eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm 2013

Upadłości firm 2013

2014-01-06 00:35

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce 2013 r.


- Obecnie uwagę opinii skupiają najnowsze regulacje związane pw. ze zmianą terminu obowiązku podatkowego. Warto zwrócić uwagę na efekty zmian wprowadzonych rok wcześniej – to , jak wpłynęły one na sytuację wierzycieli, jak i dłużników – mówi mecenas Dominik Maliszewski, prawnik z Euler Hermes Collections, spółki z Grupy Allianz. Zgodnie z nimi w 2013 roku wierzyciel mógł dokonać korekty zapłaconego VAT po terminie 150 dni od wymagalności faktury, ale prawo do dokonania korekty zawieszane było przez toczące się postępowanie upadłościowe wobec dłużnika. Jednocześnie to samo postępowanie upadłościowe nie zawieszało obowiązku dłużnika do dokonania korekty VAT. Największym problemem nie jest jednak pewna niespójność prawa – egzekwowanie po raz drugi de facto tego samego podatku, ale to jak to uprawnienie organów skarbowych wpływało niejednokrotnie negatywnie na postępowanie układowe. Wierzyciele-dostawcy z reguły zainteresowani byli utrzymaniem obrotu ze swoim odbiorcą, nawet za cenę rozłożenia zaległych płatności na raty i ich redukcji. Takiego interesu nie miały organy skarbowe, dodatkowo znajdujące się w kolejności zaspokojenia z majątku przed kontrahentami handlowymi, co mogło wpływać na niepowodzenie części postepowań układowych i ich zamianę na likwidację dłużnika.

Upadłości w regionach – widoczny problem w woj. kujawsko-pomorskim, małopolskim i świętokrzyskim

W trzech wymienionych województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim i świętokrzyskim widać wyraźny wzrost upadłości. Ich charakter jest zróżnicowany, jednak wiele spośród nich dotyczyło firm produkcyjnych, ale też usługowych i handlowych. Najwięcej firm produkcyjnych upadało w woj. dolnośląskim (ostatnio m.in. Mastercook) – dużo w nim było również bankructw m.in. firm budowlanych. W początkowych miesiącach ub. roku rosła liczba upadłości w woj. śląskim, jednak z czasem tempo wzrostu ich liczby spadło a także zmienił się ich charakter – pod koniec roku rzadko lub w ogóle wśród nich nie było firm produkcyjnych, a były to raczej firmy handlowe i usługowe, o mniejszej skali działalności. Widać więc wyraźnie, iż w tym województwie przedsiębiorstwa produkcyjne w największym stopniu związane były z koniunktura eksportową – gdy tylko zaczęła się ona poprawiać już w drugim kwartale, rzadziej pojawiały się w statystyce upadłości. Zgoła odmienny proces obserwować można było w woj. mazowieckim – gdy na początku roku w wielu województwach rosła liczba upadłości, na Mazowszu upadłości było o 30 a nawet 40% mniej niż rok temu. Z czasem ta liczba, jak i charakter bankructw firm z woj. mazowieckiego zaczęły się zmieniać – z miesiąca na miesiąc upadłości przybywało i przestały to być jedynie mniejsze firmy handlowe i usługowe, ale także firmy większe, w tym produkcyjne. Ich liczba nie dorównała tej z ubiegłego roku, jednak gorsza koniunktura w tym województwie wyrażona liczba opublikowanych upadłości w drugiej połowie roku jest ewidentna.

fot. mat. prasowe

Zmiana liczby upadłości

Gdy na początku roku w wielu województwach rosła liczba upadłości, na Mazowszu upadłości było o 30 a nawet 40% mniej niż rok temu.


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: