eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Największe zagrożenia w sieci 2013 r.

Największe zagrożenia w sieci 2013 r.

2014-01-30 11:46

Przeczytaj także: Największe zagrożenia w sieci III kw. 2013


Równocześnie, Specjaliści z Dr.Web odnotowali wśród cyberprzestępców malejącą popularność złośliwego oprogramowania typu Winlock, poprzez które wymuszali oni opłatę w zamian za odblokowanie ograniczenia użytkownikom dostępu do wybranych funkcji systemu, plików, czy stron internetowych.

Zagrożeni klienci e-bankowości

Ważnym zjawiskiem w ubiegłym roku były ukierunkowane ataki na klientów bankowości elektronicznej z wykorzystaniem nowych rodzajów złośliwego oprogramowania. Przykładem takiego zagrożenia okazał się Trojan.Dexter (znany także jako Alina, BlackPOS, Dexter, Vskimmer), który wyrządził wielomilionowe szkody bankom w 40 krajach. Jesienią ubiegłego roku zidentyfikowany został również Trojan.PWS.Ibank.752, stanowiący zagrożenie nie tylko dla klientów bankowości elektronicznej, ale również dla posiadaczy aplikacji biznesowych typu SAP. W zaktualizowanej wersji umożliwiał on sprawdzenie nazw działających rodzajów oprogramowania, m.in. klienta systemu SAP (zbioru aplikacji biznesowych automatyzujących zarządzanie przedsiębiorstwem). Oprogramowanie to ma charakter modułowy i często jest związane z dostępem do poufnych, wrażliwych z biznesowego punktu widzenia informacji, takich jak dane kadrowe lub księgowe. Pod koniec roku wykryty został także Trojan BackDoor.Caphaw. Dystrybuowany poprzez wiadomościami na Skype, przejmował funkcje różnych aplikacji, w tym przeglądarek i systemów bankowości elektronicznej, umożliwiając cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do wszystkich informacji wprowadzanych przez użytkownika, w tym do loginów i haseł. Natomiast jednym z najbardziej aktywnych trojanów bankowych w 2013 r. był program Zeus p2p (Trojan.PWS.Panda). Według danych Doctor Web, od jesieni 2012 do końca listopada 2013 roku w Polsce miało miejsce ponad 11 tysięcy ataków z wykorzystaniem tego złośliwego oprogramowania.

Trojany reklamowe i „górnicze”

Od początku 2013 roku wzrosła liczba złośliwego oprogramowania o funkcji adware, które ma za zadanie wyświetlanie reklam przynoszących zyski oszustom. Za największą liczbę infekcji tego rodzaju odpowiada Trojan.LoadMoney.1. Inne złośliwe programu tego rodzaju, których główna funkcjonalność polega na przekierowywaniu użytkownika na niechciane, należące do cyberprzestępców adresy www to: BackDoor.Finder, Trojan.Zekos i Trojan.Mods.1. Jednym z bardziej popularnych Trojanów reklamowym zagrażających użytkownikom MacBooków okazał się w ubiegłym roku Trojan.Yontoo.1, który pobiera i instaluje na zainfekowanym komputerze wtyczkę do przeglądarki zawierającą moduł szpiegujący aktywność użytkownika komputera. Koniec 2013 roku to również czas nasilonej aktywności "górniczych" programów malware, pozyskujących Bitcoiny i Litecoiny. Pierwszym wykrytym zagrożeniem tego typu był Trojan.BtcMine.221. Jego główna funkcjonalność i związane z nią zagrożenie polega na tym, że przejmując funkcje różnych aplikacji, wykorzystuje on bez wiedzy użytkownika moce obliczeniowe jego komputera do tworzenia (tzw. wykopywania) wirtualnej waluty o nazwie Litecoin. Najwięcej zainfekowanych stacji roboczych wykryto w Stanach Zjednoczonych (56,576), Brazylii (31,567), Turcji (25,077) i Rosji (22,374); w Polsce zaś 6,659. Rozprzestrzenianie zainfekowanych komputerów według kraju przedstawiono na poniższej ilustracji.

fot. mat. prasowe

Rozprzestrzenianie zainfekowanych komputerów według kraju

Najwięcej zainfekowanych stacji roboczych wykryto w Stanach Zjednoczonych (56,576), Brazylii (31,567), Turcji (25,077) i Rosji (22,374); w Polsce zaś 6,659.


Inne Trojany tego typu, przeznaczone do wykopywania Bitecoinów, zidentyfikowane przez Doctor Web w grudniu 2013 to Trojan.BtcMine.218 i Trojan.Mods.10.

Zagrożenia dla systemu Linux

Dane z ostatniego rok dostarczają kolejnych dowodów na to, że także system Linux nie jest wolny od zagrożeń. W sierpniu zidentyfikowano trojana Linux.Hanthie, znanego również jako „Hand of Thief” („Ręka Złodzieja”).

fot. mat. prasowe

Hand of Thief

Dane z ostatniego rok dostarczają kolejnych dowodów na to, że także system Linux nie jest wolny od zagrożeń. W sierpniu zidentyfikowano trojana Linux.Hanthie, znanego również jako „Hand of Thief” („Ręka Złodzieja”).


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: