eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Świąteczne wydatki Polaków 2013

Świąteczne wydatki Polaków 2013

2013-12-20 11:21

Przeczytaj także: Świąteczna atmosfera oczami Polaków


Chociaż Sylwester powszechnie kojarzy się z hucznymi imprezami i wystawnymi balami, to 57% dorosłych Polaków wybierze jednak kameralne spotkanie w gronie najbliższych. Na imprezie prywatnej Nowy Rok powita 13% osób, na bal wybiera się 7%, a wyjazd w kraju lub za granicę planuje 5% ankietowanych. Do tej ostatniej grupy należą zwłaszcza osoby o wyższych zarobkach.

Im starsi respondenci, tym częściej planują spędzić Sylwestra w domu. Z kolei im młodsza grupa wiekowa, tym większy odsetek zamierza świętować Nowy Rok w inny sposób. Wśród najmłodszych dorosłych Polaków najpopularniejszym sposobem spędzania Sylwestra jest impreza prywatna.

fot. mat. prasowe

Planowane wydatki gospodarstw domowych na Sylwestra (w mln zł)

Większość (43%) gospodarstw domowych planuje wydać na Sylwestra tyle samo, co w zeszłym roku. Duża grupa (32%) planuje jednak ograniczyć wydatki.


Wyjazdy zimowe wciąż są luksusem

Wyjazdy zimowe wciąż pozostają luksusem, na który pozwala sobie stosunkowo niewiele osób. W ciągu nadchodzącej zimy (poza Świętami i Sylwestrem) planuje je tylko 14% dorosłych Polaków. Na wyjazdy i związane z nimi koszty pozwalają sobie najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone i stosunkowo zamożne. Dodatkowo 13% rodziców chce wysłać swoje dzieci na obóz w czasie najbliższych ferii zimowych.

Niemal trzy czwarte Polaków wybierających się na zimowy wyjazd planuje spędzić go w kraju. Tylko 29% wyjedzie za granicę. Najczęściej wymieniane kierunki zagranicznych wypadów zimowych to Włochy, Austria, Niemcy i Francja. Krajowe i zagraniczne wyjazdy będą najczęściej trwać maksymalnie 7 dni.

- Wymienianie przez naszych respondentów kraje oferują idealne warunki dla narciarzy i snowboardzistów, a Polacy lubią aktywny wypoczynek. Ponad połowa respondentów wybierających się na wyjazd będzie uprawiać sporty zimowe (54%). Popularnymi formami aktywnego wypoczynku są też spacery i zwiedzanie. Odpowiednio 77% i 57% badanych zamierza w ten sposób spędzić chociaż część wolnego czasu podczas wyjazdu – tłumaczy Andrzej Bernatek, Szef Zespołu Doradców dla Rynków Konsumpcyjnych, Partner w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG w Polsce.

W sezonie 2013/2014 Polacy wydadzą na wyjazdy zimowe (inne niż świąteczne czy sylwestrowe) łącznie 4 mld zł.

fot. mat. prasowe

Planowany sposób spędzania Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimą 2013/2014

W sezonie 2013/2014 Polacy wydadzą na wyjazdy zimowe (inne niż świąteczne czy sylwestrowe) łącznie 4 mld zł.


Aż 7,3 mln osób planuje urlop w okresie świąteczno-noworocznym

W ramach badania planów i wydatków na Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwestra 2013, zapytaliśmy także dorosłych Polaków o długość i czas urlopu planowanego w tym okresie. Jak wynika z badania, urlop w okresie świąteczno-noworocznym planuje blisko co drugi pracujący Polak. To aż 7,3 mln osób.

Najczęściej planowany jest urlop w Wigilię (61% osób planujących wzięcie wolnego) oraz w okresie między Świętami a Sylwestrem (73%). Na samego Sylwestra urlop weźmie co druga osoba (47%). Znacznie mniej, bo 25% osób planuje wolne w okresie między Sylwestrem a Świętem Trzech Króli.

Zgodnie z deklaracjami respondentów, przeciętny urlop świąteczno-noworoczny będzie trwał 2,5 dnia (nie licząc wolnych od pracy dni świątecznych).

fot. mat. prasowe

Planowane urlopy w okresie świąteczno-noworocznym

Zgodnie z deklaracjami respondentów, przeciętny urlop świąteczno-noworoczny będzie trwał 2,5 dnia (nie licząc wolnych od pracy dni świątecznych).


O RAPORCIE:
Raport „Zimowe plany i wydatki Polaków. Święta Bożego Narodzenia, Sylwester i wyjazdy zimowe 2013/2014” jest kontynuacją badań z poprzednich lat. Celem badania było poznanie planów i wydatków Polaków związanych z Bożym Narodzeniem, Sylwestrem oraz wyjazdami zimowymi. Badanie przeprowadzone zostało na początku grudnia 2013 roku metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1015 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiadały osoby pełnoletnie mające wpływ na budżet domowy. W oszacowaniach dla całości populacji posługiwano się danymi Głównego Urzędu Statystycznego.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: