eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Chmura obliczeniowa okiem mikroprzedsiębiorcy

Chmura obliczeniowa okiem mikroprzedsiębiorcy

2014-03-19 12:03

Przeczytaj także: Biznes w chmurze


Mikroprzedsiębiorcy z dużym zaufaniem

Badanie przeprowadzone przez Idea Bank i Tax Care wykazało z kolei, że największa grupa ankietowanych– 36% - uważa, że przechowywanie danych w „chmurze” jest bezpieczniejsze od przechowywania ich na komputerze przedsiębiorcy. 28% nie wyrobiło sobie jeszcze zdania na ten temat. Tylko 16% twierdzi natomiast, że korzystanie z zewnętrznych rozwiązań IT sprowadza na firmę dodatkowe ryzyko. Można więc uznać, że wśród mikroprzedsiębiorców obawy przed stosowaniem „chmury” są relatywnie niewielkie.

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo korzystania z rozwiązań chmurowych

Badanie przeprowadzone przez Idea Bank i Tax Care wykazało z kolei, że największa grupa ankietowanych– 36% - uważa, że przechowywanie danych w „chmurze” jest bezpieczniejsze od przechowywania ich na komputerze przedsiębiorcy.


„Chmura” ułatwia życie przedsiębiorcy

Idea Bank i Tax Care zapytały też właścicieli małych firm o to, czy korzystanie z „cloud computingu” zwiększa możliwości działania i rozwoju firmy. Podobnie jak w przypadku pytania o bezpieczeństwo, najbardziej liczna okazała się grupa tych, którzy nie wyrobili sobie jeszcze na ten temat zdania, co wydaje się naturalne, biorąc pod uwagę przedmiot badania. Drugą najbardziej liczną grupą okazali się respondenci, według których zewnętrzne narzędzia IT ograniczają czas na niektóre czynności. Sporą reprezentację mają też osoby przekonane, że „chmura” daje pracownikom możliwość pracy zdalnej i jednocześnie przedsiębiorcy lepszego zarządzania ich czasem oraz zadaniami. Ta część badania, ale też odpowiedzi na pytania dotyczące możliwego zastosowania „chmury” w prowadzeniu firmy, dowodzą, że mikroprzedsiębiorcy postrzegają obecnie chmurę w dwóch aspektach: narzędzi usprawniających pracę czy odciążających przedsiębiorcę z codziennych czynności oraz swego rodzaju sejfu na poufne dane. Na razie nie widzą jeszcze dużych możliwości zastosowania „chmury” w tworzeniu nowych produktów czy budowaniu oferty oraz w przetwarzaniu danych (np. bardzo niski odsetek firm oceniających, że „cloud computing” zwiększa możliwość rozwoju firmy dając jej nieograniczoną moc obliczeniową). Być może jest to kwestia przyszłości, a być może specyfiki drobnego biznesu, który w dużym stopniu opiera się na czynnikach nierynkowych oraz jednorazowych, jak np. pozycja przedsiębiorcy w lokalnym środowisku czy rozwój lokalnej infrastruktury (budowa obwodnicy, supermarketu, szkoły, itp.)

fot. mat. prasowe

Czy korzystanie z chmury zwiększa możliwości działania i rozwoju firmy?

Idea Bank i Tax Care zapytały też właścicieli małych firm o to, czy korzystanie z „cloud computingu” zwiększa możliwości działania i rozwoju firmy.



„Chmura bankowa” nadzieją dla firm

Bardzo duże zainteresowanie przedsiębiorców poddanych badaniu wzbudziła perspektywa skorzystania z „chmury bankowej”, czyli rozwiązań dostarczanych przez bank i jednocześnie spełniających wszystkie wymogi bezpieczeństwa stawiane bankowym systemom informatycznym. Przedsiębiorców zapytano o to, czy byliby zainteresowani usługą przechowywania wrażliwych danych na serwerze banku, czyli skorzystania z wirtualnego sejfu, w którym mogliby umieszczać np. dane finansowe swojej firmy, dane kontrahentów, ważne dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i inne ważne zasoby/informacje, które wymagają szczególnej ochrony. Zainteresowanie takim wirtualnym sejfem, nie znając żadnych szczegółów tego rozwiązania, zadeklarowało aż 54% badanych.

fot. mat. prasowe

Czy skorzystałby Pan/Pani z narzędzia do przechowywania danych na serwerze banku?

Bardzo duże zainteresowanie przedsiębiorców poddanych badaniu wzbudziła perspektywa skorzystania z „chmury bankowej”, czyli rozwiązań dostarczanych przez bank i jednocześnie spełniających wszystkie wymogi bezpieczeństwa stawiane bankowym systemom informatycznym.


Z jeszcze większym zainteresowaniem spotkała się propozycja skorzystania z umiejscowionej w chmurze platformy do zarządzania firmą. Używaniem takiego narzędzia do prowadzenia własnej firmy zainteresowanych jest aż 64% respondentów.

fot. mat. prasowe

Czy skorzystałby Pan/Pani z platformy do zarządzania firmą umiejscowionej w chmurze?

Używaniem takiego narzędzia do prowadzenia własnej firmy zainteresowanych jest aż 64% respondentów.



Katarzyna Siwek

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • KarolWagner / 2014-03-19 19:39:23

    Bardzo wyczerpujący artykuł na temat, na który można dyskutować bez końca. Przyznam, że jestem fanem rozwiązania CloudServer, które daje możliwość skonfigurowania serwera do własnych, indywidualnych potrzeb. Każdy CloudServer wyposażony jest we własne środowisko serwera dedykowanego z pełnym dostępem root. Dowolna konfiguracja liczby procesorów, powierzchni dyskowej, pamięci RAM oraz nieograniczony transfer danych to tylko niektóre atuty preferowanego przeze mnie rozwiązania, które wdrożyłem w swojej firmie dzięki Cal.pl. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: