eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Komisja Europejska a swoboda przepływu osób w UE

Komisja Europejska a swoboda przepływu osób w UE

2014-01-19 00:59

Przeczytaj także: Więcej pracy w Europie


  1. Zwalczanie zawierania małżeństw dla pozoru: Komisja pomoże władzom krajowym wdrożyć przepisy UE, ułatwiające im zwalczanie możliwych przypadków nadużycia prawa do swobodnego przemieszczania się, opracowując do wiosny 2014 r. podręcznik dotyczący przeciwdziałania zjawisku małżeństw dla pozoru.
  2. Stosowanie unijnych przepisów w zakresie koordynacji zabezpieczenia społecznego: Komisja ściśle współpracowała z państwami członkowskimi w celu wyjaśnienia zasad dotyczących „testu miejsca zwykłego pobytu” stosowanego w przepisach UE dotyczących koordynacji zabezpieczenia społecznego (rozporządzenie (WE) nr 883/2004). Owocem tej współpracy jest praktyczny przewodnik opublikowany dnia 13 stycznia 2014 r. (IP/14/13). Surowe kryteria testu gwarantują, że obywatele, którzy nie są aktywni zawodowo, mogą uzyskać dostęp do zabezpieczenia społecznego w innym państwie członkowskim dopiero wtedy, gdy rzeczywiście przeniosą do tego państwa swój ośrodek interesów życiowych (np. kiedy mają tam najbliższą rodzinę).
  3. Rozwiązanie problemów związanych z włączeniem społecznym: Pomoc państwom członkowskim w dalszym wykorzystywaniu Europejskiego Funduszu Społecznego dla rozwiązywania problemów związanych z włączeniem społecznym: w okresie programowania 2014-2020 co najmniej 20% kwot przydzielonych z EFS każdemu państwu członkowskiemu musi zostać przeznaczone na promowanie włączenia społecznego oraz zwalczanie ubóstwa i wszelkiego rodzaju dyskryminacji (obecnie ten odsetek wynosi ok. 17%). Ponadto możliwe będzie również finansowanie z EFS budowy potencjału wszystkich zaangażowanych stron na szczeblach krajowym, regionalnym i lokalnym. Państwa członkowskie – zarówno te, z których pochodzą mobilni obywatele UE, jak i te, które ich przyjmują – otrzymają wytyczne dotyczące opracowywania programów włączenia społecznego przy wsparciu z EFS. Komisja będzie nadal starała się wspierać budowę potencjału władz lokalnych na rzecz efektywnego wykorzystywania europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.
  4. Promowanie wymiany najlepszych praktyk między organami władzy lokalnej: Komisja będzie pomagać władzom lokalnym w wymianie najlepszych praktyk wypracowanych w różnych zakątkach Europy, aby mogły one wprowadzać zasady swobodnego przepływu i skuteczniej reagować na wyzwania związane z włączeniem społecznym. Komisja przygotuje ocenę skutków swobodnego przepływu w sześciu dużych miastach, która zostanie przedstawiona na spotkaniu z burmistrzami z całej Europy dnia 11 lutego 2014 r. Poprzez to spotkanie Komisja chce pomóc burmistrzom w znalezieniu rozwiązań dla wyzwań, z którymi mogą się zmagać w swoich miastach, pozwolić im na wymianę najlepszych praktyk oraz udzielić wskazówek, w jaki sposób można starać się o finansowanie UE na rzecz integracji społecznej. Spotkanie odbędzie się w Komitecie Regionów.
  5. Zapewnienie praktycznego stosowania przepisów dotyczących swobody przepływu w UE: Komisja opracuje internetowe szkolenie dla pracowników władz lokalnych, aby pomóc im w pełni zrozumieć i właściwie stosować unijne prawa swobodnego przemieszczania się. Komisja zaproponowała utworzenie we wszystkich państwach członkowskich organów udzielających mobilnym pracownikom unijnym wsparcia prawnego i informacji (zob. IP/13/372). Dnia 17 stycznia 2014 r. Komisja powinna przedstawić propozycję modernizacji EURES – sieci Europejskich Służb Zatrudnienia – w celu zwiększenia roli i wpływu służb zatrudnienia na szczeblu krajowym, poprawy koordynacji mobilności pracowników w UE oraz przekształcenia EURES w pełnowymiarowe europejskie narzędzie poszukiwania pracowników i ofert pracy. Obecnie 47% obywateli UE uważa, że problemy, jakie napotykają podczas przeprowadzki do innego kraju UE, wynikają z faktu, że urzędnicy administracji lokalnych nie są dostatecznie zaznajomieni z prawem obywateli UE do swobodnego przemieszczania się.

poprzednia  

1 ... 5 6

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: