eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynki wschodzące liczą na pokolenie Y

Rynki wschodzące liczą na pokolenie Y

2013-11-08 00:40

Przeczytaj także: Młodzi profesjonaliści, czyli kto?


Co to oznacza dla rynków wschodzących?

Zdaniem ITU rynki wschodzące są głównymi motorami wzrostu łączności mobilnej i liczby abonentów – dzięki spadającym cenom i rosnącym dochodom rozporządzalnym, coraz więcej ludzi może posiadać i korzystać z technologii mobilnej. Natomiast rozwój technologii 3G i 4G będzie niewątpliwie podstawą dalszego wzrostu znaczenia technologii szerokopasmowej dla większej ilości pokoleń niż tylko Millennials.

IDC szacuje, że w 2013 roku globalne wydatki na IT przekroczą 2,1 bln $, co oznacza 6 proc. wzrost
w porównaniu z 2012 rokiem. Główną siłą napędową będzie tu dwucyfrowy wzrost sprzedaży telefonów z trzecią platformą mobilną, chmury, centrów danych i technologii społecznościowych.

Jeśli chodzi o rynki wschodzące, to IDC przewiduje, że w 2013 roku wydatki na IT wzrosną o 9 proc., do ponad 730 mld dolarów, co oznacza stopę wzrostu dwukrotnie większą od tej notowanej na rynkach rozwiniętych. Firmami, które najbardziej skorzystają na digitalizacji świata, będą producenci oprogramowania i integratorzy komputerowi. Analitycy są przekonani, że rosnące znaczenie pokolenia Millennials doprowadzi do przyspieszenia procesu cyfrowej transformacji gospodarki i administracji publicznej, co przyniesie dużą ilość zamówień.

Sektor TMT w Polsce

Wśród największych potencjalnych wygranych BESI wymienia Asseco Poland (KUPUJ, cena docelowa 54,1 PLN) i Sygnity (KUPUJ, cena docelowa 24 PLN). Pierwsza spółka to siódmy w Europie producent oprogramowania, obecny m.in. w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Izraelu, Półwyspie Iberyjskim, Niemczech, Austrii. Firma ma mniej więcej takie samo zaangażowanie w sektorze finansowo-bankowym, korporacyjnym i administracji publicznej.

Sygnity to jedna z pięciu największych polskich firm IT, pracująca przede wszystkim dla administracji publicznej (ok. 50 proc. przychodów), sektora finansowo-bankowego (ok. 20 proc. przychodów) oraz firm użyteczności publicznej (ok. 17 proc. przychodów). Analitycy BESI sądzą, że praca dla sektora publicznego w dłużej perspektywie przyniesie bardzo wymierne korzyści – budżet na e-administrację wynosi co najmniej 4 mld PLN.

Inne firmy, jak MIDAS mogą skorzystać na rosnącym wykorzystaniu mobilnych danych oraz popularności technologii LTE. Midas jest właścicielem niemal 20MHz w paśmie 1800MHz i był pierwszą firmą w Polsce, która zaczęła rozwijać sieć LTE. Obecnie Midas współpracuje z Polkomtelem, trzecim co do wielkości operatorem komórkowym pod względem liczby klientów i pierwszym jeśli chodzi o generowanie zysku EBITDA.

Wśród potencjalnych wygranych BESI wymienia także CD Projekt, producenta gier wideo, którego flagowym produktem RPG jest Wiedźmin. Firma wypuściła na rynek już dwie części gry, a teraz pracuje nad trzecią, która ma się pojawić na rynku w połowie przyszłego roku. Jak na razie Wiedźmin 3: Dziki Gon wygrał wiele nagród sektorowych i należy do najbardziej oczekiwanych gier RPG.

- Warto pamiętać, że sektor gier wideo jest drugim po Internecie najszybciej rozwijającym się segmentem w sektorze Media i Rozrywka, zdominowanym przez pokolenie Millennials – podsumowuje José Martins Soares.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynki wschodzące, pokolenie Y, generacja Y

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: