eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 48/2013

Polska: wydarzenia tygodnia 48/2013

2013-11-30 18:49

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 47/2013

  • Z nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej Polska otrzymała 82,5 mld euro na realizację polityki spójności (wzrosła o ok. 13 proc. w stosunku do poprzedniego 7-letniego budżetu)
  • GUS potwierdził wcześniejsze prognozy, że w trzecim kwartale wzrost PKB wyniósł 1,9 procent r/r. Ten wzrost jest zasługą eksportu, ale też popytu krajowego, jak i inwestycje. Eksperci optymistycznie prognozuje, że wzrost PKB w czwartym kwartale przekroczy 2 proc., a w przyszłym roku może przekroczyć nawet 3 procent. Według GUS wzrost sprzedaży detalicznej w październiku wyniósł 3,2 procent, a stopa bezrobocia wyniosła 13 proc. Wzrost PKB w IV kwartale powinien wynieść powyżej 2,0 proc., a w całym 2013 roku 1,3-1,5 proc. - oceniła w piątek prof. Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.
  • Według CBOS co czwarty dorosły Polak deklaruje gotowość podjęcia pracy poza granicami kraju, a od wejścia Polski do Unii Europejskiej do pracy wyjeżdżał co siódmy. Krajami, do których badani jeździli najczęściej, są: Niemcy (36 proc.), Wielka Brytania (21 proc.), Belgia (9 proc.), Holandia (9 proc.), Włochy (6 proc.), Francja (6 proc.) i USA (5 proc.). Niemal połowa (47 proc.) respondentów wyjeżdżała do pracy na krótko, najwyżej na trzy miesiące. Co czwarty (27 proc.) wyjeżdżał na kilka miesięcy, ale nie dłużej niż rok. Podobny odsetek (26 proc.) wskazał, że wyjazd był dłuży niż rok.
  • Według agencji ratingowej Moody's po deficycie 4,8 proc. PKB w 2013 r. w 2014 roku po reformie OFE zanotuje nadwyżkę 4,6 proc. PKB. Agencja prognozuje, że wzrost PKB przyspieszy z 1,4 proc. w 2013 r. do 2,5 proc. w 2014 r. Ekonomiści agencji spodziewają się, że CPI w grudniu 2014 r. wyniesie 1,7 proc. r/r.
  • W opinii analityków szczyt klimatyczny w Warszawie zakończył się skromnym porozumieniem. Zaznaczają, że wypracowano kompromis, który umożliwia dalsze rozmowy przed szczytem w Paryżu w 2015 roku.
  • Z najnowszego raportu firmy doradczej EY wynika, że dzięki działalności specjalnych stref ekonomicznych (SSE) w Polsce powstało dotychczas 186 tys. nowych miejsc pracy. Strefy przyciągnęły też do kraju 20 mld euro inwestycji.
  • Odbyła się druga Konwencja Badań i Innowacji. Rząd prezentował rozwiązania mające zapewnić długofalową "wysoce konkurencyjną gospodarkę, opartą na wiedzy i współpracy. Polityka w tym zakresie ma się opierać na innowacjach i efektywności wykorzystania zasobów, którymi dysponują polskie przedsiębiorstwa, a także na bardziej efektywnym wydatkowaniu środków publicznych i kierowania ich tam, gdzie mogą przynieść największą wartość dodaną.
  • Według Eurostat-u stopa bezrobocia w październiku 2013 roku, według metodologii Eurostatu wyniosła w Polsce 10,2 proc. wobec 10,2 proc. we wrześniu
  • Według metodologii GUS stopa bezrobocia w październiku wyniosła 13,0 proc.
  • W przyszłym roku największe miasta skupione w Unii Metropolii Polskich zamierzają wydać na inwestycje 9,7 mld zł.
  • Według PAIiIZ najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie województwem Polski jest nadal mazowieckie.
  • W przyszłym roku ruszy w Polsce komercyjne wydobycie gazu łupkowego - taką optymistyczną prognozę przedstawił wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLSKA GOSPODARKA ROŚNIE CORAZ SZYBCIEJ. MA BYĆ LEPIEJ

Z danych GUS za III kwartał wynika, że gospodarka rozwijała się w tym okresie w tempie ponad dwa razy szybszym niż w II kwartale i szybszym niż spodziewali się ekonomiści. Największy wpływ miały na to wzrost konsumpcji i eksportu oraz ożywienie w inwestycjach. Przyszły rok ma być jeszcze lepszy. Jeśli jednak ożywienie w konsumpcji nie będzie trwałe, już w 2015 roku mogą pojawić się problemy.

Szybszy wzrost gospodarczy w Polsce jest już faktem. Potwierdzają to prognozy nie tylko NBP, ale także szacunki międzynarodowych instytucji. Wciąż jednak na horyzoncie widać zagrożenia, które mogą spowolnić dynamikę gospodarki.

– Projekcje NBP mówią, że w przyszłym roku będziemy mieli wyraźnie wyższy wzrost gospodarczy niż w roku 2013. To już dla nikogo nie jest zaskoczeniem, acz mówienie o wzroście powyżej 2,5 proc. to raczej domniemanie niż oszacowanie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej. – Z moim zespołem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie jako jedni z pierwszych przewidywaliśmy, że dynamika wzrostu gospodarczego będzie w przyszłym roku relatywnie wysoka i uważam, że wyższa od prognoz NBP. Problemy mogą się pojawić w roku 2015, zwłaszcza gdyby się okazało, że nie ruszy popyt konsumpcyjny – dodaje profesor.

Warunkiem wzrostu popytu konsumpcyjnego jest wyraźne zwiększenie zatrudnienia, a na razie takiej tendencji nie widać. Co prawda w tym obszarze zahamowano spadki, ale mimo powrotu koniunktury wciąż nie widać chęci pracodawców do zatrudniania. Wzrost gospodarczy napędza przede wszystkim eksport.

– Gdyby okazało się, że dynamika eksportu polskiego nie będzie tak wysoka jak dotychczas, a jednocześnie nie odnotujemy przyrostu konsumpcji, to nie utrzymamy obserwowanego wzrostu. Wzrostu wciąż niższego od potencjału, ale wyraźnie lepszego niż stagnacyjny rok 2013 – przekonuje Jerzy Hausner.

Jak dotąd dzięki rosnącemu eksportowi gospodarka pozostaje konkurencyjna, bo handel zagraniczny rekompensuje utratę motoru napędowego jakim jest popyt wewnętrzny i inwestycje.

– Jeśli nie wzrośnie popyt krajowy, to przedsiębiorstwa będą się trochę ociągały ze zwiększaniem inwestycji. Będą raczej koncentrować się na inwestycjach odtworzeniowych, a nie rozwojowych – uważa Jerzy Hausner. – Dlatego ważny jest klimat gospodarczy, przekonanie, że mamy do czynienia z sytuacją, w której uporządkujemy finanse publiczne, będziemy rzeczywiście dbać o warunki dla przedsiębiorczości, mądrze zagospodarujemy środki unijne i zadbamy o wzrost zatrudnienia.

A ten jest niezbędny, by gospodarka powróciła do wzrostów sprzed roku czy dwóch lat.

– Jeśli takie działania się powiodą, możemy wejść na ścieżkę wzrostu gospodarczego powyżej potencjału, czyli osiągać roczne wzrosty PKB powyżej 4 proc. – uważa profesor.

Prof. Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: