eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 26/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 26/2014

2014-06-28 21:02

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 25/2014

  • Przywódcy państw UE nominowali byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na nowego szefa Komisji Europejskiej. Przeciwny tej kandydaturze był brytyjski premier David Cameron, uznał on tą decyzję za "poważny błąd". Juncker był oficjalnym kandydatem z ramienia centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która wygrała majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Teraz jego wybór musi poprzeć jeszcze Parlament Europejski.Decyzja na szczycie zapadła w drodze głosowania. Oprócz Brytyjczyka przeciwko Junckerowi był też premier Węgier Viktor Orban.
  • Szczyt UE wezwał do większych wysiłków na rzecz zmniejszenia zależności energetycznej Europy i poparł koncepcję wdrożenie najpilniejszych środków wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Unii jeszcze przed nadchodzącą zimą.Polska w tym zakresie promuje koncepcję unii energetycznej, co spowodowałoby zwiększenie siły przetargowej UE w negocjacjach z dostawcami. Komisja Europejska popiera taką strategię wzmacniania bezpieczeństwa, jednak chce ją ściśle powiązać z unijną polityką klimatyczną i energetyczną do 2030 r.
  • Szacuje się, że ok. 2 bln euro wpłynęły z zachodnich do wschodnich Niemiec po upadku berlińskiego muru. Te pieniądze miały wyrównać sytuację gospodarczą w obydwu częściach Niemiec. W ocenie ekspertów bilans po 25 latach jest zerowy i "właściwie trzeba mówić o dwóch niemieckich krajach"- mówi Gerald Braun, profesor Hanzeatyckiego Instytutu Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego na Uniwersytecie w Rostoku. Patrząc na atlas gospodarczy Niemiec, czy to chodzi pod względem wydajności pracy, czy wysokości PKB, granica między silnymi a słabymi gospodarczo regionami przebiega wzdłuż dawnej granicy między RFN i NRD. Według analityków pieniądze były błędnie inwestowane, bo wspierano rozbudowę infrastruktury, a zaniedbano zostało wspieranie przedsiębiorczych inicjatyw.Nastąpiła też daleko idąca dezindustrializacja wschodnich Niemiec.
  • Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w I kwartale 2014 r. o 0,8 proc. kw/kw, a w ujęciu r/r wzrósł o 3,0 proc.W IV kw. 2013 roku PKB wzrósł o 0,7 proc.kw/kw i o 2,7 proc.r/r.
  • Produkt Krajowy Brutto Francji pozostał bez zmian w I kw. 2014 r. licząc kw/kw, podczas gdy w IV kw. 2013 wzrósł o 0,2 proc.kw/kw.
  • Bundestag znowelizował dotychczasową ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Pozwoli to na zwiększenie kontroli rozwoju OZE i umożliwi powstrzymanie wzrostu cen energii elektrycznej. Szczegółowe rozwiązania ustawowe mogą być jednak zakwestionowane przez Komisję Europejską.Dotacje do produkcji z elektrowni wiatrowych, paneli słonecznych i instalacji biogazu w Niemczech w ostatnich latach zaczęły gwałtownie rosnąć (w 2013 r. znacznie przekroczyły 20 mld euro). Niemiecki system gwarantuje odkup energii z różnych źródeł odnawialnych na korzystnych warunkach.
  • Rządy w Kiszyniowie, Tbilisi i Kijowie podpisały umowy stowarzyszeniowe z UE. Kijów podpisał tylko część handlową porozumienia, bo polityczne rozdziały podpisał już w marcu.
  • Rosyjski bank VTB przyznał Białorusi krótkoterminowy kredyt w wysokości 2 mld USD.
  • Ukraina nie reguluje swojego zadłużenia wobec Gazpromu, więc Rosja przerwała dostawy gazu do tego kraju. Ukraina naciska, aby UE zapewniła jej zwrotne dostawy gazu z krajów UE, bo jak dotąd jest utrzymywany tranzyt rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy. Przeciwko takim rozwiazaniom protestuje Rosja, grożąc wstrzymaniem dostaw do UE.
  • Liechtenstein poinformował o zamrożeniu aktywów należących do byłych polityków ukraińskich w wysokości ok. 22 mln euro.Prawdopodobnie chodzi tu o aktywa m.in. byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. W Lichtensteinie wszczęto też dochodzenie w sprawie o pranie brudnych pieniędzy. Decyzję o zablokowaniu aktywów Janukowycza i jego otoczenia podjęły władze Szwajcarii.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Podczas wakacyjnych wyjazdów warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – radzą eksperci. Jest nieobowiązkowa, ale dzięki niej osobom ubezpieczonym przysługują świadczenia zdrowotne w niezbędnym zakresie zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Podróżujący ma takie same prawa jak mieszkaniec danego kraju, dlatego należy przed wyjazdem zapoznać się z obowiązującym w danym kraju systemem opieki zdrowotnej. Wyrobienie karty nic nie kosztuje, a na jej wydanie czeka się do pięciu dni.

– Karta upoważnia nas do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie, gdzie w razie nagłego wypadku otrzymamy pomoc medyczną. Jeżeli nie będzie to skomplikowane schorzenie, lekarz zrobi wszystko, co jest nam potrzebne, żebyśmy mogli kontynuować bezpiecznie nasz wyjazd. Natomiast jeżeli przypadek będzie poważniejszy, ma obowiązek zabezpieczyć nas tak, żebyśmy mogli spokojnie wrócić do domu i podjąć leczenie w Polsce – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Piotr Kalinowski z Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Karta nie zapewnia jednak automatycznie bezpłatnej opieki. Zasady opieki zdrowotnej różnią się w zależności od kraju i to od niego zależy, czy różne świadczenia są bezpłatne, płatne częściowo lub całkowicie. Dzięki EKUZ można jednak odzyskać choć część poniesionych kosztów. Po powrocie z wyjazdu należy z rachunkami i wnioskiem zgłosić się do wojewódzkiego oddziału NFZ, tam też można uzyskać dokładne informacje o opiece medycznej w danym kraju.

– Korzystając z opieki zdrowotnej w danym kraju, jesteśmy traktowani na takich samych zasadach, na jakich traktowany jest obywatel danego kraju. Czyli jeżeli Francuz płaci za daną usługę czy zabieg, to my też za to zapłacimy – podkreśla Kalinowski.

Wyrobienie karty, jak podkreśla Kalinowski, jest proste, a czas oczekiwania na jej wydanie nie jest długi. Formularz, który należy wypełnić, znajduje się na stronie NFZ, w każdym oddziale jest również dostępny w wersji papierowej. Można go złożyć zarówno osobiście, jak i przesłać pocztą, faksem lub – po zeskanowaniu – wiadomością e-mail. Karta ważna jest przez pół roku od momentu złożenia wniosku, tylko emeryci dostają ja na okres pięciu lat.

– Drogi odbioru są dwie – zaznaczamy to na formularzu. Karta może być odesłana na adres, jaki podamy, lub można przyjść i odebrać ją osobiście w Narodowym Funduszu Zdrowia. Czas oczekiwania na wyrobienie takiej karty to około pięciu dni, jeżeli wniosek przesyłamy, natomiast w NFZ wydawana jest ona od ręki – tłumaczy Kalinowski.

Karta wydawana jest wszystkim uprawnionym osobom: pracownikom, osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą, tym, którzy mają podpisaną umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne oraz członkom rodziny ubezpieczonego. Także kobiety w ciąży mogą uzyskać EKUZ, jednak wyjazd za granicę w celu urodzenia dziecka tam nie jest objęty refundacją.

– Wyrabiając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego dla dziecka do 26. roku życia, które korzysta z ubezpieczenia dorosłego i uczy się, trzeba pamiętać o tym, że oprócz wypełnionego wniosku trzeba także mieć przy sobie (lub przesłać) kopię legitymacji szkolnej lub studenckiej, która udokumentuje status dziecka – zaznacza Piotr Kalinowski.

Piotr Kalinowski Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: