eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2013

2013-05-06 13:17

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2013


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów wykazują wysoką stabilność i w zasadzie nie uległy zmianie od zeszłego miesiąca, oraz pozostają nadal poniżej połowy skali: indeks kwartalny na poziomie 43 pkt, a indeks roczny na poziomie 47 pkt. Wprawdzie wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw za cały ubiegły rok miały tendencję spadkową, ale płynność i rentowność przedsiębiorstw chociaż malejące nie wskazują jeszcze na załamanie ich finansów, a wyniki sektora bankowego okazały się lepsze od oczekiwań. Niestety mimo obniżek stóp procentowych akcja kredytowa po załamaniu pod koniec ub. roku uległa jakby zamrożeniu, zwłaszcza w stosunku do sektora korporacyjnego, co wynika z niskiego popytu na kredyt ze strony przedsiębiorstw.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny obniżył się w porównaniu do poprzedniego miesiąca z I. kwartału o dwa punkty do 40 pkt., chociaż indeks roczny uległ niewielkiej poprawie do 43 pkt. Spadek indeksu kwartalnego jest reakcją na gwałtowny wzrost wykonania deficytu budżetowego na skutek spadku dochodów podatkowych i wzrostu wydatków socjalnych przy pogarszającej się koniunkturze. Wobec wysokiego bezrobocia i spadku zatrudnienia można się spodziewać dalszego pogorszenia sytuacji makroekonomicznej, co wymusi pewne poluzowanie obecnego zacieśnienia fiskalnego, które dusząc popyt negatywnie wpływa na wzrost PKB, a zatem na dochody budżetu, generując jednocześnie większy deficyt i bezrobocie. Jedynym pozytywnym elementem jest utrzymująca się konkurencyjność eksportu i malejący deficyt rachunku obrotów bieżących, przy coraz częściej pojawiającym się dodatnim saldzie obrotów towarowych z zagranicą.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeksy wpływu czynników politycznych w notowaniu kwartalnym wzrósł o jeden punkt do 43 pkt., ale indeks roczny zmalał o dwa punkty do 42 pkt.


Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeksy wpływu czynników politycznych w notowaniu kwartalnym wzrósł o jeden punkt do 43 pkt., ale indeks roczny zmalał o dwa punkty do 42 pkt. Indeksy czynników politycznych od pół roku plasują się poniżej połowy skali i z tendencją spadkową zbliżają się do minimum notowań sprzed trzech lat.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy popytu są nadal poniżej minimum spowolnienia sprzed trzech lat, co potwierdza, że główną przyczyną obecnego załamania tempa wzrostu gospodarczego jest popyt krajowy, a szczególnie konsumpcja.


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: