eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Chmura obliczeniowa okiem mikroprzedsiębiorcy

Chmura obliczeniowa okiem mikroprzedsiębiorcy

2014-03-19 12:03

Chmura obliczeniowa okiem mikroprzedsiębiorcy

Małe firmy odważnie korzystają z IT w chmurze © ra2 studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Obsługa poczty elektronicznej, archiwum dokumentów, komunikator i zewnętrzny serwer – z takich rozwiązań najczęściej korzystają mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o „chmurę”. Większość z nich uważa, że narzędzia „chmurowe” obniżają koszty funkcjonowania firmy – wynika z badania przeprowadzonego przez Idea Bank i Tax Care.

Przeczytaj także: Biznes w chmurze


Chmura w rozumieniu informatycznym (ang. cloud computing) to idea polegająca na aktywnym korzystaniu z zasobów informatycznych dostępnych poza fizyczną lokalizacją firmy/instytucji. W dużym uproszczeniu sprowadza się to do używania oprogramowania, mocy obliczeniowej, baz danych, itp., zainstalowanych na komputerach innych niż komputer użytkownika.

Obok zasobów (aplikacji, sprzętu, baz danych) w chmurze przechowywane mogą być jednocześnie efekty naszej pracy, czyli dane w postaci konkretnych dokumentów, prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych.

Dostęp do tak rozumianej chmury realizowany jest za pośrednictwem łączy internetowych, a faktyczna praca z zasobami odbywa się najczęściej z wykorzystaniem przeglądarki internetowej.

Można sobie zatem wyobrazić firmę/instytucję/szkołę, która posiada komputery, na których zainstalowany jest wyłącznie system operacyjny i przeglądarka internetowa. Mając dostęp do internetu, pracownicy firmy mogą efektywnie pracować tj.: tworzyć dokumenty, wykonywać obliczenia, prowadzić prezentacje online, czatować, komunikować się pocztą elektroniczną oraz wykonywać wiele innych czynności. Wszystko dlatego, że dla realizacji poszczególnych zadań korzystają z zasobów dostępnych w chmurze.

Definicja chmury wg Google


Jeszcze kilka lat temu „chmura obliczeniowa” była pojęciem natury science fiction, ale dziś jej percepcja jest znacznie większa. Minister cyfryzacji i administracji Rafał Trzaskowski uznaje „chmurę” za jeden z filarów rozwoju naszego kraju, a Komisja Europejska nawołuje kraje członkowskie UE do „tworzenia klimatu pewności i zaufania”, żeby znaczenie tego typu rozwiązań rosło. Z badania ankietowego przeprowadzonego przez Idea Bank i Tax Care wśród drobnych przedsiębiorców wynika, że z pojęciem „chmury” zetknęło się 53% z nich. Badanie przeprowadzono w dniach 8-30 grudnia w placówkach obu instytucji. Wzięło w nim udział 1000 przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

W „chmurze” najczęściej poczta

Spośród firm deklarujących kontakt z pojęciem „chmura” 60% przyznaje, że w różnej postaci wykorzystuje ją w swojej działalności. Najczęściej jest to poczta e-mail, ale mikrofirmy stosunkowo często korzystają też z zewnętrznych narzędzi do archiwizacji dokumentów, a także komunikatorów i zewnętrznych serwerów do przechowywania danych. Relatywnie dużą popularnością cieszą się też zewnętrzne kalendarze. Najrzadziej wykorzystywane są natomiast narzędzia do monitoringu pracowników i zarządzania ich pracą. To jednak można tłumaczyć faktem nadreprezentacji w badaniu przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.

fot. mat. prasowe

Korzystanie z rozwiązań istniejących w chmurze

Spośród firm deklarujących kontakt z pojęciem „chmura” 60% przyznaje, że w różnej postaci wykorzystuje ją w swojej działalności.


Mężczyźni bardziej otwarci na „cloud computing”

Z rozwiązań „chmurowych” częściej korzystają przedsiębiorczy mężczyźni niż kobiety-właścicielki firm. Może to wynikać z tego, że tematyka związana z segmentem IT jest zwykle bliższa mężczyznom. Innym wytłumaczeniem może być generalna ostrożność kobiet w wypowiadaniu się na tematy, w których nie czują się ekspertami. Narzędzia oparte o ideę „chmury” częściej wykorzystują przy tym firmy, które zatrudniają pracowników oraz takie, które prowadzą działalność dłużej niż dwa lata (czyli umownie nie są już zaliczane do grupy start-upów).

fot. mat. prasowe

Meżczyźni bardziej otwarci na chmurę

Z rozwiązań „chmurowych” częściej korzystają przedsiębiorczy mężczyźni niż kobiety-właścicielki firm. Może to wynikać z tego, że tematyka związana z segmentem IT jest zwykle bliższa mężczyznom.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • KarolWagner / 2014-03-19 19:39:23

    Bardzo wyczerpujący artykuł na temat, na który można dyskutować bez końca. Przyznam, że jestem fanem rozwiązania CloudServer, które daje możliwość skonfigurowania serwera do własnych, indywidualnych potrzeb. Każdy CloudServer wyposażony jest we własne środowisko serwera dedykowanego z pełnym dostępem root. Dowolna konfiguracja liczby procesorów, powierzchni dyskowej, pamięci RAM oraz nieograniczony transfer danych to tylko niektóre atuty preferowanego przeze mnie rozwiązania, które wdrożyłem w swojej firmie dzięki Cal.pl. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: