eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Motywacja do pracy spada

Motywacja do pracy spada

2014-05-30 12:38

Przeczytaj także: Satysfakcja Polaków z pracy 2010


Zmiana pracy

Tylko co czwarty badany optymistycznie patrzy na perspektywę łatwego znalezienia nowej pracy – częściej są to mężczyźni i osoby do 34. r.ż. Ponad połowa badanych przynajmniej od czasu do czasu rozważa zmianę pracy, przy czym jedynie 3% spośród nich aktywnie jej poszukuje, lub ma już konkretne plany. Główne czynniki, na które zwracają uwagę pracownicy podczas wyboru nowego pracodawcy, to – oprócz poziomu wynagrodzenia i dobrej atmosfery w pracy (po 98% wskazań), stabilna sytuacja finansowa firmy (97%) oraz bezpieczeństwo zatrudnienia (97%). Dla badanych ważne jest również, aby praca była interesująca i pozwalała na zachowanie work-life balance.

Świadczenia pozapłacowe

Jak wynika z badania, najpopularniejszymi świadczeniami pracowniczymi wg badanych są podarunki na święta (67%), zapomogi losowe i okolicznościowe (62%), dofinansowanie wakacji (61%) oraz pożyczki na preferencyjnych warunkach (59%). Co dziesiąty pracownik nie otrzymuje od pracodawcy żadnego benefitu poza wynagrodzeniem.

Izabela Supeł, Marketing Manager w Edenred Polska przekonuje: Pracodawcy, którym zależy na budowaniu silnych zespołów, powinni wdrożyć systemy motywacyjne. Powołując się na wyniki powyższych badań, jest to czynnik, który osłabia chęć zmiany pracy i buduje lojalność wobec pracodawcy. Dodatkowe świadczenia pozapłacowe przynoszą też pozytywne skutki w przypadku zarządzania talentami w firmach. Dobrze opracowany pakiet świadczeń pozapłacowych według 70 proc. respondentów zwiększa zaangażowanie zatrudnionych, a dla 80 proc. osłabia chęć zmiany firmy.

Co o działaniach podejmowanych przez firmy w obszarze motywacji myślą sami pracownicy? Dla ponad 50% badanych są one niewystarczające. Jednak w przedsiębiorstwach, gdzie pakiety motywacyjne są obecne, zatrudnieni je dostrzegają i są z nich raczej zadowoleni (59%). Problemem może być to, że pracownicy rzadko są informowani o wartości otrzymywanych świadczeń, przez co nie wiedzą, jak wiele firma im oferuje. Praktyka informowania pracowników występuje tylko w 26% firm w Polsce, częściej z kapitałem zagranicznym i zatrudniających powyżej 1000 pracowników. Zaledwie co piąty badany, którego pracodawca oferuje jakikolwiek system motywacyjny, twierdzi, że w firmie przeprowadza się badania satysfakcji z otrzymywanych benefitów. Z racji tego, że ponad 80% respondentów postrzega dostępne świadczenia jako wsparcie socjalne, warto komunikować ich wartość i analizować satysfakcję zatrudnionych.

fot. mat. prasowe

Wartość świadczeń

Jedynie 26% pracowników twierdzi, że firma informuje o wartości udzielanych świadczeń pozapłacowych, natomiast 19% przyznaje, że firma przeprowadza badania satysfakcji pracowników z tytułu świadczeń


fot. mat. prasowe

Postrzeganie świadczeń pozapłacowych

80% pracowników twierdzi, że dobrze skonstruowany pakiet świadczeń pozapłacowych osłabia chęć zmiany pracy


O badaniu

„Barometr Pracownika” został przeprowadzony przez firmę badawczą IPSOS na zlecenie Edenred Polska w okresie 21-31 stycznia 2014 r. Profil respondentów: osoby zatrudnione na umowę o pracę, w wieku 25+, reprezentujące firmy polskie i zagraniczne, sektor prywatny jak i instytucje publiczne, małe, średnie i duże organizacje. Celem Barometru było sprawdzenie jak zmienia się zaangażowanie zatrudnionych i ich motywacja do pracy na przestrzeni ostatnich lat, a także jak sytuacja na rynku pracy wpływa na samopoczucie zatrudnionych. Uzyskane wyniki pozwoliły na określenie poziomu satysfakcji z pracy oraz poszczególnych aspektów życia zawodowego, jak np. wynagrodzenie, świadczenia pozapłacowe, atmosfera w pracy itp.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Pracodawcy nie motywują pracowników

    leolew / 2014-05-30 17:07:54

    Najbardziej popularna forma motywacji pracowników, to negatywna, czyli kara. Praca według pracodawców jest obowiązkiem, a osiągnięcia kwalifikacyjne nie są premiowane, bo to w gestii pracownika jest być najlepszym. Jak być dobrze wykształconym nie mając środków na rozwój? Jeżeli pracodawca nie pomoże finansowo i jeszcze nie doceni wysiłku samofinansującego to zniechęcenie do działania spada. W pogoni za wskaźnikami w pracy dominuje wyścig szczurów, atmosfera jest stresująca i niekorzystnie wpływa na kolektywne relacje. Nadmierna eksploatacja siły roboczej degeneruje i zniechęca do pójścia do pracy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • migel233 / 2014-05-31 23:27:12

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-05-31 23:27:29)

    A mnie się wydaje, że pracodawcy zaczynają powoli dostrzegać że bardziej się opłaca mieć zmotywowanego pracownika bo to przecież sama korzyść dla firmy dlatego coraz więcej z nich wprowadza systemy e-learningowe jak meminder żeby móc nie tylko doszkalać pracowników ale i monitorować efekty. Zresztą kiedy ktoś sam widzi swoje postępy i może się ciągle udoskonalać to i rośnie jego satysfakcja z pracy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: