eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › E-faktury niedoceniane w Polsce

E-faktury niedoceniane w Polsce

2014-03-24 09:20

Przeczytaj także: Polacy a e-faktury


W e-BOK-u osoba logująca się do systemu otrzymywała informację o możliwości dokonania takiego zlecenia. Wszystkie informacje kierowane do klientów wskazywały na korzyści dla klienta ale również środowiska naturalnego, jakie wynikają ze stosowania takich rozwiązań. Natomiast jeśli klient zdecyduje się na ofertę promocyjną usług (w tym usługi internetowej) automatycznie otrzymuje możliwość korzystania z e-faktur. Oczywiście w każdej chwili może zrezygnować z e-faktury na rzecz papierowej, ale jeżeli jest w okresie zobowiązania to traci warunki promocyjne. Po okresie zobowiązania może dowolnie rezygnować z e-faktury na rzecz papieru i odwrotnie.

W każdej chwili każdy klient może też zrezygnować z papierowych rachunków na rzecz elektronicznych. Tym, co wpływa korzystnie na ocenę klientów UPC jest również prosty dostęp do e-faktury. Aby proces zmiany z papierowej faktury na elektroniczną przebiegał w sposób dla klienta najbardziej dogodny po podjęciu przez klienta decyzji o przejściu na e-fakturę w pierwszym miesiącu klient otrzymuje jeszcze jeden papierowy rachunek z informacją, że jest on ostatnim wystawianym w ten sposób.

Skuteczność działań pokazują statystyki, według których UPC udało się osiągnąć ok. 70-procentowy udział w e-rachunkach w Polsce. Liczba ta stawia UPC na 1 miejscu w Polsce pod względem procentowego udziału e-faktur, z których korzysta ponad pół miliona klientów.

Sage

Od 2012 polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z serwisu miedzyfirmami.pl firmy Sage. To uniwersalna platforma i usługa sieciowa, która wspiera procesy wymiany elektronicznych dokumentów pomiędzy przedsiębiorstwami. Został stworzony z myślą o upowszechnianiu pomiędzy podmiotami gospodarczymi w Polsce elektronicznej wymiany dokumentów, uproszczeniu formalności związanych z korzystaniem z e-faktur oraz redukcji kosztów w zakresie fakturowania i rozliczania dokumentów finansowych.

Serwis pełni funkcję e-usługi i - jako rozwiązanie o uniwersalnym charakterze - jest skierowany do wszystkich przedsiębiorstw i organizacji zainteresowanych korzystaniem z faktur elektronicznych, bez względu na skalę i użytkowane platformy informatyczne. Poza udogodnieniami funkcjonalnymi, twórca i operator serwisu, firma Sage, rozwija serwis pod kątem możliwości integrowania go z zewnętrznymi systemami informatycznymi.

Jak podkreśla Sage, istotne jest, by przedsiębiorcy, bez względu na to z jakim dostawcą oprogramowania są związani, mieli możliwość automatyzacji procesów przesyłania dokumentacji elektronicznej, a zwłaszcza faktur. Dzięki integracji można znacznie usprawnić działania księgowe, rozliczenia i zaoszczędzić przy tym sporo czasu i pieniędzy. Wg wyliczeń Komisji Europejskiej, przejście wszystkich przedsiębiorstw w Europie na fakturowanie elektroniczne przyniosłoby łączne 18 mld euro oszczędności w skali roku. Dlatego jedną z kluczowych inicjatyw Komisji Europejskiej jest Europejska Agenda Cyfrowa, która zakłada m.in. wytworzenie jednolitych dla UE ram i standardów fakturowania elektronicznego.

Do 2020 fakturowanie elektroniczne ma być dominującą formą fakturowania – także w Polsce. Przedstawiciele Sage uczestniczą w pracach prowadzących do opracowania wspólnego, europejskiego standardu e-faktury.

Komentarze Koalicjantów

Jarosław Wiliński
Senior Product Manager, ING Bank Śląski


Obecnie klienci indywidualni i korporacyjni ING Banku Śląskiego mają możliwość otrzymywania i rozliczania faktur bezpośrednio w systemach bankowości internetowej bez potrzeby drukowania dokumentów lub wypełniania formularzy przelewu. W bankowościach internetowych ING Banku Śląskiego klienci banku mogą bezpłatnie aktywować usługę otrzymywania e-Faktury od usługodawców. Wystarczy, że wypełnią wniosek porozumienia z wybranym przez siebie dostawcą usług. Wówczas elektroniczne rachunki i faktury przesłane przez dostawcę będą udostępniane w odpowiedniej zakładce portalu. Po akceptacji faktury przez klienta automatycznie zostaje wypełniony formularz przelewu. Wystarczy jedno kliknięcie i należność zostaje opłacona. Wyrażając zgodę na przesyłanie faktur elektronicznych klient może także zdecydować o sposobie jej opłacania: czy płatność będzie uregulowana przelewem czy poleceniem zapłaty (jeżeli dany usługodawca dopuszcza taką możliwość).

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Najlepsze mobilne fakturowanie

    nikolet89 / 2015-09-16 11:08:58

    To prawda, że nie docenia się e-faktur i możliwości dostępu do finansów i magazynów przez internet, tak jak ma to miejsce w bizin.pl z którego korzystam :) Można ułatwić sobie rozliczanie jednak jest to wciąż mało znana forma. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: