eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2014 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2014 r.

2014-05-15 14:06

Przeczytaj także: Polski rynek fuzji i przejęć stabilny


W regionie CEE I kwartał 2014 r. także okazał się zdecydowanie spokojniejszy w porównaniu do IV kwartału 2013 r. (liczba transakcji spadła do 2,288 z 3,236), a nawet mówi się, że był to jeden ze spokojniejszych okresów od przełomu 2008/9 r. Za główną przyczynę upatruje się kryzys na linii Ukraina-Rosja, mający znaczący wpływ na dynamikę gospodarczą całego regionu. Wpływ tego czynnika jest tym bardziej uzasadniony, że obraz całej Europy wygląda lepiej, liczba transakcji nieznacznie wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału, natomiast ich wartość osiągnęła ponad 19% wzrost w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Zdecydowane ożywienie utrzymuje się natomiast w skali globalnej, w porównaniu do tego samego okresu w roku 2013 odnotowano ponad 30% wzrost wartości transakcji (z 449.6mld USD do 566.6mld USD) i jeśli zapowiedzi ogłoszonych w 2014 roku transakcji się utrzymają będzie to najlepszy rok od 2007 (zapowiedź to prawie 4 biliony dolarów).

W Polsce, w obliczu wyraźnego spowolnienia i braku planowanych ofert prywatyzacyjnych, GPW będzie musiała zmierzyć się z przewidywaniami inwestorów o możliwej utracie pozycji jednego z najaktywniejszych rynków IPO w Europie.

W regionie CEE spodziewana jest dalsza kumulacja fuzji i przejęć na rynku telekomunikacyjnym. Ostatnie udane transakcje to zakup Emitela przez Alinda Capital Partners, czy GTS Central Europe przez Deutsche Telekom. Rysuje się także wyraźny trend kursu inwestorów ku małym i średnim przedsiębiorstwom o wartości do 250 mln EUR. Warto zauważyć już od dawna postępujący spadek wartości transakcji (o 41 % w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku). Spodziewana jest także dalsza konsolidacja banków zapoczątkowana przez Węgierski Bank OTP, który przejął Banco Popolare Croatia za 14 mln EUR.

Bartosz Krzesiak, Manager Navigator Capital

I kw. 2014 r. na GPW w Warszawie, podobnie jak na największych światowych rynkach, nie sprzyjał dynamicznym wzrostom kursów akcji. Indeks WIG zyskał w tym okresie 2,12%, amerykański S&P500 zwiększył wartość o 1,30%, zaś niemiecki DAX wzrósł o symboliczne 0,04%. Przyczyn spowolnienia na warszawskim parkiecie należy upatrywać przede wszystkim w zmianach w systemie emerytalnym i obawach inwestorów o aktywa znajdujące się w OFE. Mimo faktu, iż z początkiem lutego 2014 r. OFE stały się faktycznie funduszami akcji (87% udział akcji w aktywach ogółem), to dzięki zmianie uwarunkowań instytucjonalnych zaczęły zdecydowanie śmielej lokować kapitał w aktywa zagraniczne, ograniczając tym samym działalność inwestycyjną na GPW. Przyczyniło się to m.in. do korekt kursów średnich i małych spółek.

Jeżeli chodzi o rynek IPO, to w I kw. 2014 r. na GPW zadebiutowało 5 spółek (3 z nich przeniosły notowania z rynku NewConnect).

Liczba transakcji na rynku fuzji i przejęć w Polsce w I kw. 2014 r. była wyraźnie niższa niż w IV kw. 2013 r. Częściowo jest to związane z typową dla ostatniego kwartału roku wysoką liczbą transakcji, jednak wydaje się, że wiele potencjalnych akwizycji jest opóźnianych ze względu na niepewność panującą na światowych rynkach (m.in. niestabilna sytuacja polityczna na Ukrainie oraz w Rosji). Paradoksalnie średnia aktywność inwestorów na GPW może wesprzeć rynek M&A. Zarówno przy sprzedaży spółek, jak i pozyskiwaniu kapitału należy spodziewać się większej aktywności przede wszystkim na rynku prywatnym przy większym udziale inwestorów strategicznych i branżowych.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: