eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 46/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 46/2013

2013-11-17 11:04

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 45/2013

  • Osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu unijnego na rok 2014. Unijni ministrowie finansów i Parlament Europejski uzgodnili przyszłoroczne zobowiązania na poziomie 142,6 mld euro , a płatności na poziomie 135,5 mld euro.
  • Według Eurostat-u we wrześniu 2013 br. w Unii Europejskiej bez pracy było ok. 5,6 mln ludzi w wieku do 25 roku życia, przy czym 3,5 mln są to obywatele krajów strefy euro. Najwyższy poziom bezrobocia młodych dotyczy Grecji, Hiszpanii i Chorwacji.
  • Szansa podpisania porozumienia pomiędzy Ukrainą, a Unią Europejską, które zamierzano podpisać podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w dniach 28-29 listopada praktycznie zmalały do zera. Kijów mówi, że przyczyna tkwi w skutkach: w potencjalnie dużych stratach w handlu z krajami Unii Celnej oraz o dużych kosztach przestawienia się przemysłu ukraińskiego na standardy europejskie.
  • Były szef banku centralnego USA Alan Greenspan wyraził pogląd, że strefa euro może przetrwać tylko wtedy, gdy kraje, w których obowiązuje wspólna waluta jako środek płatniczy, utworzą unię polityczną.
  • Według Eurostat-u zharmonizowany indeks cen konsumenckich (HICP) spadł w strefie euro o 0,1% m/m w październiku br., oraz o 0,7% wobec 1,1% r/r miesiąc wcześniej.
  • Według Eurostat-u Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w III kwartale 2013 r. wzrósł o 0,1 proc. kw/kw (w II kwartale wzrósł o 0,3 proc. kw/kw). Produkcja przemysłowa w strefie euro we wrześniu 2013 r. spadła o 0,5 proc. m/m (w sierpniu był wzrost o 1,0 proc.).
  • W Niemczech prawdopodobne jest wprowadzenie moratorium na wydobycie gazu łupkowego. Społeczeństwo jest sceptyczne wobec technologii jego wydobycia i dlatego politycy mogą zdecydować się na taki krok. Mówi się, że w tej sprawie porozumiały się już przyszłe partie koalicyjne.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w trzecim kwartale 2013 r. o 0,3 proc. kw/kw (w drugim kwartale o 0,7 proc.).
  • Portugalski urząd statystyczny Ine podał, że kraj wyszedł z recesji w trzecim kwartale i odnotował wzrost PKB na poziomie 0,2 proc.kw/kw. W drugim kwartale w porównaniu z poprzednim PKB wzrósł o 1,1 proc. Wówczas gospodarka odnotowała wzrost po raz pierwszy po 2,5 roku recesji.
  • W Grecji recesja osłabła w trzecim kwartale i gospodarka skurczyła się o 3 proc. (w drugim kwartale było to 3,7 proc.). Bezrobocie wyniosło zaś w sierpniu 27,3 proc., podobnie jak we wrześniu. Bezrobocie wśród młodzieży poniżej 25. roku życia wzrosło do 60,6 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 58,2 proc.
  • Według rządowych prognoz, zbiory pszenicy w 2014 roku w Rosji wyniosą nie mniej niż 50 mln ton, a zbiory zboża mają wynieść nie mniej niż 90 mln ton.
  • Wydobycie węgla na świecie sięga obecnie 7,9 mld ton rocznie, a przemysł wydobywczy wciąż się rozwija. Europa Środkowa to region geologiczny, w którym wydobywa się więcej niż gdziekolwiek węgla brunatnego, a co czwarta tona tego węgla, sprzedawana na świecie pochodzi z Niemiec, Polski i Czech.
  • 8 listopada, Naftohaz całkowicie zaprzestał kupowania gazu od Gazpromu po tym, jak Gazprom oświadczył, że rozważa przejście w relacjach z Naftohazem na system przedpłat (to była reakcją na niezapłacenie przez stronę ukraińską za surowiec dostarczony jej w sierpniu i październiku). Teraz wznowiono odbiór gazu w związku z koniecznością wywiązywania się przez stronę ukraińską ze zobowiązań dotyczących gromadzenia gazu w podziemnych magazynach w ilościach niezbędnych do wykonania międzynarodowych kontraktów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLSKIE FIRMY KONKURENCJĄ DLA FRANCUSKICH FIRM

Współpraca firm polskich i francuskich z roku na rok zacieśnia się. Jak zauważa Maciej Witucki, prezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce, budzi to wręcz niepokój francuskich przedsiębiorców, którzy zaczynają traktować polskie firmy jako coraz poważniejszą konkurencję dla własnych usług czy produktów, szczególnie w sektorach transportowym i budowlanym.

Polskim firmom niskie ceny pomaga utrzymać stosunkowo słaby złoty, co jest jedną z przyczyn, dla których Francuzi są za przystąpieniem Polski do strefy euro.

– Póki co naszych eksporterów wspomaga złoty, ale zakładając, że Polska nie będzie wiecznie krajem tylko i wyłącznie składania podzespołów samochodów dla niemieckich producentów samochodów, pewnie to wspomaganie przez złotego będzie coraz słabsze i mam nadzieję, że do strefy euro w ciągu kilku najbliższych lat się przyłączymy – mówi Maciej Witucki, przewodniczący Rady Nadzorczej TP SA, prezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce.

To bez wątpienia obniży naszą konkurencyjność. Jak na razie polskie przedsiębiorstwa we Francji są postrzegane jako solidni dostawcy i wykonawcy.

– Obecność małych i średnich polskich firm we Francji jest bardzo wyraźna – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Maciej Witucki. – Bardzo wiele budynków we Francji powstaje poprzez kooperację z polskimi firmami i to nie tylko na poziomie podstawowego wylewania betonu i wznoszenia murów z cegieł.

Jesteśmy obecni i jesteśmy rozpoznawani jako może jeszcze nie firmy hi-tech, ale jako bardzo solidni dostawcy.

Z kolei obecność firm francuskich w Polsce to przede wszystkim branże finansowa, motoryzacyjna i telekomunikacyjna. To jedne z kluczowych sektorów, na które Francja stawia.

– Na początku października francuskie ministerstwo do spraw rozwoju przemysłowego opublikowało listę 34 tematów, w których Francja chce się rozwijać w nowej erze przemysłowej w ciągu kilkudziesięciu lat. To jest m.in. przemysł samochodowy, lotniczy, kosmiczny czy sektor telekomunikacyjny – wylicza Witucki. – Oprócz tego, obecne są również w Polsce firmy z mających długie tradycje sektorów finansowego czy bankowego.

Do tego dochodzi też energetyka, w tym energetyka jądrowa, która w przyszłości także może w Polsce się znaleźć, bo budowa elektrowni jądrowych w naszym kraju ma szanse być oparta właśnie o francuskie reaktory.

O wyzwaniach stojących przed oboma krajami, ale przede wszystkim przed całą Unią Europejską, o kierunkach jej rozwoju i integracji rozmawiać będą uczestnicy (politycy, przedstawiciele biznesu, instytucji międzynarodowych i kultury) debat organizowanych przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce, nazwanych Spotkaniami Warszawskimi, których najbliższa edycja odbędzie się 16 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.

– Spotkania Warszawskie to jest próba połączenia dwóch ekstremów. My organizujemy nasze własne debaty o Europie, gdzie często dominuje temat Partnerstwa Wschodniego. Równocześnie po drugiej stronie kontynentu organizowane są debaty w Brukseli lub w Paryżu, gdzie dyskutuje się o zupełnie innym regionie, głównie o Afryce Północnej – mówi Witucki, który jest także prezesem Spotkań Warszawskich. – My mówimy o węglu, oni mówią o dalszym ograniczeniu emisji CO2. Stąd pomysł na to, żeby może te dwa spojrzenia skonfrontować właśnie w Warszawie. Stąd koncepcja zaproszenia francuskich intelektualistów, osób, które kształtują opinię publiczną we Francji po to, żeby pokazać im polskie racje. Żeby im wytłumaczyć, że my nie jesteśmy krajem, który ma pasję do emitowania CO2 i ma pasję do tego, żeby cała Europa opalała się węglem. Że istnieją powody ekonomiczne, gospodarcze i historyczne, dla których mamy własne priorytety i spróbować te priorytety godzić i tłumaczyć naszą pozycję.

Maciej Witucki, przewodniczący Rady Nadzorczej TP SA, prezes Francuskiej Izby Przem.-Handl. w Polsce

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: