eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 10 lat złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne

10 lat złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne

2014-01-21 11:27

Przeczytaj także: Złośliwe oprogramowanie: Android na celowniku


Rok 2013: gra toczy się nadal — nowe sposoby ataku

W roku 2013 pojawił się FakeDefend – pierwsze oprogramowanie typu ransomware na telefony z systemem Android. Jest to koń trojański, który ukrywa się pod przykrywką programu antywirusowego i działa analogicznie jak fałszywe programy antywirusowe na platformie PC, tj. blokuje urządzenie i żąda od ofiary zapłacenia okupu (w tym przypadku w formie wygórowanej opłaty „abonamentowej”) w zamian za umożliwienie odzyskania zawartości urządzenia. Zresztą zapłacenie okupu nie daje żadnych efektów i jedynym sposobem odzyskania funkcjonalności urządzenia jest przywrócenie ustawień fabrycznych.

W 2013 roku pojawił się także Chuli, pierwszy atak APT wykorzystujący oprogramowanie malware na platformę Android. Konto e-mail aktywisty uczestniczącego w Światowej Konferencji Uyghur, która miała miejsce w Genewie w dniach 11-13 marca 2013 roku, zostało wykorzystane do zaatakowania kont innych tybetańskich aktywistów i obrońców praw człowieka. Z zainfekowanego konta zostały rozesłane wiadomości e-mail, które w załączniku zawierały kopię robaka Chuli. Zbierał on następnie takie dane jak przychodzące SMS-y, dane kontaktowe przechowywane na karcie SIM i w telefonie oraz informacje o położeniu, a także rejestrował rozmowy telefoniczne ofiar. Wszystkie te informacje były wysyłane do zdalnego serwera.

Rok 2013 może być uznany za rok, w którym ataki na platformę mobilną stały się w pełni profesjonalne. Specyficznie ukierunkowane i wysoce zaawansowane mobilne oprogramowanie malware, takie jak FakeDefend i Chuli, świadczy o tym, że sytuacja na platformie mobilnej jest już porównywalna z sytuacją na platformie PC.

Co dalej? W dziedzinie cyberprzestępczości trudno jest przewidywać przyszłość w skali jednego roku, a co dopiero w skali następnych 10 lat. Zagrożenia na platformy mobilne zmieniły się radykalnie na przestrzeni ostatniej dekady, a środowisko cyberprzestępców w dalszym ciągu poszukuje nowych, coraz bardziej pomysłowych sposobów wykorzystania ataków do jednego celu – uzyskania pieniędzy.

Niemniej jednak można zasadnie przewidywać, że w związku z gwałtownym rozwojem smartfonów i innych technologii mobilnych nastąpi konwergencja szkodliwego oprogramowania na obie platformy – urządzeń mobilnych i komputerów PC. Gdy wszystko będzie „mobilne”, również szkodliwe oprogramowanie będzie „mobilne”.

Poza urządzeniami mobilnymi, najbardziej prawdopodobnym celem przyszłych ataków cyberprzestępców będzie Internet Rzeczy (IoT — Internet of Things). Chociaż prognozowanie liczby połączonych (komunikujących się ze sobą) obiektów w okresie następnych 5 lat jest bardzo trudne, Gartner szacuje, że w 2020 roku będzie to 30 mld obiektów, a IDC — że będzie to 212 mld obiektów. Możemy racjonalnie przypuszczać, że chociaż producenci i usługodawcy w coraz większym stopniu wykorzystują związane z tym możliwości, aspekty bezpieczeństwa nie zostały jeszcze należycie uwzględnione w procesie opracowywania takich nowych produktów. Czy zatem IoT otworzy przed cyberprzestępcami nowe wielkie możliwości?

Zespół FortiGuard Labs firmy
Przeczytaj także: TOP 10 zagrożeń na Androida TOP 10 zagrożeń na Androida

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: