eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 42/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 42/2013

2013-10-20 18:15

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 41/2013

  • Według Eurostat-u nadwyżka w handlu strefy euro w sierpniu 2013 r. wyniosła 7,1 mld euro (bez uwzględniania czynników sezonowych), wobec nadwyżki 18 mld euro w poprzednim miesiącu, po korekcie. Uwzględniając czynniki sezonowe nadwyżka w handlu strefy euro wyniosła w sierpniu 12,3 mld euro wobec nadwyżki poprzednio w wysokości 11,0 mld euro.
  • Zdaniem ekonomistów niemiecka gospodarka znajduje się na początku okresu silnego wzrostu. Według eksperckich prognoz w przyszłym roku niemiecki produkt krajowy brutto (PKB) wzrośnie o 1,8 proc. W 2013 roku PKB powiększy się tylko o 0,4 zamiast, jak przepowiadano wcześniej, o 0,8 proc. Eksperci prognozują też, że wzrost gospodarczy i nadwyżka budżetowa pozwolą przyszłemu rządowi na nowe inwestycje bez konieczności podnoszenia podatków bo do 2018 roku rząd będzie miał do dyspozycji 33 mld euro na nowe inwestycje.
  • Wbrew wcześniejszym planom, europarlament nie będzie głosować w przyszłym tygodniu nad nowym wieloletnim budżetem UE. W czwartek władze PE odłożyły głosowanie na listopad, bo - zdaniem europosłów - rządy krajów UE łamią warunki porozumienia budżetowego.
  • Według Eurostat-u produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2013 r. wzrosła o 1,0 proc. m/m, w poprzednim miesiącu spadła o 1,0 proc. m/m, po korekcie. Licząc r/r produkcja przemysłowa spadła o 2,1 proc.
  • Komisje: prawna oraz praw kobiet w europarlamencie poparły budzącą kontrowersje propozycję dyrektywy przewidującej wprowadzenie do 2020 roku 40-procentowej kwoty dla kobiet w radach nadzorczych dużych spółek giełdowych w krajach UE. Według opublikowanych w poniedziałek danych KE udział kobiet w radach nadzorczych dużych spółek wzrósł z 15,8 proc. w październiku 2012 do 16,6 proc. w kwietniu 2013 r. Jednak w kilku krajach: Polsce, Rumunii, na Litwie, Malcie, w Grecji, Portugalii i Wielkiej Brytanii udział ten się zmniejszył. W Polsce kobiety stanowią 10,3 proc. członków rad nadzorczych; to o 1,4 punktu procentowego mniej niż w październiku 2012 r.
  • Przyszłej premier Norwegii Ernie Solberg nie zabraknie funduszów na dotrzymanie wyborczych obietnic. Majątek "funduszu naftowego" niemal się podwoił od 2010 roku. Według informacji rządowych do końca przyszłego roku majątek funduszu wzrośnie do 870 mld USD, a do 2020 roku wyniesie 1,2 bln USD.
  • 75 proc. tzw. złotych wiz, wystawianych przez Portugalię inwestorom spoza Unii Europejskiej, trafia do Chińczyków. Wśród nich najwięcej nabywców tytułu do stałego pobytu w Portugalii i swobodnego przemieszczania się po państwach strefy Schengen przybywa z byłych kolonii portugalskich i brytyjskich, Makau i Hongkongu." Około 35 proc. obywateli ChRL, którzy otrzymali złotą wizę, pochodzi z Makau lub Hongkongu.
  • Francuska Rada Konstytucyjna odrzuciła skargę amerykańskiego koncernu naftowego Schuepbach Energy na ustawowy zakaz stosowania metody szczelinowania hydraulicznego - podstawową technologię wydobywania gazu i ropy z łupków. "Rada Konstytucyjna odrzuciła wszystkie te cztery skargi i orzekła, iż kwestionowane elementy ustawy z 13 lipca 2011 r. są zgodne z konstytucją". Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oceniła, iż Francja jest krajem, który ma jedne z największych w Europie zasobów gazu z łupków. Jednak szczelinowanie hydrauliczne zostało zakazane ustawą za rządów prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Zakaz uzasadniano m.in. obawami o zanieczyszczanie wód gruntowych i wywoływanie trzęsień ziemi.
  • Grupa PKP CARGO Logistics wraz z partnerami Far East Land Bridge i Russian Railways Logistics uruchamia stałe połączenie z Chinami. Pierwszy pociąg zabrał ładunki w 43 kontenerach po dwóch tygodniach podróży dotarł dziś do Warszawy. Organizatorem przewozu z ramienia Grupy PKP CARGO Logistics jest firma Cargosped. Obecnie towary ze wschodniego wybrzeża Chin do Europy Zachodniej docierają morzem w ciągu ok. 35-40 dni. Daje to przewagę transportom terminowym.
  • Samsung umacnia swoją pozycję na rynku mobilnym w Europie Środkowo-Wschodniej. W Serbii, na Litwie i na Białorusi wygrał już "wyścig" z Apple. Wiele wskazuje na to, że w Polsce, a Słowacji i na Węgrzech też jest bardzo prawdopodobna "zmiana układu sił" na korzyść Samsunga. Według Gemiusa na wszystkich analizowanych rynkach Samsung odnotował wzrosty pod względem udziału w mobilnym ruchu internetowym.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SPADEK WIELKOŚCI INWESTYCJI W CZYSTE ENERGIE TO FAKT

Takie niepokojące informacje podał ostatnio Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Według BNEF nakłady inwestycyjne w tej branży za cały 2013 rok prawdopodobnie okażą się wyraźnie niższe niż ubiegłoroczne, które wyniosły - 281 mld USD. Warto dodać, że już zeszłoroczne inwestycje w czystą energetykę były niższe o 11 proc. w stosunku do rekordowego 2011 r...

Informacje podane przez BNNEF, a dotyczące spadku nakładów inwestycyjnych w dziedzinie czystych energii w III kwartale potwierdzają prognozy całoroczne.

Spadki nakładów inwestycyjnych obserwuje się praktycznie wszędzie. Dane BNEF pokazały w III kwartale spadek nakładów inwestycyjnych w Chinach, USA i w Europie. Jednak w III kwartale 2013 roku wyjątkiem jest wzrost nakładów w regionie obu Ameryk (z wyłączeniem USA). W Europie takim wyjątkiem jest jedynie Wielka Brytania, gdzie w III kwartale 2013 roku nakłady wzrosły z 1,6 mld USD do 2,6 mld USD oraz Włochy, gdzie nakłady te wzrosły z 1,2 mld USD do 1,3 mld USD. Wśród liczących się gospodarczo krajów wzrosty nakładów w tym obszarze zanotowano tylko w Brazylii z 950 mln USD do 1,1 mld USD.

Mimo wyżej przedstawionych wyjątków wyniki globalne III kwartału 2013 roku potwierdzają spadkową tendencję. Według BNEF nakłady te wyniosły 45,9 mld USD, a więc mamy do czynienia ze spadkiem o 14 proc. licząc kw/kw i aż o 20 proc. licząc r/r. Nakłady inwestycyjne dotąd krajach-liderach spadły:
- w USA z 9,4 mld USD do 5,5 mld USD
- W Chinach z 13,8 mld USD do 13 mld USD

W Europie najbardziej spadły inwestycje (procentowo) we Francji (z 1,2 mld USD do 727 mln USD).

Zdaniem analityków te spadki są efektem niepewności politycznej w Europie, ale też konsekwencją taniego gazu w USA oraz wyrównywaniem się tempa inwestycji w Chinach. Uważają oni, że tendencje spadkowe mają miejsce mimo, że poprawia się kondycja spółek tego sektora. Według BNEF wg notowań z 9.10.2013 akcje 96 spółek z tego sektora wzrosły o około 47 proc. licząc r/r.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: