eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa X 2013

Koniunktura przemysłowa X 2013

2013-10-23 13:03

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2013


Podmioty średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) sygnalizują wzrost bieżącej produkcji. Formułowane przez nie prognozy są korzystne, ale ostrożniejsze od zgłaszanych we wrześniu. Jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) odnotowują spadek produkcji, ich przewidywania są bar-dziej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu.

Jednostki małe i średnie (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) oceniają swoją sytuację finansową negatywnie, podobnie jak przed miesiącem. Również prognozy przez nie formułowane są pesymistyczne. Przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zgłaszają korzystne oceny, zbliżone do sygnalizowanych we wrześniu. Ich przewidywania są pozytywne, nieco lepsze niż w ubiegłym miesiącu.

W podmiotach średnich i – szczególnie – dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) sygnalizowany jest nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) odnotowywany jest niewielki nie-dobór zapasów w stosunku do zapotrzebowania.

Podmioty duże i średnie (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) sygnalizują szybszy niż przed miesiącem wzrost poziomu należności od kontrahentów. W przedsiębiorstwach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) jest on wolniejszy niż we wrześniu.

W przedsiębiorstwach wszystkich badanych klas wielkości planowane jest ograniczenie zatrudnienia, największe w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

Podmioty małe i średnie (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) przewidują utrzymanie dotychczasowego poziomu cen, natomiast w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) w najbliższych trzech miesiącach możliwy jest spadek cen wyrobów przemysłowych.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają w październiku w większości pozytywne oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 20 – wzrost o 2 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), urządzeń elektrycznych (plus 16 – spadek o 6 p. proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 14 – wzrost o 2 p. proc.), mebli (plus 14 – wzrost o 3 p. proc.).
Negatywnie koniunkturę oceniają producenci metali (minus 11 – spadek o 5 p. proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca), odzieży (minus 8 – spadek o 2 p. proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (minus 3 – spadek o 6 p. proc.) oraz prowadzący działalność poligraficzną (minus 7 – spadek o 13 p. proc.).

W październiku br. 7,6% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (6,2% w październiku ub. r.). W pozostałych jednostkach najczęściej zgłaszanymi barierami są: koszty zatrudnienia (53% przedsiębiorstw w październiku br., 50% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku krajowym (51% przedsiębiorstw w bieżącym miesiącu, 59% w ubiegłym roku), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (50% przedsiębiorstw w październiku br., 58% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (48% przedsiębiorstw w październiku br., 47% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery dotyczącej niejasnych i niespójnych przepisów prawnych (z 29% do 36%), zmniejszyło się - bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w październiku br. wynosi 76% (przed rokiem 75%). W październiku 16% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 73% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 19%, 67%, 14%).

2. Budownictwo

W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 18 (we wrześniu minus 15). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 28% (przed miesiącem odpowiednio 12% i 27%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 18 (we wrześniu minus 15).


Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek planują większe od zapowiadanego w ubiegłym miesiącu ograniczanie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują spa-dek cen robót budowlano-montażowych nieco bardziej znaczący od zapowiadanego we wrześniu.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości

W badaniu koniunktury gospodarczej w budownictwie podmioty o liczbie pracujących do 9 osób zostały objęte badaniem od 2006 r.


poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: