eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najważniejsze trendy na rynku IT 2014

Najważniejsze trendy na rynku IT 2014

2014-01-27 11:00

Przeczytaj także: Trendy IT 2014 w sektorze publicznym i szkolnictwie wyższym


Udałem się do App Store, wyszukałem Hitachi Content Platform i pobrałem HCP Anywhere. Zarejestrowałem się w serwerze hcpanywhere.hds.com i byłem gotowy do synchronizacji oraz udostępniania plików z poziomu naszej firmowej chmury prywatnej.

Za pomocą HCP Anywhere mogę zapisywać pliki z pełną ochroną danych i udostępniać je przy użyciu łączy z kontrolą dostępu, które opcjonalnie mogą wygasać po pewnym okresie. Dział IT zyskuje kontrolę i uproszczoną administrację dzięki wbudowanemu zarządzaniu urządzeniami mobilnymi, audytowi i pełnej integracji z Microsoft Active Directory. Wszystkie pliki są przechowywane, deduplikowane, kompresowane i poddawane backupowi w prywatnej chmurze HDS, w lokalnym magazynie obiektów, jakim jest HCP.

Trend 6: Pamięć obiektowa rzuca światło na „ciemne dane”

W 2014 roku zwiększy się świadomość istnienia „ciemnych danych” oraz ich potencjału biznesowego. Gartner definiuje „ciemne dane” jako aktywa informacyjne, które organizacje gromadzą, przetwarzają i przechowują podczas zwykłej działalności biznesowej, a których zwykle nie potrafią użyć do innych celów (na przykład do analiz, rozwijania relacji biznesowych i generowania przychodów).

Jedną z głównych przyczyn, dla których organizacje nie wykorzystują tych danych, jest to, że są one odizolowane w „silosie” danej aplikacji lub producenta. Aby rzucić światło na ten typ „ciemnych danych”, musimy oddzielić przetwarzanie danych aplikacji we frontowej części systemu od ich przechowywania na zapleczu w celu wyeliminowania „silosów”. Z pomocą przychodzi tu pamięć obiektowa.

Dane oddzielone od aplikacji stają się po prostu zbiorem bitów, chyba że umieścimy je w kontenerze z metadanymi, które opisują dane oraz rządzące nimi zasady. Ten kontener staje się obiektem niezależnym od aplikacji, która go utworzyła, i może być używany przez inne aplikacje poprzez dostęp do metadanych. Dzięki oddzieleniu od aplikacji dane w dalszym ciągu są użyteczne, kiedy aplikacja staje się przestarzała. W 2014 r. magazyny obiektów nabiorą znaczenia, a główną tego przyczyną będzie chęć rzucenia światła na „ciemne dane” w celu czerpania korzyści biznesowych z istniejących informacji.

Trend 7: Ograniczenie backupu poprzez archiwizację, klonowanie i migawki

Jednym z trendów, które zidentyfikowałem w zeszłym roku, była eksplozja replikacji danych. Stwierdziłem, że za kopiowanie danych odpowiada przede wszystkim backup wraz z migawkami, kopiami zdalnymi i różnymi wersjami plików, które są wymagane do utrzymania ciągłości biznesowej. Przewidziałem też, że w 2013 r. ilość replikowanych danych osiągnie nowy poziom, chyba że działy IT skupią się na ograniczaniu rozmiaru kopii z wykorzystaniem takich narzędzi, jak aktywne archiwa. Od tego czasu wielu analityków zaczęło mówić o „niekontrolowanym rozroście kopii zapasowych”. Analitycy ci podają wiele użytecznych rad, jak ograniczyć ten problem. Jednym z najczęściej sugerowanych rozwiązań jest deduplikacja.

Choć deduplikacja pomaga zmniejszyć ilość danych wchodzących w skład kopii zapasowych, to nie ogranicza samych operacji backupu. Większość danych się nie zmienia, a mimo to nieustannie je kopiujemy, a jeśli korzystamy z deduplikacji, to poddajemy tej operacji ciągle te same dane. Możemy ograniczyć operacje backupu, jeśli zarchiwizujemy nieaktywną część danych w Hitachi Content Platform, gdzie zostaną one sprowadzone do pojedynczych egzemplarzy, skompresowane, zaszyfrowane i skopiowane raz w celu ochrony.

W 2014 r. można spodziewać się większego nacisku na archiwa, migawki i klony oraz na narzędzia do zarządzania cyklem życia danych, które pomogą uporać się z szybko rosnącą ilością danych przechowywanych jako kopie zapasowe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: