej). I tak w oparciu o dane za 2011 rok (nowszych i pełnych danych brak) można powiedzieć, że:
  • zużycie jednej baryłki ropy generuje ok. 90 euro przychodu dla budżetów rządów.
  • ropa naftowa i gaz ziemny przynoszą europejskim rządom setki miliardów euro przychodów rocznie, a przemysł z nimi związany w zasadniczy sposób wzmacnia finanse publiczne w państwach Unii Europejskiej i Norwegii.

a w szczególności w oparciu o dane za 2011 rok (nowszych i pełnych danych brak) można powiedzieć, że:
  • przemysł ropy naftowej i gazu ziemnego wygenerował przychody dla budżetów państw UE i Norwegii w wysokości 433 mld euro, otrzymując jednocześnie tylko 0,6 mld euro dotacji
  • tylko ropa dała europejskim rządom ponad 330 mld euro przychodów budżetowych, a przychody generowane przez przemysł gazowy są szacowane na 100 miliardów euro.
  • przemysł związany z węglem przyniósł rządom w Europie 36 mld euro, ale nie można zapominać, że otrzymał z budżetów 4 mld euro dotacji
  • energia odnawialna przyniosła budżetom europejskich państw straty. Z tytułu energii wiatrowej do budżetów państw UE i Norwegii wpłynęło łącznie 8 mld euro, ale przemysł związany z wiatrakami dostał jednocześnie 9 mld dotacji.
  • energia słoneczna dostarczyła do budżetów państw Europy ok. 2 mld euro, ale jednocześnie europejskie państwa wsparły przemysł związany z wytwarzaniem tego rodzaju energii kwotą 17 mld euro.

Jednak największe dochody do budżetów narodowych wpływają z podatków od pojazdów zasilanych energią z paliw kopalnych (84 proc. wszystkich dochodów związanych z podatkami od energii). Znacznym źródłem dochodu jest też podatek VAT płacony od pojazdów zasilanych energią z paliw kopalnych, a także energii cieplnej i elektryczności wytwarzanych z użyciem tych paliw.

oprac. : Magdalena A. Kolka, Henryk S. Tuszyński / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: