eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najważniejsze trendy na rynku IT 2014

Najważniejsze trendy na rynku IT 2014

2014-01-27 11:00

Przeczytaj także: Trendy IT 2014 w sektorze publicznym i szkolnictwie wyższym


Trend 8: Eksplozja korporacyjnej pamięci flash

W 2013 r. dyski SSD były jednym z najważniejszych trendów w dziedzinie pamięci masowej. Obecne prognozy mówią o 14-procentowej stopie wzrostu dysków SSD na rynku korporacyjnym. Jednak największy wzrost (53 proc.) jest nadal przewidywany dla rynku konsumenckiego, na którym skupia się większość producentów. Ponieważ większość przychodów pochodzi z rynku konsumenckiego, producenci nie mają motywacji, aby przeprojektować dyski SSD pod kątem użytku korporacyjnego.

Istnieje wiele startupów, które budują systemy pamięciowe ze stacji SSD dostępnych na masowym rynku i reklamują je jako pamięć masowa klasy korporacyjnej. Jednak bez względu na to, czego dokonają w kontrolerze systemu, kontrolery w samych dyskach SSD nadal mają wady typowe dla urządzeń powszechnego użytku. Ograniczenia takie jak „klif zapisu” bywają niewidoczne podczas testów odbiorczych, ale pojawiają się po zużyciu wszystkich zapasowych bloków.

Inni producenci korporacyjnej pamięci masowej zaczynają iść w nasze ślady, oferując moduły pamięci flash o większej pojemności i eliminując zjawisko „klifu zapisu”. Technologia flash osiągnęła szczyt rozdmuchanych oczekiwań w formie dysków SSD. Obecnie, w miarę jak użytkownicy korporacyjni nabywają doświadczenia w korzystaniu z pamięci flash, będziemy mieli do czynienia z większym naciskiem na moduły przeznaczone do użytku w przedsiębiorstwach, a w 2014 r. dojdzie do prawdziwej eksplozji korporacyjnej pamięci flash.

Trend 9: Szyfrowanie danych nieaktywnych stanie się obowiązkowe

W przeszłości szyfrowanie pamięci masowej było ograniczone do danych wybranych aplikacji. Wynikało to z wpływu, jaki miało szyfrowanie programowe na wydajność i koszty. Innym problemem był brak standardu zarządzania kluczami. Obecnie dysponujemy układami sprzętowymi, które eliminują obawy o wydajność i koszty szyfrowania, a także standardem Key Management Interoperability Protocol (KMIP) do zarządzania kluczami. Nie ma już powodu, aby unikać szyfrowania danych.

Szyfrowanie danych nieaktywnych (ang. „data at rest”) powinno być obowiązkową funkcją pamięci masowej. Dostępne są układy szyfrujące, standard zarządzania kluczami i moduły HSM do zewnętrznego zarządzania kluczami. Wszystko to gwarantuje, że dane pozostaną bezpieczne nawet po wycofaniu z użytku nośnika, na którym je zapisano. Koszty są minimalne i nie ma już wymówki, żeby nie chronić danych poprzez silne szyfrowanie. Ci, którzy używają usług zarządzanych albo przechowują dane w chmurze, powinni dowiedzieć się, czy są one szyfrowane i niszczone kryptograficznie podczas przenoszenia lub usuwania. Do celów audytu powinien być dostępny dziennik, który pokazuje zdarzenia związane z szyfrowaniem i zarządzaniem kluczami.

Trend 10: Transformacja umiejętności, ról i obowiązków personelu IT

Role i obowiązki personelu IT będą musiały się zmienić. Nie oznacza to, że część personelu okaże się niepotrzebna, ale że specjaliści IT będą musieli skupić się mniej na infrastrukturze, a bardziej na aplikacjach i korzyściach biznesowych.

Technologie związane z chmurą, urządzeniami mobilnymi, pamięcią obiektową i dużymi zbiorami danych zwiększą zapotrzebowanie na wiedzę obejmującą IT, aplikacje i biznes. Poszukiwani są architekci chmurowi — specjaliści IT, którzy potrafią wykorzystać chmurę. Wiedzą oni, jakie aplikacje pasują do modelu chmurowego, znają ekonomiczne kompromisy, umieją zabezpieczać i chronić dane w chmurze oraz negocjować umowy o poziom usług z dostawcą chmury i z użytkownikami wewnętrznymi. Wymaga to szerszego doświadczenia oraz umiejętności interdyscyplinarnych, co oznacza wyższe zarobki.

Specjalista IT powinien korzystać z każdej okazji, aby opanować nową wiedzę poprzez uczestniczenie w konferencjach, podczas których różni producenci organizują seminaria i pokazują praktyczne demonstracje najnowszych rozwiązań. Warto wyznaczać cele i planować rozwój umiejętności, które sprawią, że specjaliści stają się cenniejsi dla swojej firmy. IT się zmienia, a zmiany stwarzają nowe możliwości.

Hu Yoshida, Chief Technical Officer w

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: