eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwane zawody 2014

Najbardziej poszukiwane zawody 2014

2013-12-17 01:44

Najbardziej poszukiwane zawody 2014

Inżynier © michaeljung - Fotolia.com

Gospodarka jest wprawdzie organizmem dynamicznym, ale niektóre zmiany w jej obrębie zachodzą dość wolno. Jednym z takich elementów o niskiej dynamice jest rynek pracy. Zjawiska na nim zachodzą na ogół dość powoli, i to zarówno pod względem skali zatrudnienia jak i najbardziej poszukiwanych zawodów. Dlatego więc najbardziej poszukiwane zawody 2014 będą niewiele się różniły od najczęściej poszukiwanych profesji w roku 2013.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwane zawody 2015

Coraz więcej wskazuje, że polska gospodarka wychodzi ze spowolnienia. Od kilku kwartałów rośnie roczna dynamika PKB, zwiększa się produkcja i sprzedaż przemysłu. Firmy już coraz częściej zapowiadają zwiększenie zatrudnienia, co oznacza, że będą przyjmowani nowi pracownicy.

Według badania firmy Manpower, 13 proc. polskich firm w pierwszym kwartale 2014 planuje zwiększyć zatrudnienie, redukcję poziomu zatrudniania przewiduje 9 proc. przedsiębiorstw, a żadnych poważniejszych ruchów kadrowych nie przewiduje 72 procent przebadanych przez Manpower firm. To wyraźna różnica nie tylko z początkiem roku 2013, który charakteryzował się wyjątkowo nikłym optymizmem przedsiębiorców jeśli chodzi o zwiększanie zatrudniania, ale nawet z ostatnim kwartałem 2013, w którym już umacniały się pozytywne trendy w gospodarce, a dynamika PKB oraz produkcja przemysłowa wyraźnie przyspieszały.

Na jakie zawody panuje największe zapotrzebowanie? Pracodawcy sygnalizują, że największe braki występują w kategorii wykwalifikowanych pracowników fizycznych, i to różnych branż oraz specjalności. Pomimo wyraźnego spowolnienia w budownictwie nadal występują problemy ze znalezieniem wysokokwalifikowanych betoniarzy, zbrojarzy, monterów rusztowań czy operatorów dźwigów lub spawaczy konstrukcji stalowych. Deficytowi na rynku pracy są również doświadczeni specjaliści z potwierdzonymi kwalifikacjami dotyczącymi obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie czy mechanicy precyzyjni zajmujący się ustawianiem i regulacją maszyn.

Na rynku pracy występuje też znaczny deficyt doświadczonych inżynierów, co nie oznacza niestety , że na pracę mogą szybko liczyć wszyscy absolwenci politechnik. Pracodawcy cenią bowiem dość znacznie właśnie doświadczenie, a tego nabywa się dopiero w trakcie pracy zawodowej.

Nadal na stosunkowo szybkie znalezienie pracy będą mogli liczyć doświadczeni technicy różnych specjalności - technicy budowlani, mechanicy, elektrycy i energetycy, elektronicy, specjaliści z zakresu automatyki czy instalacji przemysłowych.

W cenie ciągle są sprawni handlowcy. Przedstawiciele handlowi są niezmiennie często poszukiwaną grupą pracowników. Handlowców poszukują praktycznie wszelkie branże, od farmaceutycznej, poprzez przetwórstwo przemysłowe, po finanse.

Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć także kierowcy. Rozpędzająca się polska gospodarka opiera się w istotnej części na eksporcie, co oznacza rosnące zamówienia w branży transportowej. Wzrost wolumenu przewozów drogowych oznacza zaś większe zapotrzebowanie na kierowców.

Na rynku pracy poszukiwani są również wprawni i doświadczeni menedżerowie średniego i wysokiego szczebla. Ich umiejętności i doświadczenie szczególnie przydają się w przedsiębiorstwach podczas wychodzenia ze spowolnienia, mogą bowiem szybko przełożyć się na wzrost przychodów.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: