eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 9/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 9/2014

2014-03-01 13:13

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 8/2014

  • Rezerwa Federalna będzie prawdopodobnie dalej kontynuowała na kolejnych posiedzeniach tempo w jakim ograniczany jest program luzowania ilościowego. Amerykański Bank Centralny zdecydował w styczniu o obniżeniu skali skupu aktywów o 10 mld USD do poziomu 65 mld USD miesięcznie. jak wiadomo Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to również obniżył skup o 10 mld USD.
  • Produkcja przemysłowa w Japonii w styczniu 2014 r. wzrosła o 4,0 proc. m/m (po wzroście miesiąc wcześniej o 0,9 proc.). Licząc r/r produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 10,6 proc. (po wzroście miesiąc wcześniej o 7,1 proc.).
  • Prezydent Barack Obama ogłosił realizowaną wspólnie z dużymi fundacjami inicjatywę wsparcia dla chłopców o innym niż biały kolorze skóry. Fundacje te wspólnie obiecały przekazać 200 mln USD w ciągu najbliższych pięciu lat na programy, które będą szukać rozwiązań problemów ekonomicznych i społecznych, jakich doświadczają młodzi.
  • Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde poinformowała, że władze Ukrainy oficjalnie zwróciły się do MFW o wsparcie. Nowy ukraiński minister finansów wyraził nadzieję, że pakiet pomocy wyniesie co najmniej 15 mld USD.
  • Ceny konsumpcyjne w USA w styczniu 2013 r. wzrosły o 0,1 proc. m/m (licząc r/r wskaźnik CPI wzrósł w styczniu 1,6 proc.) Inflacja CPI w USA utrzymuje się poniżej 2 proc. celu Fed od maja 2012 r. Stopa bezrobocia w USA w styczniu spadła do najniższego poziomu od października 2008 r. i wyniosła 6,6 proc. (wobec 6,7 proc. w grudniu 2013 r.), a wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wzrósł w styczniu do 63,0 proc. z 62,8 proc. miesiąc wcześniej.
  • Rosja weźmie udział w rozmowach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy. Ukrainie, która boryka się z dużym zadłużeniem, grozi bankructwo.
  • Śledztwo prowadzone przez senacki Stały Podkomitet Śledczy wykazało, że ponad 22 tys. obywateli USA założyło w Credit Suisse konta, na których znalazło się ogółem od 10 mld do 12 mld USD. Amerykański rząd otrzymał nazwiska tylko 238 swych obywateli posiadających tajne konta w Credit Suisse, ale stanowi to zaledwie 1 proc. szacowanej łącznej liczby takich osób. Stało się to w wyniku akcji Credit Suisse, który zachęcał w latach 2001-2008 klientów z USA do zakładania kont w Szwajcarii i pomagał w ukrywaniu tych kont przed władzami skarbowymi USA.
  • Według Barclays Capital przyznanie Ukrainie pakietu pomocy finansowej przez MFW będzie powiązane z obowiązkiem przeprowadzenia głębokich zmian w polityce gospodarczej, które okażą się politycznie trudne. Ukrainie potrzebny będzie program konsolidacji fiskalnej zakładający cięcia wydatków, będzie też niezbędne ograniczenie dynamiki płac sektora publicznego i zatrudnienia w nim, a także zakresu waloryzacji rent i emerytur. Fundusz zaleci ukrócenie subsydiów i podniesienia opłat za gaz dla odbiorców krajowych, zwróci uwagę na zbyt wysoki kurs hrywny (ustalany przez bank centralny), co pogłębia deficyt obrotów bieżących, szkodzi konkurencyjności i uszczupla rezerwy banku centralnego. Fundusz preferuje płynne kursy walut.
  • Według organizacji biotechnologicznej ISAAA O 3 proc. zwiększyła się w ubiegłym roku na świecie powierzchnia upraw genetycznie modyfikowanych. Najwięcej upraw GMO jest w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że powierzchnia upraw GMO wzrosła w 2013 r., wobec roku poprzedniego, o 4,9 mln ha - do 175,2 mln ha.
  • Uprawami GMO zajmowało się w 2013 r. ok. 18 mln rolników. Rośliny GMO rosną w 27 krajach na świecie - głównie jest to soja, kukurydza i bawełna. W USA uprawiane są także: rzepak, dynia, papaja, lucerna, buraki cukrowe.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O KOLEJOWYM KORYTARZU TRANSPORTOWYM MIĘDZY DALEKIM WSCHODEM I EUROPĄ ŚRODKOWĄ

Magistrala kolejowa (szerokotorowa) łącząca Daleki Wschód ze Środkową Europą to przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym. Realizacja stwarza szansę na obniżenie koszów transportu, ale przede wszystkim na dwukrotne skrócenie czasu transportu towarów (z obecnych 30 dni drogą morską do 14 dni drogą kolejową). Budowa takiego korytarza transportowego jest więc wspólnym interesem wielu krajów tak azjatyckich jak i europejskich.

Warto przypomnieć, że w okresie funkcjonowania RWPG zostały wybudowane przedłużenia tzw. linii szerokotorowej do Sławkowa w Polsce i do Koszyc na Słowacji. Od kilku lat mówi się o wykorzystaniu polskiego i słowackiego do transportu towarowego pomiędzy Europą i Dalekim Wschodem, korzystając z magistrali transsyberyjskiej do transportu towarów.

Analizując to, mówi się obecnie na ten temat w kręgach politycznych mam wrażenie, że dotąd nie byliśmy wystarczająco sprawni w dyplomacji gospodarczej, bo nie zaproponowaliśmy koncepcji możliwej do przyjęcia dla innych partnerów i wydaje się, że aktualnie na planie pierwszym jest dziś koncepcja doprowadzenia tego korytarza szerokotorowego do Bratysławy i Wiednia...

Polska od kilku już lat oferuje "port lądowy" w Sławkowie, który leży w odległości 397 km od polsko-ukraińskiej granicy. Wokół zakończenia tego odcinka "szerokich torów" w Sławkowie rozbudowywane są urządzenia przeładunkowe, place i magazyny składowe.

W ostatnich miesiącach na plan pierwszy wysunęła się koncepcja alternatywna, w realizacji której zainteresowana jest Rosja, Ukraina, Słowacja, Austria, a ostatnio także Włochy. Jej realizacja wymaga przedłużenie torów z Koszyc do Bratysławy, a następnie do Wiednia (długość nowego odcinka to 575 km, a koszt szacuje się na 8,7 mld USD). W założeniach pierwszego etapu inwestycji przewiduje też budowę wielkiego centrum logistycznego nad Dunajem, na odcinku między Bratysławą i Wiedniem.

Studium wykonalności projektu będzie gotowe w IV kwartale 2014 roku, a przygotowuje je amerykańska firma konsultingowa Roland Berger Strategy Consultants - jedna z wiodących firm. konsultingowych na świecie. Organizatorzy przedsięwzięcia informują, że sprawy finansowania inwestycji są już rozwiązane. Mówi się także, że w planach jest także możliwość budowy odgałęzienia do regionu Morza Adriatyckiego.

Nie jest to nowy, zaskakujący projekt. Już w 2009 roku cztery koleje powołały do życia spółkę, z zamiarem zaprojektowania, zbudowania i w przyszłości eksploatowania tej magistrali. Partnerzy wniosła do jej kapitału po 1,5 mln euro, na realizację prac przygotowawczych (w tym na przygotowanie studium wykonalności projektu). Koszt będzie rozłożone proporcjonalnie do długości odcinków w poszczególnych krajach i w takich samych proporcjach w przyszłości będą dzielone zyski z eksploatacji tej kolei.

Nie wiem jak nazywać to przedsięwzięcie z koncepcją portu w Sławkowie w dalszym tle. Może będzie to zdrowa konkurencja między dwoma inwestycjami, ale... wiemy czym się skończyła nasza dyplomacja w sprawie gazociągu Nord Streem. Mam więc wrażenie, że dotychczasową rundę przegrywamy. Jak będzie dalej, zobaczymy...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: