eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski faktoring rośnie szybciej niż na świecie

Polski faktoring rośnie szybciej niż na świecie

2013-05-11 00:20

Polski faktoring rośnie szybciej niż na świecie

Polski faktoring rośnie szybciej niż na świecie © apops - Fotolia.com

Polska trafiła do czołówki pod względem tempa wzrostu faktoringu - wynika z danych stowarzyszenia Factors Chain International (FCI) za 2012 rok. W skali światowej branża wzrosła o 6%, podczas gdy w Polsce faktoring urósł o blisko 20%.

Przeczytaj także: PZF: rynek faktoringu 2011

FCI to międzynarodowe stowarzyszenie, które co roku analizuje branżę faktoringową na poziomie globalnym. Jak wynika z najnowszego raportu, spowolnienie gospodarcze wywołało wzrost popytu na alternatywne sposoby finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw. Prawdopodobnie właśnie trudniejsza sytuacja gospodarcza wielu firm jest przyczyną zwiększonego zainteresowania faktoringiem na wszystkich kontynentach.

Polska wyprzedziła Europę

Rekordowe wzrosty faktoring zanotował w Hong Kongu oraz w Rosji, osiągając wyniki, odpowiednio, +69% oraz +66% w skali roku. Wśród innych państw, które mogą pochwalić się wysoką dynamiką w tym zakresie, szczególnie wyróżniają się Chiny (+26%) oraz Meksyk (+24%). W skali światowej faktoring zanotował 6-procentowy wzrost. W odniesieniu do państw Europy wzrost wyniósł 5%, co stanowiło odpowiednik 10% obrotów całego PKB Unii Europejskiej.

- Blisko 20% wzrost faktoringu w Polsce w ciągu zaledwie jednego roku, to bardzo dobry wynik. Mimo spowolnienia w pierwszym kwartale 2013 r., spodziewamy się kolejnego udanego roku dla branży. Ważnym wskaźnikiem jest stosunek faktoringu do poziomu PKB. W naszym kraju wynosi on około 6% - komentuje Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny polskiego oddziału Bibby Financial Services.

Mimo tak dużej dynamiki, w Polsce z faktoringu nadal korzysta stosunkowo niewielki odsetek przedsiębiorstw.

fot. apops - Fotolia.com

Polski faktoring rośnie szybciej niż na świecie

Blisko 20% wzrost faktoringu w Polsce w ciągu zaledwie jednego roku, to bardzo dobry wynik. Mimo spowolnienia w pierwszym kwartale 2013 r., spodziewamy się kolejnego udanego roku dla branży.


Według informacji światowego stowarzyszenia International Factors Group, w Wielkiej Brytanii, na największym rynku faktoringowym w Europie, faktorzy obsługują około 50 000 klientów. W Niemczech z faktoringu korzysta 17 000 klientów, we Francji – 36 000, w Hiszpanii – 17 000, a we Włoszech – 19 000 firm. Na tym tle 6 000 klientów firm faktoringowych w Polsce wypada blado.

- To niewiele, jeśli naszymi aspiracjami jest dorównanie europejskim liderom. Polskie statystyki wyglądają również nie najlepiej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że napędem naszej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa. Na rozwiniętych rynkach właśnie dla nich faktoring jest jednym z głównych motorów finansowania działalności i skutecznym narzędziem wspierającym płynność finansową. Patrząc na międzynarodowe statystyki wiemy, że około 70% całego obrotu faktoringowego jest generowane przez małe i średnie firmy, które jednocześnie stanowią 80% klientów faktorów – mówi Krzysztof Kuniewicz.

Dynamika rośnie wraz ze świadomością

Można jednak oczekiwać, że w najbliższym czasie faktoring w Polsce nadal będzie zyskiwał na popularności, a polskie statystyki dorównają tym zachodnim również pod względem liczby firm korzystających z tej formy bieżącego finansowania działalności.

Będzie to możliwe, jeśli przedsiębiorcy z sektora MSP będą mieli większą świadomość istnienia faktoringu oraz będą rozumieli, w jaki sposób usługi tego typu mogą przełożyć się na ich płynność finansową.

Przeczytaj także: Dla kogo faktoring? Dla kogo faktoring?

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: