eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 52/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 52/2013

2013-12-29 00:45

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 51/2013

  • Prezydent Barack Obama podpisał budżet państwa. Rozwiązania przyjęte przez obie izby Kongresu łagodzą zaplanowane wcześniej automatyczne cięcia (tzw. sekwestracja) o 63 mld USD w ciągu najbliższych dwóch lat w różnych programach federalnych, w tym w budżecie Pentagonu. Porozumienie zakłada inne oszczędności w rozmaitych programach federalnych na kwotę 85 mld USD w ciągu 10 lat. Niemniej jednak w 2014 roku deficyt wzrośnie o 23,2 mld USD.
  • Według CEBR (Centre for Economic and Business Research) już ok. 2028 roku największą gospodarką w świecie będą Chiny, spychając na drugie miejsce dotychczasowego lidera - Stany Zjednoczone. Kolejne miejsca w tym rankingu zajmą Indie, Japonia, Brazylia, Niemcy.
  • Chiny są największym konsumentem energii na świecie. WG prognoz amerykańskiej Energy Information Administration w 2030 r. popyt na energię w Państwie Środka będzie dwa razy wyższy, niż w USA. Węgiel pokrywa obecnie 70 proc. zapotrzebowania energetycznego kraju, oraz w 80 proc. jest źródłem energii elektrycznej. W 2035 r. Chiny będą odpowiadały za 45-50 proc. światowego zapotrzebowania na ten surowiec.
  • W czwartym kwartale 2008 r. PKB Stanów Zjednoczonych skurczył się aż o 6,8 proc. Rok później rósł już o 5 proc. Wiosną 2010 r. jego wartość osiągnęła poziom sprzed załamania. Obecnie jest o ponad 9 proc. wyższa niż w dołku recesji, ale tylko o 4,7 proc. przewyższa wartość sprzed kryzysu (PKB w przeliczeniu na mieszkańca zwiększył się pierwszym przypadku jedynie o 4,1 proc., a w drugim wciąż jest niższy o 1,2 proc.). Potężny impuls monetarny wystarczył do dynamicznego, ale nietrwałego wzrostu. Mimo kolejnych dawek pieniądza, gospodarka nie reaguje jak należy. Sytuacja zaczyna przypominać tę z początku wieku. W obawie, by nie skończyło się podobnie, rezerwa federalna nieprędko zaryzykuje zacieśnienie polityki pieniężnej.
  • W rozpoczynającym się w kwietniu 2014 roku budżetowym wydatki Japonii na obronę zwiększą się w porównaniu z rokiem 2013/2014 o 2,2 proc. i tym samym jest to ich najwyższy wzrost od 18 lat.
  • Toshiba i Hitachi są zainteresowane inwestowaniem w energetykę atomową w Wielkiej Brytanii. Hitachi przejęło w 2012 roku projekt atomowy Horizon, który zakłada budowę trzech elektrowni atomowych w Wielkiej Brytanii. W październiku brytyjski rząd podpisał z francuskim koncernem EDF wstępne porozumienie w sprawie budowy pierwszej od niemal 20 lat elektrowni atomowej w tym kraju.
  • Chiny obecnie sprowadzają więcej ropy niż USA. Według prognoz w 2035 roku w Chinach będzie 350 mln aut, w porównaniu do 150 mln obecnie. Spowoduje to wzrost importu z ok. 6 mln baryłek dziennie obecnie do ponad 12 mln baryłek dziennie w 2035 roku. Rośnie też chiński popyt na gaz. Prognozy mówią, że do 2018 roku zapotrzebowanie na ten surowiec podwoi się do 300 mld metrów sześciennych rocznie, a do 2035 r. wzrośnie do ponad 500 mld m sześc. rocznie.
  • Kuba zapowiedziała zniesienie tzw. wymienialnego peso, specjalnej waluty służącej głównie turystom zagranicznym. Kurs 1 wymienialnego peso jest równy 1 USD podczas gdy "zwykłe" peso, którym posługuje się większość Kubańczyków, wymieniane jest na 4 centy USA.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PAIIIZ: REKORDOWE INWESTYCJE BEZPOŚREDNIE W POLSCE

W 2013 r. wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wyniosła blisko 825 mld euro. W przyszłym roku powinno być podobnie – ocenia prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Polska nie jest już tylko miejscem, w którym opłaca się wybudować fabrykę – staje się krajem usług biznesowych i centrów badawczo-naukowych.

– Dzięki inwestycjom krajowym i zagranicznym prowadzonym przez PAIiIZ w 2013 r. powstanie 18 tys. nowych miejsc pracy. To jest ponad 45 proc. więcej niż przed rokiem – mówi Newserii Biznes Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W tym roku 50 inwestorów zdecydowało się na ulokowanie inwestycji w Polsce. Razem zainwestują oni 824,9 mln euro. Większość to inwestycje w nowoczesne usługi biznesowe i przemysł samochodowy. Prezes Agencji podkreśla znaczenie powstających w Polsce centrów naukowo-badawczych.

– Jest to nowość, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Ona nobilituje Polskę jako miejsce do inwestowania. Możemy już wyrzucić ten obraz inwestycji z początku tego wieku, mianowicie taśmy produkcyjne, przy tych taśmach produkcyjnych przeszkoleni w ciągu paru miesięcy ludzie montujący jakieś części.

Zarówno centra usług biznesowych, jak i centra naukowo-badawcze wymagają wysokich kwalifikacji umysłowych – mówi Majman.

Obecnie PAIiIZ negocjuje ponad 160 nowych projektów. Najwięcej ze Stanów Zjednoczonych – 43 projekty o wartośći prawie 1 mld euro, które mogą przynieść prawie 7 tys. miejsc pracy. Na kolejnym miejscu uplasowały się Niemcy z 26 projektami inwestycyjnymi o wartości ponad 500 mln euro, które stworzą prawie 5 tys. miejsc pracy. Trzecie miejsce zajmują Chiny – 11 projektów na 300 mln euro i prawie 3 tys. miejsc pracy. Po 10 projektów inwestycyjnych pochodzi z Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej.

37 projektów prowadzonych przez PAIiIZ dotyczy branży motoryzacyjnej. Mniej więcej tyle samo stanowią BPO i sektor badawczo rozwojowy. Z branży lotniczej jest dziewięć nowych projektów, natomiast ze spożywczej – osiem.

– Te projekty, jeżeli zakończą się happy endem, to w ciągu najbliższych trzech lat. Co ciekawe, tych projektów na różnych etapach negocjacji z różnymi inwestorami mamy na koniec tego roku znacznie więcej niż mieliśmy ich na koniec zeszłego roku, co jest wiadomością optymistyczną – ocenia Majman.

O tym, jak będzie w 2014 roku trudno obecnie przesądzać, ale prezes PAIiIZ jest dobrej myśli.

– Jak zawsze jesteśmy bardzo uzależnieni od koniunktury na rynkach europejskich i ciągle wąskiego strumienia inwestycji, które sączą ze świata do Europy.

Powinno być nie najgorzej, stabilna sytuacja z lekkim optymizmem – podsumowuje prezes PAIiIZ.

Sławomir Majman, prezes Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: