eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Zarządzanie łańcuchem dostaw: wyprzedzanie konkurencji

Zarządzanie łańcuchem dostaw: wyprzedzanie konkurencji

2013-12-19 08:41

Zarządzanie łańcuchem dostaw: wyprzedzanie konkurencji

Zarządzanie łańcuchem dostaw: wyprzedzanie konkurencji © minicel73 - Fotolia.com

Optymalizacja łańcucha dostaw w taki sposób, by firma osiągała minimalne stany magazynowe, sprzedawała wszystkie towary, produkowała w ilości zaspokajającej w pełni potrzeby rynku i do tego wyprzedzała konkurencję przynajmniej o jeden krok – to marzenie wielu firm produkcyjnych. Dzięki nowoczesnym systemom wspomagającym zarządzanie, powoli staje się to realne.

Przeczytaj także: 4 sposoby na organizację dostaw w e-commerce

W idealnym świecie w sprawnie zarządzanym łańcuchu dostaw działy sprzedaży i marketingu dostosowują projekty towarów, ich cechy i kolorystykę, do trendów obowiązujących w najbliższym sezonie. Produkuje się niewielkie ilości, by móc w porę i bez większych strat zareagować na zmianę tendencji. Jednocześnie bacznie obserwuje się zachowania klientów i sprzedaż w sklepach, by móc na czas wyprodukować i dostarczyć dodatkową partię lub wycofać ją i zaopatrzyć sklepy w towar, którym klient jest zainteresowany. W ten sposób problem zwrotu towarów do producenta praktycznie nie istnieje, nie sprzedany towar nie zalega w magazynach, marża utrzymywana jest na wysokim poziomie. Zadowolone są sklepy, producent i klient, który bez problemu znajduje na półce to, czego szukał.

Przewidzieć popyt

Wyzwania, jakie firmy napotykają, to późno spływająca informacja z rynku na temat aktualnego zapotrzebowania, szybko zmieniające się trendy, ryzyko nietrafienia w gusta klientów w danym sezonie. Do tego koszty przezbrojeń maszyn, koszty sprowadzenia nowego towaru do sklepów. To wszystko powoduje, że trudno znaleźć optymalny model, który pozwoli zminimalizować koszty zarządzania całym łańcuchem dostaw.

W wielu firmach możliwość reakcji na to, co dzieje się na rynku, to duże wyzwanie. Trudno jest pozyskać informację na temat tego, co i w jakiej ilości powinno zostać wyprodukowane oraz do kogo trafić. Brak czasu na zastanawianie się i analizy nie ułatwia sprawy. Gotowe narzędzie informatyczne, które zbiera informacje od sprzedawców, ze sklepów, produkcji, i sygnalizuje, kiedy należy pomyśleć o zmianie na produkcji – daje podstawę do usprawnienia całego łańcucha logistycznego.

Bardzo często podczas produkcji i szacowania wielkości popytu w przyszłości bazuje się na danych historycznych z poprzednich okresów. Ze względu na koszty przezbrojeń – produkuje się i wysyła do odbiorców większe partie materiału. Na tym korzystają także odbiorcy, bo przy zamówieniu większej partii materiału mogą liczyć na większy rabat od producenta. Co jednak, gdy towar się nie sprzeda?

Niska sprzedaż, puste półki w sklepie, ewentualne zwroty towaru do producenta uderzą po kieszeni obie strony. Jeśli konkurencja zadziała sprawniej i zaopatrzy półkę sklepową chętnie kupowanym towarem – wówczas przynajmniej zadowolony będzie klient. Ze szkodą dla innych producentów, którzy zapłacą za swoje błędne prognozy utratą rynku.

fot. minicel73 - Fotolia.com

Zarządzanie łańcuchem dostaw: wyprzedzanie konkurencji

Regularne dostarczanie do sklepów mniejszych ilości trafionego asortymentu pomagają firmom zachować kontrolę nad sprzedażą, a także uzyskać przewagę nad konkurencją


Zarządzanie zapasami odbiorcy

Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy informatyczne, których algorytmy skonstruowane są tak, by firma przy szacowaniu popytu mogła brać pod uwagę nie tylko dane historyczne, lecz również aktualną sytuację na rynku. W ten sposób wdrażana jest w życie idea VMI – Vendor Manager Inventory, która w najprostszym tłumaczeniu polega na zarządzaniu zapasami odbiorcy (sklepów) przez producenta, uwzględniając bieżącą wielkość sprzedaży asortymentu. Przy ustalaniu algorytmu gwarantującego opłacalność produkcji, firma bierze pod uwagę koszty przezbrojeń maszyn, pozostałe koszty produkcji i sprowadzenia towaru do sklepów, może obliczyć także wielkość minimalnej produkcji przy danej marżowości. Tak skonstruowane są nowoczesne systemy do zarządzania łańcuchem dostaw, typu SAP SCM (Supply Chain Management) i SAP APO (Advanced Planning Optimizer). Narzędzia optymalizujące zarządzanie łańcuchem dostaw, typu SAP SCM i APO to podstawa do skrócenia horyzontu planowania do minimalnej optymalnej długości, a co za tym idzie – pozostawienia sobie czasu na reakcję, w momencie gdy wcześniejsza prognoza dotycząca popytu okaże się nietrafiona.

Wśród korzyści wynikających z wdrożenia tego typu rozwiązań wymienić warto m.in. optymalizację i obniżenie kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, elastyczne reagowanie na potrzeby rynku, a co za tym idzie, także wyprzedzanie konkurencji.


Korzyści z trafnych prognoz:
 • Optymalizacja wielkości zapasu
 • Redukcja stanów magazynowych – lepsze wykorzystanie posiadanej infrastruktury
 • Zapobieganie powstawaniu zatorów płatniczych
 • Skrócenie terminów płatności
 • Zdobycie przewagi konkurencyjnej poprzez wykorzystanie podejścia VMI
 • Optymalizacja zleceń produkcyjnych
 • Zwiększenie marży
 • Uporządkowanie cen na rynku
Podejście VMI

VMI - Vendor Managed Inventory - Zarządzanie zapasami przez dostawcę – znane również jako SMI (Supplier Managed Inventory – oznacza optymalizację funkcjonowania łańcucha dostaw w wyniku zarządzania zapasami odbiorcy przez producenta, który decyduje o czasie i wielkości dostawy, gwarantując jednocześnie pełną dostępność produktów. VMI jest więc procesem, w którym producent sam generuje zamówienia na rzecz klienta zgodnie z jego potrzebami, na podstawie informacji otrzymywanych od odbiorcy.

Korzyści z zastosowania VMI
 • dla producenta i dystrybutora: przyspieszenie realizacji zatowarowań, podwyższenie standardów obsługi klienta finalnego, zacieśnienie współpracy, zmniejszenie wymaganego kapitału pracującego, kompresja czasu, ograniczenie liczby zwrotów oraz pilnych dostaw
 • dla dystrybutora: redukcja braków w zapasach, spadek kosztów planowania oraz składania zamówień, poprawa poziomu obsługi klienta, przeniesienie odpowiedzialności za utrzymywanie zapasów na dostawcę, uproszczenie procedur administracyjnych, zabezpieczenie firmy przed negatywną sytuacją na rynkach dostarczanych materiałów i komponentów
 • dla producenta: zwiększenie trafności prognozowania, wpływ promocji łatwy do uwzględnienia w planach zapasów, redukcja błędów w zamówieniach, łatwiejsze ustalanie priorytetowości dostaw, przewidywanie potrzeb przed ich faktycznym wystąpieniem, optymalizacja produkcji, większa pewność co do wysokości popytu, niższe zapasy na poszczególnych ogniwach łańcucha dostaw


Michał Guzek, architekt rozwiązań biznesowych w Hicron

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: