eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 27/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 27/2014

2014-07-05 20:55

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 26/2014

  • KE jest bardzo wyczulona na przypadki decyzji krajowych instytucji finansowych, które dotyczą ustępstw podatkowych wobec firm, a co można zakwalifikować jako pomoc publiczną. Tym razem kontrolerzy unijni zainteresowali się niedawnymi decyzjami Irlandii, Holandii i Luksemburga wobec koncernów Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade. Teraz już szczegółowo będą badane decyzje w stosunku do tych światowych koncernów, w wyniku których uzyskały one znaczącą redukcję podatków dochodowych.
  • W Rzymie zainaugurowano rozpoczęcie włoskiej prezydenckiej w Radzie Unii Europejskiej. Przy tej okazji włoski prezydent wskazał główny kierunek dla europejskiej polityki, a jest nim zaprzestanie unijnej polityki zaciskania pasa i większa elastyczność, zamiast surowej dyscypliny budżetowej. Stwierdził on: „Musimy spróbować połączyć konsekwencję w realizacji naszych zobowiązań na rzecz uzdrowienia finansów publicznych z naglącym celem, jakim jest dążenie do rozwoju i walka z dramatycznym bezrobociem, które są również konsekwencjami kryzysu i restrykcyjnej polityki”.
  • Według Eurostat-u majowa stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 11,6% (wobec 11,6% miesiąc wcześniej i w porównaniu do 12,0% w maju 2013 r.). W całej Unii Europejskiej (UE) wskaźnik ten wyniósł w maju br. 10,3% (wobec 10,4% w kwietniu i 10,9% rok wcześniej).
  • Według Eurostat-u czerwcowa inflacja w strefie euro wyniosła 0,5 proc. r/r (tak samo jak w maju). Inflacja bazowa w strefie euro wyniosła w czerwcu 0,8 proc. r/r, wobec 0,7 proc. w maju.
  • Irlandzkiego PKB w I kwartale 2014 r. wzrosło o 2,7 proc. kw/kw (w poprzednich kwartałach było to -0,1 proc. kw/kw) i wzrosło o 5,1 proc. r/r.
  • Komisja Europejska zaproponowała strategię i nowe przepisy, które mają zapewnić recykling 70 proc. odpadów komunalnych i 80 proc. opakowań do 2030 r. KE chce też od 2025 r. zakazu składowania odpadów, które nadają się do recyklingu.
  • Wieloletnia walka niemieckich związków zawodowych o wprowadzenie płacy minimalnej zakończyła się sukcesem. Bundestag uchwalił ustawę w tej sprawie. Zapewnia ona każdemu pełnoletniemu zatrudnionemu godzinową stawkę wynagrodzenia na poziomie co najmniej 8,5 euro.
  • Od początku 2014 roku rosyjskie służby zablokowały dostawy polskiej wieprzowiny, produktów mleczarskich oraz polskich jabłek. Jest podejrzenie, że ma to związek z obecna sytuacją polityczną.
  • Majowe ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro zmniejszyły się o 1,0% r/r i spadły o 0,1% m/m. W całej Unii Europejskiej ceny producentów spadły o 0,1% m/m, a w ujęciu rocznym obniżyły się o 0,9%.
  • Indeks PMI strefy euro (przygotowywany przez Markit Economics) określający koniunkturę w sektorze usług wyniósł w czerwcu 52,8 pkt wobec 53,5 pkt w poprzednim miesiącu. We Francji indeks PMI w sektorze usług, przygotowywany także przez instytut Markit Economics, wyniósł w czerwcu 48,2 pkt wobec 49,1 pkt na koniec poprzedniego miesiąca.Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, wyniósł w czerwcu 54,6 pkt. wobec 56,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój.
  • Według niemieckiego urzędu statystycznego zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w maju o 1,7 proc. m/m (w kwietniu był wzrost o 3,4 proc. m/m), natomiast. W ujęciu r/r skorygowanym o liczbę dni roboczych zamówienia wzrosły o 5,5 proc. po wzroście o 6,6 proc. miesiąc wcześniej również po korekcie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Rosja realizując swoje długookresowe cele przyczyniła się do zaognienia wewnętrznego konfliktu politycznego na Ukrainie. Wykorzystując sytuację szybko zrealizowała pierwszy etap swojego planu, jakim było zajęcie i dołączenie do Federacji Rosyjskiej półwyspu Krym. Wartością dodaną w tym konflikcie miało być związanie z Rosją wschodnich rejonów Ukrainy, które są ważnym centrum ukraińskiej gospodarki, w których działa wiele przedsiębiorstw o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego...

Niepewna sytuacja polityczna spowodowała, że dziś w środowiskach biznesowych mamy do czynienia dużą niepewnością i związaną z nią ostrożnością inwestorów, którzy wstrzymali realizację szeregu planowanych wcześniej przedsięwzięć inwestycyjnych. W wyniku zorganizowanej reakcji krajów zachodnich gospodarka rosyjska i jej politycy zostali obciążeni sankcjami.

Spowodowało to zatrzymanie wzrostu rosyjskiej gospodarki, odbiło się na inwestycjach i w pewnym stopniu doprowadziły kraj do ekonomicznej izolacji. Skalę niekorzystnych skutków dla rosyjskiej gospodarki ocenili ostatnio eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ta prestiżowa instytucja ostatnio podtrzymała swą prognozę wzrostu gospodarczego w Rosji 0,2 proc. w 2014 roku. Po stronie rosyjskiej jest nieco więcej optymizmu. Rosyjski bank centralny prognozuje tegoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 0,4 proc., a resort gospodarki prognozuje przekroczenie poziomu 0,5 proc. nie ukrywając nadziei że faktycznie będzie to bliżej 1 proc.

Oceniając negatywnie obecny stan rosyjskiej gospodarki w dziedzinie napływu zagranicznego kapitału nie można nie zwrócić uwagi na to, że pod wpływem niepewności dot. dalszego rozwoju konfliktu, widoczny jest duży odpływ kapitału z Rosji. W pierwszych pięciu miesiącach roku odpłynęło z Rosji ok. 80 mld USD , a rubel stracił 10 proc. do dolara. Eksperci MFW szacują, że odpływ kapitału z Rosji może w tym roku osiągnąć 100 mld USD. To konsekwencja obaw dotyczących obaw przed zahamowaniem tempa wzrostu gospodarczego, które jest za małe i w innych regionach świata warunki gospodarcze silniej przyciągają uwagę inwestorów.

Na pewno aktualne jest dziś pytanie: co dalej?

Jeśli chodzi o Europę to:
  • całą pewnością UE osiągnęła już swoje cele polityczne. Udało jej się osłabić związki Ukrainy z Rosją. Ukraina nie przystąpi do Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej organizowanej przez Rosję (z Kazachstanem, Białorusią, Kirgistanem i Tadżykistanem i prawdopodobnie z Armenią). W napiętej atmosferze politycznej Unia podpisała umowę stowarzyszeniową z Kijowem (a przy okazji także z Gruzją i Mołdową).
  • równocześnie UE przejęła polityczną odpowiedzialność za przeprowadzenie niełatwych reform i będzie też zmuszona do pomocy finansowej dla Kijowa.

Z drugiej strony Kreml:
  • uzyskał sukces polityczny jednocząc społeczeństwo wokół prezydenta W. Putina
  • dołączył Kreml do Federacji Rosyjskiej
  • będzie jednak musiał realizować reformy gospodarcze w trudniejszych politycznie warunkach, większą uwagę kierując na samowystarczalność gospodarczą niż na integrację gospodarczą z reszta świata

Co będzie sprzyjało złagodzeniu napięć i ustabilizowaniu sytuacji?
  • rosyjska gospodarka jest zbyt duża i jest to bardzo korzystny kraj dla długofalowych inwestycji. Na samoblokowanie tych możliwości nie mogą sobie pozwolić czołowe zachodnie koncerny i unijne kraje,
  • Rosja w ostatnich dniach wykazuje gotowość do złagodzenia konfliktu. Wiele wskazuje na to, że tego oczekują główne potęgi gospodarcze UE, a więc Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, a nawet Hiszpania "kupią" te oznaki ze strony Kremla.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: