eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a kryzys gospodarczy

Polacy a kryzys gospodarczy

2013-05-15 09:48

Polacy a kryzys gospodarczy

Jak Polacy odczuwają kryzys? © Rafael Ben-Ari - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Media mówią: jest źle. Czy rzeczywiście? Czy rzeczywiście przeciętny Kowalski odczuwa skutki kryzysu? Zapytano o to polskich internautów. Wyniki badania pokazują, że kryzys nie jest niestety tylko "wymysłem" mediów. Coraz częściej narzekamy na brak pieniędzy, podwyżki, utratę pracy, mniejszą liczbę zleceń w przypadku osób prowadzących swoje firmy. Jednym słowem: naprawdę jest gorzej. Nawet jeśli odejmiemy od tego tradycyjną polską tendencję do narzekania, wyniki nie napawają optymizmem.

Przeczytaj także: Polska gospodarka: najgorsze już za nami

Oceniając swoją obecną sytuację finansową jedynie 20% osób określiło ją jako dobrą lub bardzo dobrą. Są to głównie osoby z wyższym wykształceniem – wśród nich 31 % uważa swoją sytuację za dobrą lub bardzo dobrą. Znacznie więcej osób definiuje swoją aktualną sytuację jako średnią (50%), a nawet złą lub bardzo złą (31%). Wśród osób z wykształceniem podstawowym aż 46% ocenia swoją sytuację jako złą lub bardzo złą, a jedynie 6% jako dobrą lub bardzo dobrą.

Jednocześnie aż 39% uważa, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się podczas ostatniego roku, a 37% twierdzi, że nie uległa zmianie. Tylko 13% uważa, że ich sytuacja się polepszyła. Na pogorszenie sytuacji narzekają przede wszystkim osoby w wieku 40-59 lat – 49% ocenia swoją sytuację finansową jako gorszą niż roku temu oraz osoby z wykształceniem podstawowym (44%).

fot. Rafael Ben-Ari - Fotolia.com

Jak Polacy odczuwają kryzys?

Coraz częściej narzekamy na brak pieniędzy, podwyżki, utratę pracy, mniejszą liczbę zleceń w przypadku osób prowadzących swoje firmy.


Zapytani, czy kryzys dotknął ich rodzinę aż 43% osób odpowiedziało twierdząco. Główne skutki kryzysu to mniejsze zarobki, brak premii, konieczność oszczędzania - na ten aspekt zwróciło uwagę 38% badanych. Wśród osób z wykształceniem podstawowym na ten aspekt zwraca uwagę aż 56%. 29% respondentów odczuwających skutki kryzysu, doświadczyło utraty pracy osobiście lub przez kogoś z rodziny. 26% zwróciło natomiast uwagę na stale rosnące ceny żywności i mediów, zwłaszcza w odniesieniu do utrzymujących się na tym samym poziomie pensji. 22% badanych zadeklarowało, że żyje skromniej, oszczędza i odmawia sobie przyjemności - częściej są to osoby w wieku 40-59 lat – skromniej żyje 36% badanych w tej grupie.

Tylko 16% badanych nie odczuło żadnych skutków kryzysu.

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz swoją obecną sytuację finansową?

Tylko 20% ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Są to głównie osoby z wyższym wykształceniem – wśród nich 31 % uważa swoją sytuację za dobrą lub bardzo dobrą.


- Niestety wyniki pokazują, ze kryzys to nie tylko „twór medialny”. Badanie na próbie ogólnopolskiej pokazuje, że wiele osób traci pracę, ma mniejsze dochody, a co za tym idzie żyje bardzo skromnie, od pierwszego do pierwszego. Kryzys najbardziej dotyka osoby z wykształceniem podstawowym oraz w wieku 40 - 59 lat. Z uwagi na kompetencje lub wiek ich szanse na znalezienie nowej pracy są najniższe - komentuje Natalia Sitarska z agencji badawczo – strategicznej brainlab, która przeprowadziła badanie.

fot. mat. prasowe

Ocena zeszłorocznej sytuacji finansowej

Na pogorszenie sytuacji narzekają przede wszystkim osoby w wieku 40-59 lat – 49% ocenia swoją sytuację finansową jako gorszą niż roku temu oraz osoby z wykształceniem podstawowym (44%).


Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzone zostało w kwietniu 2013 roku przez agencję badawczo – strategiczną brainlab przy współpracy ze spółką OSMG na ogólnopolskiej próbie 500 Internautów w wieku 18 lat i więcej. Dane wykorzystane w badaniu zebrała i dostarczyła firma OSMG posiadająca platformy odbierz.to oraz iSender.

Przeczytaj także

Działy HR przed wyzwaniami

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: