eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Największe zagrożenia w sieci 2013 r.

Największe zagrożenia w sieci 2013 r.

2014-01-30 11:46

Największe zagrożenia w sieci 2013 r.

Największe zagrożenia w sieci 2013 r. © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Według specjalistów z firmy Doctor Web, jednym z najważniejszych cyberzagrożeń w ciągu minionych 12 miesięcy była masowa wysyłka trojanów typu Encoder, wykorzystywanych do szyfrowania plików, a następnie żądania zapłaty za ich rozszyfrowanie, atakujących m.in. instytucje finansowe. W porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła również popularność adware i złośliwego oprogramowania wymierzonego w urządzenia z systemem Android. Jednym z najbardziej aktywnych trojanów bankowych w 2013 r. był natomiast Zeus p2p – do końca listopada 2013 r. w Polsce miało miejsce ponad 11 tysięcy ataków z wykorzystaniem tego programu.

Przeczytaj także: Największe zagrożenia w sieci III kw. 2013

Najpopularniejsze Trojany 2013

Z danych zebranych przez specjalistów Doctor Web za pomocą narzędzia Dr.Web CureIt!, największym zagrożeniem ubiegłego roku było złośliwe oprogramowanie z rodziny Trojan.Host, a w szczególności odpowiedzialny za największą liczbę infekcji Trojan.Hosts.6815, przekierowujący na wskazane przez przestępców strony www wyłudzające informacje (tzw. phishing). Kolejnym istotnym zagrożeniem pod względem ilości infekcji był Trojan reklamowy Trojan.LoadMoney.1, opierający swoje działanie na ładowaniu niebezpiecznych plików.

Poniższy diagram przedstawia 10 najpopularniejszych zagrożeń 2103 r.:

fot. mat. prasowe

10 najpopularniejszych zagrożeń 2103 r

Z danych zebranych przez specjalistów Doctor Web za pomocą narzędzia Dr.Web CureIt!, największym zagrożeniem ubiegłego roku było złośliwe oprogramowanie z rodziny Trojan.Host, a w szczególności odpowiedzialny za największą liczbę infekcji Trojan.Hosts.6815.


Botnety

W 2013 r. eksperci z Doctor Web zidentyfikowali kilkanaście różnych botnetów, czyli sieci złożonych z zainfekowanych komputerów. Do utworzenia jednego z nich, przestępcy użyli Trojana Win32.Rmnet.12. Jego działanie polega m.in. na wykradaniu loginów i haseł, używanych w klientach FTP. Do końca kwietnia 2013 r. liczba komputerów, na których zidentyfikowano tego Trojana, wynosiła 9,232,024, co oznaczało wzrost liczby infekcji o 2,5 mln w ciągu pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku. Innym przedstawicielem rodziny Rmnet był złośliwy moduł Trojan.Rmnet.19, utrudniający prawidłowe funkcjonowanie programów antywirusowych. Kolejnym przykładem botnetu była grupa komputerów zarażonych złośliwym programem BackDoor.Bulknet.739, przeznaczonym do masowej wysyłki spamu, który przestał istnieć z końcem grudnia 2013 r. Największa dystrybucja tego Trojana miała miejsce we Francji, USA, Turcji i Meksyku. Z punktu widzenia funkcjonalności, interesującym przykładem był botnet utworzony z wykorzystaniem Trojana BackDoor.Dande, dedykowanego urządzeniom z zainstalowanym oprogramowaniem do zakupu leków, który wykradał informacje o tego rodzaju zamówieniach. Poza tym zidentyfikowano groźnego Trojana Backdoor.Flashback.39, który stanowił zagrożenie dla użytkowników systemu Mac OS X. W 2012 r. botnet ten liczył ponad 800,000 zarażonych „maców”. I choć obecnie ich liczba spada, do końca 2013 r. należało do niego nadal 28,829 komputerów.

Trojany typu Encoder

Miniony rok upłynął pod znakiem masowych wysyłek z wykorzystaniem Trojanów z rodziny Trojan.Encoder, wykorzystywanych do szyfrowania plików, a następnie żądania zapłaty za ich rozszyfrowanie. W 2013 r. do baz wirusów Dr.Web dodano ponad 200 modyfikacji tego złośliwego oprogramowania, a łącznie zainfekowano ponad 6,700 urządzeń. W ostatnim czasie ataki z wykorzystaniem tego programu stały się jeszcze bardziej wyrafinowane – w celu wymuszenia okupu, cyberoszuści szyfrują np. zestawienia finansowe firm, do których przenikają poprzez złośliwe oprogramowanie dołączone do dokumentów aplikacyjnych kandydatów do pracy w danej firmie. Najpopularniejsze modyfikacje Trojanów typu Encoder to Trojan.Archivelock, znany od 2010 r. Trojan.Encoder.94, Trojan.Encoder.102, Trojan.Encoder.293, Trojan.Encoder.225, Trojan.Encoder.263, Trojan.Encoder.145 i Trojan.Encoder.215.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: