eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm I-V 2012

Upadłości firm I-V 2012

2012-06-05 10:11

Upadłości firm I-V 2012

Upadłości firm © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W maju, tak jak na początku roku, wzrost liczby opublikowanych upadłości przekroczył 24% w stosunku do roku ubiegłego. Po spadku o 4% w 2011 r. Euler Hermes oczekuje, że Globalny Wskaźnik Upadłości w 2012 r. wzrośnie o 3%.

Przeczytaj także: Upadłości firm I-IV 2012

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Upadłości firm

Upadłości firm I-V 2012

Polska –blisko sto upadłości w miesiąc

Jak wynika z oficjalnych danych – z Monitorów Sądowych i Gospodarczych – w maju 2012 r. opublikowano informacje o 95 upadłościach w Polsce (łącznie od początku roku – upadło 395 firm wobec 318 przedsiębiorstw w roku ubiegłym).

Jak mówi Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka i główny analityk w TU Euler Hermes: - Wzrost ten wynika głównie (ale nie wyłącznie) ze skali spowolnienia w budownictwie (generującym gros upadłości), która jest znaczna i rozszerza się na branże współpracujące. Widać jednak także problemy w innych branżach – wymienić można chociażby przemysł spożywczy czy producentów mebli (przy czym napotykają oni odmienne problemy w swojej działalności).

Budownictwo – wciąż na czele listy upadłości, zwłaszcza uwzględniając dostawców

W pierwszej dziesiątce największych (pod względem obrotu) upadłości wśród opublikowanych w maju ogłoszeń znalazły się trzy firmy budowlane. Tylko 30% - tak mało? Niestety nie – dwie kolejne z tych dziesięciu firm pracowały na rzecz budownictwa, dostarczając im kruszywo oraz wyroby z tworzyw sztucznych. Wśród firm budowlanych, które nie poradziły sobie z problemami były nie tylko firmy budownictwa drogowego, ale także mieszkaniowego czy wyspecjalizowane np. w budowie i wyposażaniu obiektów specjalistycznych jak szpitale.

Jak zauważa Grzegorz Hylewicz, dyrektor windykacji w Euler Hermes Collections: „Spełnia się niestety scenariusz rozszerzenia się choroby zakaźnej budownictwa – zatorów płatniczych na firmy zaopatrujące bądź współpracujące. Otrzymujemy coraz więcej zleceń windykacji należności od firm transportowych, producentów zbrojeń, rur, elementów drewnianych jak i z tworzyw sztucznych. Widać więc wyraźnie, iż ciężar opóźnień (i upadłości) przesuwa się na kolejne sektory – co nie dziwi: budownictwo w czasach dobrej dla siebie koniunktury jest kołem zamachowym gospodarki, ale gdy przeżywa kłopoty – odbija się to także szerzej.

Branża spożywcza – problemy lokalnych (i nie tylko) producentów

W statystykach upadłości od kilku miesięcy pojawiają się lokalni producenci żywności o obrotach średnio kilkudziesięciu milionów złotych. Nawet tak odporne wydawałoby się na kryzys produkty jak makarony i kasze czy przeżywające obecnie sezon soki i napoje nie gwarantują nie tylko sukcesu, ale także niestety przetrwania.

fot. mat. prasowe

Globalny Wskaźnik Upadłości

Globalny Wskaźnik Upadłości (roczne zmiany 2 %, baza wskaźnika 200=100)

- W produkcji takich wyrobów jak soki (a powoli trend ten jest także widoczny we wspomnianych makaronach) rynek zdominowało kilku dużych producentów, produkujących pod markami własnymi i pod markami dużych sieci, natomiast do pewnego czasu reszta wytwórców miała szansę na lokalnym rynku. Odkąd jednak także sieci franczyzowe, obecne coraz liczniej w sklepach lokalnych i osiedlowych również zaczynają wprowadzać marki własne (dążą do posiadania pod marką własną nawet 20% asortymentu) oznacza to zlecenie dla jednego-dwóch producentów w danej kategorii, a pozostali tracą znaczną część rynku – uważa Tomasz Starus z Euler Hermes.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: