eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Chmura obliczeniowa okiem mikroprzedsiębiorcy

Chmura obliczeniowa okiem mikroprzedsiębiorcy

2014-03-19 12:03

Przeczytaj także: Biznes w chmurze


Niższe koszty działania

Aż dwie trzecie firm zakwalifikowanych do badania (zetknęły się z pojęciem „chmura”) jest zdania, że narzędzia z zakresu „cluod computing” mogą obniżyć koszty funkcjonowania firmy. Tylko 9% badanych twierdzi, że ich stosowanie nie prowadzi do obniżki kosztów. Według Komisji Europejskiej, organizacje, które wdrożyły u siebie rozwiązania „chmurowe” obniżyły koszty działania średnio o 10-20%. Potencjalne oszczędności mogą się pojawić dzięki rezygnacji z zakupu serwerów, mocy obliczeniowej, sprzętu czy oprogramowania dla wielu użytkowników. „Chmura” może też wpłynąć pośrednio na obniżenie kosztów, np. wynajmu powierzchni biurowej dla pracowników, którzy dzięki niej mogą pracować zdalnie. Korzystając z rozwiązań „chmurowych” firma może też zaoszczędzić czas, jaki pochłaniają niektóre czynności biurowe oraz związane z zarządzaniem finansami, personelem, dostawcami, odbiorcami, itp.

fot. mat. prasowe

Czy korzystanie z zewnętrznych narzędzi IT obniża koszty funkcjonowania firmy?

Aż dwie trzecie firm zakwalifikowanych do badania (zetknęły się z pojęciem „chmura”) jest zdania, że narzędzia z zakresu „cluod computing” mogą obniżyć koszty funkcjonowania firmy.


Dwuznaczne bezpieczeństwo

Podzielone są opinie przedsiębiorców na temat tego, czy korzystanie z zewnętrznych narzędzi IT zwiększa bezpieczeństwo działania firmy. Trudno się temu dziwić – paradoks „chmury” polega na tym, że ściśle wiążące się z nią bezpieczeństwo przechowywania danych/informacji/ zasobów uważane jest jednocześnie za największą zaletę chmury, jak i czynnik wywołujący najwięcej obaw. Mówiąc o zalecie mamy na myśli przede wszystkim przechowywanie zasobów (np. danych klientów/kontrahentów, pracowników, dane finansowe firmy, itp.) w bezpiecznym miejscu, z którego nie mogą one zostać skradzione, czy w którym nie powinny ulec zniszczeniu na skutek awarii sprzętu czy oprogramowania, jak ma to często miejsce, gdy wrażliwe dane przechowywane są na jednym komputerze, np. właściciela firmy. Jest to więc kwestia bezpieczeństwa samego centrum danych, ale też bezpieczeństwa sieci, sprzętu czy wykorzystywanych aplikacji. Z drugiej jednak strony korzystanie z „chmury” wywołuje obawy o utratę kontroli nad poufnymi danymi przechowywyanymi poza systemem informatycznym firmy, wynikające m.in. z braku przepisów, które regulowałyby te kwestie czy zwyklej nieufności poszczególnych organizacji. W tym miejscu chodzi więc przede wszystkim o zarządzanie dostępem do określonych zasobów. Z wielu badań dotyczących „chmury”, mających zasięg międzynarodowy, wynika, że ta właśnie kwestia stanowi główny czynnik powstrzymujący firmy przed korzystaniem z zewnętrznych narzędzi, np. serwerów czy centrów przetwarzania danych. Jednocześnie, bezpieczeństwo zasobów uważane jest za czynnik numer jeden przemawiający za korzystaniem z rozwiązań „chmurowych” przez firmy, które mają już doświadczenie w tej materii. Taki wniosek płynie np. z badania przeprowadzonego przez Microsoft i instytut Ipsos Mori. 85% przebadanych firm, które korzystają z „chmury”, uznaje, że czynnik bezpieczeństwa danych jest dla nich istotny z punktu widzenia decyzji o stosowaniu zewnętrznych rozwiązań IT. Jednocześnie 62% firm (niekoniecznie korzystających z „chmury”) wskazuje bezpieczeństwo danych jako czynnik wywołujący u nich obawy przed stosowaniem zewnętrznych narzędzi.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • KarolWagner / 2014-03-19 19:39:23

    Bardzo wyczerpujący artykuł na temat, na który można dyskutować bez końca. Przyznam, że jestem fanem rozwiązania CloudServer, które daje możliwość skonfigurowania serwera do własnych, indywidualnych potrzeb. Każdy CloudServer wyposażony jest we własne środowisko serwera dedykowanego z pełnym dostępem root. Dowolna konfiguracja liczby procesorów, powierzchni dyskowej, pamięci RAM oraz nieograniczony transfer danych to tylko niektóre atuty preferowanego przeze mnie rozwiązania, które wdrożyłem w swojej firmie dzięki Cal.pl. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: